2016 NBA Finalleri… Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors maçına doğru

Noel döneminde bildiğiniz üzere NBA‘de dev eşleşmeler olur. Sizleri, 25 aralıkta  izlediğim maçtan sonra,  ilk defa ABD’de canlı izleme şansına sahip olduğum 10 haziran 2016 Cuma NBA 2016 finallerinin 4.maçına götürmek istiyorum.

amerika-graffiti2-allin216-thefinals-cc
Graffiti, Quicken Loans Arena

Evlilik tarihini ve balayını NBA finallerine göre planladığımızı itiraf etmeliyim zira yıllardır en büyük hayallerimden biri canlı canlı NBA finalini izlemekti.

Baktım sevgilim benle aynı kafada, ortak kararla balayını ABD’ye planladık ve acaba kim finallere kalır diye sürekli takip ederek rota çizmeye çalıştık.

Golden State Warriors kesin gibiydi ama bize çok tersti doğu tarafını gezmeyi düşünüyorduk. İlk tur maçları 16 Nisan’da başladığında biz daha nikah tarihini netleştirmemiştik çünkü küçük bir sapmada final maçlarına denk gelemeyebilirdik.

Doğu konferansında eşleşmeler Cleveland Cavaliers-Detroit Pistons, Atlanta Hawks- Boston Celtics, Miami Heat- Charlotte Hornets ve Toronto Raptors- İndiana Pacers şeklinde idi.

Daha yolun başındaydık ama içimizden Miami Heat ya da Cleveland Cavaliers takımlarından birinin finali kazanmasını geçiriyorduk. Cleveland Cavaliers 4-0 ile seriyi çok rahat geçerken, Atlanta Hawks’ ta Boston Celtics’i 4-2 ile geçmişti. Miami Heat ve Toronto Raptors ise 4-3 lük skorlarla  konferans yarı finallerine adlarını yazdırdılar.

Bizde Düğün tarihimizi aldık 4 hazirana ve ertesi günde New York’a uçacak şekilde planlamaya başladık. Cleveland Toronto ve Miami rotamıza yakın olduğu için sevinmiştik. Derken sevgilimin vize işlemlerini hallettikten sonra otel ve diğer planlamaları yaptık.

2 mayısta konferans yarı final maçları başladı. Cleveland ile Atlanta ve Miami ile raptorslar eşleşti. Cleveland Cavaliers ikimizin de tuttuğu favori takımımızda. diğer taraftan batı konferansında gümbür gümbür gelen bir Golden State Warriors vardı ki takdire şayan. Ama Barselona’yı herkes alırdı peste biz hala Madridliydik burada da rengimizi belli ettik ve Lebron James’in önderliğindeki Cleveland Cavaliers taraftarıydık.

Ve nitekim bizi yanıltmadılar ve 4-0’lık Atlanta Hawks serisi ile Doğu Konferansı finallerine adlarını altın harfle yazdırdılar. Diğer taraftan Miami Heat çok zorlandığı seride son maça taşıdığı halde 3-4 ile elenirken bizi de biraz olsun hayal kırıklığına uğratmıştı Çünkü balayı rotamız New York-Orlando-Miami şeklindeydi ve dönüş uçağımız Miami’den idi. Bu da demekti ki rotamız dışında final maçı için başka bir şehre planlama yapmak zorundaydık. Doğuda Cleveland yada Toronto, batıda ise san Francisco yada Oklahoma seçenekler arasındaydı. Son 3 ‘ü daha maliyetliydi bizim için.

Tarihler 26 mayısı gösterdiğinde NBA Finalleri 2016 finalistleri GSW ve CC olarak netlik kazandı. San Francisco’ya mı gitsek Cleveland’a mı derken New York’a daha yakın olması ve bilet bulabilme imkanımızın daha kolay olduğu  ve  San Francisco’ya bir dahaki ABD ziyaretimizde gitmeyi düşündüğümüz için tüm planlarımızı Cleveland üzerine yaptık.

Öncelikle NBA finali hangi maçına gidecektik seriler nasıl olacaktı bunu bekledim daha sonra bizim gidiş tarihimize uygun 4.maça gitmeye karar verdik. Bilet için epey bir araştırdıktan sonra karaborsa benzeri ama aslında legal olan bir sistemleri olduğunu öğrendim ve Cleveland kombine sahipleri koltuklarını oradan açık arttırma usulü ile satışa çıkardığını gördüm. Fiyatlar almış başını gitmişti hatta o dönemde Survivor’da Acun oyun ödüllerinin çıtasını çok yukarılar çekmiş ve kazanan takımı bu maçlara götüreceğini reklamlarda söylüyordu. Biletleri 12bin dolardan aldığı ile ilgili haberler çıktı ve bende o dönemde baktığımda gerçekten sahaya en yakın biletlerin 20 bin dolara açık arttırmaya çıktığını gördüm. Vividseats sitesinden açık arttırmadaki koltukları araştırıp en sonunda birini gözüme kestirdim ve 2 kişi bölüm 208 sıra 8’de ki 10 ve 11. koltukları satın aldığımda 2 haziran idi ve düğüne sadece 2 gün kalmıştı 😀

amerika-honeymoon-nbafinals2016-tickets-love
NBA 2016 final maçı Biletlerimiz 🙂

Sistem şöyle; başka birisinin biletini Vividseats üzerinden anlaşıp satın alıyorsunuz sonra flashseats sitesinden hesap açıyorsunuz ve alan kişi vividseats’teki bilet haklarını flashseatsteki hesabınıza aktarıyor. Bir nevi bizde sonradan gelen passolig gibi.

İki bilet için tamı tamına $1,203.30 ödedim :S

Bekle bizi Quicken Loans Arena! Biletler pahalı olsa da değer 🙂

amerika-gezi-ucak-baslangic-balayi
THY İstanbul New York uçuşu..

10 haziran sabahı New York’tan araba kiraladık ve Cleveland’a doğru yola çıktı.

amerika-yolculuk-cleveland-araba-nyc
NYC

Cleveland’a 3.5 saat mesafedeki Ann Arbor’da GATA’dan devre arkadaşım yurt dışı eğitim için bulunuyormuş, tesadüfen öğrendim ve iletişime geçerek onlarla plan yaptık.

Saat 3 gibi Cleveland’a vardık.

amerika-gezi-arkadas-yemek-cleveland
Tezcan ve Ben

Dünya küçük ABD’de Cleveland’da görüşüyorduk hep beraber yemek yedik.

amerika-gezi-nba-cleveland-arkadaslar
Tezcan Neslihan ve EcE- ve biz

Aynı Beşiktaş’ın çarşısı gibi Cleveland taraftarlarının da maç öncesi buluştuğu yiyip içtikleri bir sokakları var oraya gittik. Bizdeki gibi bir fanatiklik onlarda yok Golden State Warriors formalarıyla rakip taraftarlar çok rahat bu sokakta yürüyorlar, karşılıklı tatlı atışmalar oluyor ama hiç bir tartışma kavga gürültü olmuyordu. Bir an Türkiye’yi düşündüm çarşının oradan maç günü Fenerbahçe yada Galatasaray formasıyla geçeceksin yada karşı masamıza oturup yemek yiyeceksin ha 😀 gülerler adama.

amerika-macsaati-cleveland-cavaliers-selfie
Ben 😀
amerika-macsaati-cleveland-cavaliers-selfie-gulumse-happylife-honeymoon
yine ben 😀

Maç saati iyice yaklaşmaktaydı ve stadın etrafını görmek için erkenden gitmeye karar verdik.

Çok renkli, cıvıl cıvıl bir atmosfer yaratılmış; hemen yanı başında iki küçük streetball sahalarında müzik eşliğinde yarışmalar düzenleniyor, hediyeler dağıtılıyordu.

amerika-devrem-tezcanveben-cleveland-maconcesi-dostluk-doctors
iKi GATA’lı..

amerika-fanzone-cleveland-tezcanveben-quickenloansarena-letsgocavsamerika-neslihanveece-cleveland-cavaliers-goldenstatewarriors-nbafinals2016

amerika-tezcanveailesi-dostlar-cleveland-cavaliers-nbafinals2016
Tezcan Ailesi 🙂

amerika-letsgocavs-allin216-tezcanvekizi

amerika-nbafinals-maconu-heykel-love-pebblesandbammbamm-honeymoon-quickenloansarena-cc

amerika-nbafinals-maconu-heykel-topveben-honeymoon-quickenloansarena-cc
benim o benim 😀
amerika-gezi-cleveland-stadcevresi-maconu-people-allin216-cc
sağdaki teyzeye dikkat 😀
amerika-cavsfanfest-nbafinals-4thgame-cc-quickenloansarena-fans
abi kendini maça kaptırmış 😀
amerika-maceradolu-ben-anlik-canliyayintwitter-cc-allin216-nbafinals2016
twitterdan canlı yayın yaparken yakalanmışım 🙂

amerika-maconu-gencler-fan-basketball-cleveland

amerika-cavsfanfest2016-life-random-people-cc
Quicken Loans Arena cıvıl cıvıl 🙂

amerika-cleveland-random-calvinkleinjeans-cc-thefinals2016

amerika-measureup-lebronjames-boyununolcusu-cc
boyum 1.69 olunca ölçmeye gidemedim 😀

Maç günü sadece stadın içindeki mağaza açıktı ve dışardan girişe kapalıydı, önce biletinle içeri giriyorsun sonra mağazaya girebiliyorsun.( bende maç hatırası bir kaç hediye aldım kendime 🙂

amerika-hediye-kendimize-lebronjames-23

Biri de NBA finallerine özel üretilen 100 toptan biriydi. Hala şişirmedim vitrinde duruyor 😀 Kıyamıyor insan..) Arkadaşım Tezcan ve ailesiyle vedalaştıktan sonra çok uzun olmayan sıraya girip biletlerimizi telefondan gösterip barkodlarını okutarak girdik.

amerika-biz-maconu-thefinals2016
LoVe..

amerika-cleveland-cavaliers-tshirt-korkudan-giydim-ben-cleamerika-nbafinals-quickenloansarena-totheq-cc

Yerimizi bulduk ve yerleştik biraz dik ve yüksekteydi ama olsun.

Hemen ön sıramızda sıradışı bir genç vardı fanatik Cleveland taraftarı idi kendisi ama öyle böyle değil. Sürekli oynuyor zıplıyor olduğu yerde gürültü yapıyor tezahürat ediyor bağırıyor. Böylesini hiç daha önce hiç görmemiştik doğrusu 😀   Basket oluyor seviniyor sana çak diyor elini uzatıyorsun bir vuruyor ama yok böyle bir sertlik 😀 elinde bir cisim vardı sürekli eline vurarak ses çıkardı durdu hatta ön sırasında kel bir amca vardı gülmekle yetindi hiç ses çıkarmadı. Çocuğun sevgilisi sürekli onun yerine rahatsızlık verdiği için özür diliyordu bizlerden 😀 Adam bir kayboluyor sonra geliyor elinde 2*3 bira çılgınlar gibi maça konsantre bir şekilde takılıyor görmeniz lazımdı..

Bir diğer dikkatimi çeken hemen iki koltuk solumda olan klasik obez Amerikan amcasıydı 😀 Sanki maç izlemeye değil yemek yemeğe gelmiş gibiydi, sürekli ana yemek kola tatlı cips abur cubur ne bulduysa yedi 😀 O kadar kiloya şaşmamak gerek 🙂

Ayrıca TV’de gördüğümüzle oradaki ambiyans farklı bambaşka diyebilirim. Herkesin hayatında bir kez olsun NBA final deneyimini canlı canlı o atmosferde yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bir kere maça seni sokuyor sürekli o üstte skorboard ekranında taraftarı senkronize etmek için Lets go cavs  De Fence tezahüratını ekrana veriyorlar sende ister istemez eşlik ediyorsun ve TV’de o dinlediğimiz harika ahenk içinde yer alıyorsun 🙂

amerika-gezi-macbasliyor-quickenloansarena-ccamerika-nbafinals-quickenloansarena-axon7-ccamerika-maconcesi-stephencurry-isinma-quickenloansarena-allin216amerika-macbasliyor-scoreboard-goldenstatewarriors-ccamerika-gezi-atmosfer-ambiyans-cc-gsw-quickenloansarenaamerika-macadogru-cc-lebronjames2amerika-macadogru-cc-lebronjames3amerika-macadogru-cc-lebronjames1amerika-macadogru-cc-lebronjames4amerika-gezi-takimsahada-cc-gsw-thefinals2016

Maçı izleyen ünlüleri anons ediyorlardı tek tanıdık isim Usher idi. Koltuklara büyük Cleveland tshirt’ü bileklik ve havlu eşantiyon olarak bırakılmış maç sırasında kullanılması için.

amerika-cleveland-stad-hediyeler-ccamerika-cleveland-cavaliers-bileklik

Maç sırasında dağıttıkları tshirtleri giymeyenleri dev ekrana getirip zoomluyorlar 😀  Rezil rüsva oluyorsun o yüzden giymek durumunda kaldık 😀 Maça dönersek seride  2-1 önde olan golden State bunun verdiği güvenle maça daha önde başladı daha istekliydi maçın başında üçlüklerle golden State, kazandığı hücum ribaundlarıyla Cleveland sayılar buldu ve ilk çeyrek 29-28 Warriors’ın üstünlüğü ile sona erdi. Arada tshirtleri özel bir silahla tribünlere doğru atılıyor ve pon pon kızlar gösteri düzenliyor. Ev sahibi Cavaliers, ikinci periyotta Kyrie Irving‘in skorer oyununun da yardımıyla ilk yarıyı 55-50 üstünlükle kapattı. İkinci yarıda işin seyri değişti ve Warriors savunmasını sertleştirerek, sezonun en değerli oyuncusu (MVP) Stephen Curry‘nin de skora katkı sağlamasıyla mücadele de üstünlüğü eline geçirdi ve sahadan 108-97 galibiyetle ayrıldı. Üzüldük açıkçası hele maç sonunda o çocuğu görmeliydiniz önde bir koltuğa yığılmış beti benzi atmış göz yaşları içerisindeydi..  GSW final serisinde 3-1 öne geçti ve bunu NBA’de başaran 33.takım oldu. İlginç bir istatistikte bundan önce NBA finallerinde bu skorla öne geçen 32 takımın tamamı şampiyonluğa ulaşmıştı. Malesef serinin diğer tüm maçlarını Lebron James ve tayfası kazanarak NBA şampiyonluğuna ulaştılar ve yüzüklerini parmaklarına taktılar.İstatistiği de tarihin tozlu raflarına gömdüler 😀  Lebron’lu Cleveland Cavaliers tarihinde ilk defa NBA şampiyonluğuna ulaştı. bence o taraftar bunu hak ediyor.

amerika-cleveland-selfie-yokartiklebronjames-honeymoon-lifeamerika-cleveland-mylove-allin216-thefinals-nba-pebblesamerika-cleveland-quickenloansarena-ben-nba-thefinals216amerika-cleveland-selfie-yokartiklebronjames-honeymoon-life2amerika-cleveland-selfie-yokartiklebronjames-honeymoon-life3amerika-lebronjames-theking-cc-quickenloansarenaamerika-graffiti-allin216-thefinals-ccamerika-love-pankart-cleveland-thenbafinals-allin216

2016 final maçı, en büyük hayallerimizden biri idi ve gerçekleştirdik.. Hayal kurmaktan çekinmeyin ve gerçekleşmesini bekleyin..

Yeni NBA final maçlarıyla görüşmek üzere.. 😉

not: Nba maçına bilet almak isteyen olursa daha ayrıntılı bir şekilde yardımcı olmak isterim. Bana twitterdan ulaşabilirsiniz: @dr_ottoman

Oğuz Derya

2008 yılında blogger macerasına başlayan kokbit uzunca bir süre ara verdi yazmaya.. ama gezmeye keşfetmeye fethetmeye değil.. görmemesi gereken ülkeler de tadılmaması gereken şeyler yer içerken o katedral senin bu kilise benim gezerken aklında hep dönmek vardı blog dünyasına. Kah Michael Jordan olacağım.. kah Teoman.. kah kahve içecek.. kah gitar çalacak.. kah Fransızca konuşacak.. kah doktorasını bitirecek.. ottomansla başladı kokbitle devam eden macerası hayatının artista_m’ını bulduğu andan itibaren dr_ottoman’a dönüştü.. hepsi ben bir ben içinde.. eski günlerdeki gibi uzmanı olduğu masallarını anlatmaya devam edecek.. o hala küçük kokbit…

2016 NBA Finalleri… Cleveland Cavaliers-Golden State Warriors maçına doğru” konusunda Bir Fikir

    1. dostum selam.. bence mutlaka gitmelisin basketbolu seviyorsan nba izliyorsan orada o ambiyansı yaşamalısın adamlar bir sporu nasıl ilahlaştırmışlar ve şova dönüştürmüşler görmen lazım hayatlarının anlamı olmuş resmen.. özellikle cleveland boş bi yer yapacak çok birşey yok ama maç günü adamlar için bir ritüel misali..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.