2016 Yabancı Dizi Sezonunun Yeni Meyveleri

2016’yı geride bırakırken yabancı dizi dünyasını sizin için gözden geçirdik. Netflix’in de sayesinde daha da içine girebildiğimiz bu dünyaya yeni giriş yapanların yer aldığı listemiz 2017 seyir planlarınız için küçük bir klavuz niteliğindedir.

2016’DA BAŞLAYAN DİZİLER

Stranger Things  (Imdb 9.0)

80’li yıllarda yaşayanları daha derinden etkileyen, aniden kaybolan bir çocuğun ardından çıkan gizemli hikayeyi konu alan, fantastik ve korku türünde  olan Netflix’in dizisi Stranger Things’in tüm bölümleri 15 Temmuz’da yayınlandı. Yoğun ilgi gören dizinin 2.sezonu da onayı aldı. 

4118bc185081d7b9ff5160dc6e5304cbaab081a7

Westworld  (Imdb 9.2)

HBO yapımı Westworld sezona damgasını vuran yapımlardan oldu. Bilimkurgu türünde olan dizinin konusu bilimin ilerlemesiyle üretilen robot insanların yaşadığı gerçek insanların normal hayatta yasaklananları yapabildiği vahşi batı temalı eğlence parkında geçiyor. 2.sezonu onaylanan ama 2018’de yayınlanacak olan dizinin final bölümünden sonra 2018’i beklemek oldukça zor olacak gibi görünüyor. Dizi ile ilgili ayrıntlı bilgi için yazımıza bir tık tık

465_1024x411150711-westworld-about-delores-ted-300

The People v. O.J. Simpson: American Crime Story  (Imdb 8.5)

American Crime Story. FX kanalında yayınlanan dizi bir antoloji serisi. Her sezon farklı konu işlenecek dizinin ilk sezonunda O.J. Simpson davasını konu olarak ele alındı. Başarılı bir sezonun ardından  2. ve 3. sezon onayını aldı bile.  Yeni konu ise Gianni Versace cinayeti. 

american-crime-story-estrenarse-criticas_tinima20160128_0272_5

The Night of  (Imdb 8.7)

HBO yapımı mini dizi serisi 8 bölüm olarak yayınlandı. Senaristlerinden Steven Zaillian  “Schindler’s List” ile en iyi senaryo ödülünü kazanmış bir isim. Oyuncu kadrosu ve senaryonun sağlamlığı ile Amerika’nın adalet sistemine mercek tutan başarılı bir yapım. Suç-drama severlere ilaç gibi gelen serinin 2.sezonunun durumu belirsizliğini koruyor.

the_night_of_title

The Crown (Imdb 8.9)

Netflix’in 4 Kasım’da 10 bölümden oluşan ilk sezonunu yayınladığı halen İngiltere kraliçesi olan 90 yaşındaki II.Elizabeth’in hayatını anlatıyor. The Queen’in yaratıcı Peter Morgan tarafından yazılmış, yüksek bütçeli dizi büyük bir başarıya imza attı. Her sezon kraliçenin göreve başlangıcından itibaren 10’ar yıllık periyotlar halinde konu edilmesi planlandı.Toplam 6 sezon sürecek. İlk sezonda geniş yer verilen Winston Churchill’i canlandıran John Lithgow’a Critics’ Choice TV ödüllerinde yardımcı erkek oyuncu dalında ödül verildi. Dizinin daha birçok ödüle gebe olduğu çok açık. Bu türe ilgisi olanların izlemesi gereken bir yapıt. Dizi ile ilgili geniş bir eleştiriye yer veren ilk sayısı ile bayilerde yerini alan episode dergisine  gözatmanızı da öneririm.

118730-600x889

castthen-now

Chance (Imdb 8.0)

Fox21 yapımı olan Doktor House ile kalbimizi çalan Hugh Laurie’nin başrolünde olduğu dizi, San Francisco’da adli nöropsikiyatrist olan Eldon Chance’in hikayesini konu alıyor. Eldon, çoklu kişilik bozukluğu yaşayan bir hastanın hayatına girmesiyle bir dönüm noktası yaşar ve kendisini San Francisco’nun şiddet dolu tehlikeli dünyasında bulur. 10’ar bölümlük 2 sezon olarak planlanan dizinin ilk sezonu yayınlandı.

mv5bmtc3mje0mjm5ml5bml5banbnxkftztgwnduyntczmdi-_v1_cr059640360_al_ux477_cr00477268_al_

This is us (Imdb:8.9)

NBC kanalında yayınlanan aynı günde doğmuş bir grup insanın yaşamlarından kesitler sunan dizi, NBC kanalından 18 bölümlük tam sezon onayını aldı. Komedi-drama türünde dizinin 10 bölümü yayınlandı ve oldukça yüksek bir izlenme sayısına ulaştı.

nbc-this-is-us-aboutimage-1920x1080-ko

Good Behavior (Imdb 8.2),

Tnt kanalının drama türündeki dizisinde hayatını düzgün bir iş yaparak geçirmeyen Letty Dobesh isimli karakteri ekranlarımıza getiriyor. Hırsızlık ve dolandırıcılık konusunda sabıkası bulunan Letty bir süre hapis yattıktan sonra çıkarak doğru bir hayatın temellerini atmak istiyor fakat işler pek de umduğu gibi gitmiyor.

goodbehavior02-533x400

The OA (Imdb 8.2)

Netflix’in son dönem yayınlanan bilimkurgu, fantastik türdeki dizisi The OA, başrolündeki  Brit Marling aynı zamanda dizinin senaristi. 8 bölümü yayınlanan dizinin konusu Prairie Johnson’un gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasından 7 yıl sonra yüksek bir köprüden atlayarak nokta koyması sonrası, şans eseri kurtulur ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınır.Burada yıllardır görmediği ailesiyle tekrar buluşan Prairie’de akıl almaz değişiklikler vardır. Kaybolmadan önce kör olan kız, mucizevi bir şekilde görebilmekte ve isminin OA olduğunu söylemektedir. Ayrıca karakterimizin sırtında ilginç yara izleri de mevcuttur.

1482759000_oa

The Night Manager (Imdb 8.2)

BBC one ‘da 6 bölümü yayınlanan yasadışı silah ticaretini konu alan başrollerinde Hugh Laurie, Tom  Hiddleston’un olduğu dizinin bir bölümü Türkiye’de geçiyor. 2.sezonun durumu belirsizliğini koruyor.

night-mana

The Grand Tour (Imdb 9.3)

Efsanevi top gear üçlüsü Jeremy clarkson, James May ve Richard Hammond’ın otomobilleri tanıttığı yeni programı. Amazon Prime video servisi bu şovla dünyaya açılmayı planlamıştır. Tüm bölümleri 4k çekilmesi ve 36 bölüm olması planlanmış. 

thegrandtourlarge2016-1the-grand-tour-0

Planet Earth II (Imdb 9.8)

2006’da yayinlanan çekimleri 5 yıl süren, HD kalitesinde yayinlanan ilk belgesel olan I.seriden sonra II.seriyi beklemekteydik ve beklentilerimizin üstünde karşılığını aldık. BBC Natural History Unit, BBC America, ZDF, France Televisions’un ortak olarak üretimi II.seri Kasım ayımda yayına girdi. Çekimi  64 ülkede, 4 yılda yapilmis. Son teknoloji kamera stabilizasyonlari ve uzaktan kamerali dronelar kullanilarak 4k cekim kalitesiyle kaydedilip derlenmiş. Müzikleri Hans Zimmer imzalı bir başyapıt. Seslendirmeyi de 10 yıl sonra bizi belgeselin içine tam anlamıyla alan sesiyle I.serideki aynı isim David Frederick Attenborough yapmıştır.

Kendinize bir iyilik yapın ve bu belgesel seriyi izleyin!

planet-earth-2-727940planetearth

 

 

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.