Genel, Sanat, Sinema-Dizi
Comments 4

Westworld

Dizi dünyasının sinema dünyasına meydan okuduğu günümüzde, yeni dizilerin ardı arkası kesilmiyor. Bunlardan en yenisi de Westworld.  

mv5bmjmxntyznzy4mf5bml5banbnxkftztgwodizotuxmdi-_v1_sy1000_sx675_al_

Aslında uzun zamandır heyecanla beklenen bir yapım. Ne kadar zaman olduğunu 2014 yılında Kaliforniya’da yapılmış olan deneme çekimlerinden anlayabilirsiniz. Yazar Michael Crichton‘un 1973’de yazıp yönettiği aynı adlı filmden uyarlanmış.

1474583239-westworld-vintage

Michael Crichton westworld’ü çocuklarıyla gittiği Kaliforniya Disneyland seyahatinden ilham alarak yazmış.

6a00d8341c630a53ef01310f637354970c-500wi

Westworld ismi hikayenin geçtiği vahşi batı temalı parktan geliyor. İnsan görünümlü robotların bulunduğu bu parkta,  gerçek insanlar normal hayatlarında yasaklanan herşeyi yapabiliyorlar. Kuralsız bir insanın neler yapabileceğini düşünün! 

Şiddet hatta ölüme varan şiddet temaların başında geliyor.

mv5bzdrjyzzlmwmtnzy2zi00mwzmltk1zdetmdk3mmi1ndc0nta1xkeyxkfqcgdeqxvyntc3ntezmdu-_v1_

Proje tasarımcısı Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy diziyi hazırlarken video oyunlarından özellikle de GTAdan yararlanmışlar. Ken Levine’nin biosock serisi de oldukça etkili olmuş dizi hazırlanış aşamasında. Jonathan Nolan’ı bir çoğunuz tanımıştır. Kendisi Christopher Nolan’ın kardeşi ve memento, person of interest, prestij, kara şövalyenin senaristi. Eski yapımlarından tahmin edilebileceği için süprizlerle dolu bir senaryo bizi bekliyor. Lost’un yapımcısı J.J.Abrams da eklenince seyreyleyelim gizemi.

jj-abrams-jonathan-nolan-person-of-interest

Oyuncu kadrosu da oldukça iddialı. Yaşayan efsaneler 78 yaşındaki Antony Hopkins (Dr.Ford) ve 65 yaşındaki 4 Oscar ödüllü Ed Harris (Lowe) başrolde. Özellikle Ed Harris performansıyla bir kez daha kendine hayran bırakıyor.

mv5bodi1yznjotktotqyny00y2nklwe4ngutyte0mzc0yje3m2myxkeyxkfqcgdeqxvyntmxmjgxmza-_v1_sy1000_sx1500_al_mv5byjy1yjviy2utywvmzi00mwi2ltllnmmtmwfimwnkzdfmnzdkxkeyxkfqcgdeqxvyntmxmjgxmza-_v1_sy1000_sx1500_al_

mv5bmjnkndg4mdktymu2ni00zwu1ltg1zjctzdzlnzcyotdiyzq1xkeyxkfqcgdeqxvynduzotq5mjy-_v1_Evan Rachel Wood kendini keşfeden insan görünümlü robot Dolores rolünde.

Dizinin şimdiye kadar 2 bölümü yayınlandı. Pazar günleri yayınlanıyor. Türkiye’de digitürk dilediğin yerde uygulamasından yeni bölümleri 2 saat farkla izlenebiliyor.

Yayınlanan 2 bölümde küçük küçük bir çok nüans olup bu yazıda izlemeyenlere spoiler vermemek için bunlardan bahsetmiyorum. Sadece şu kulağa hoş gelecek ayrıntıyı söylemeden geçemeyeceğim. Dizinin her bölümünde eski bir şarkının piano versiyonu yayınlanıyor.

1. bölümde duyacağınız şarkı The Rolling Stones’dan paint it black

2.bölümde duyacağınız şarkı Radiohead’ten no suprises

Uzun süreli olacağı da öngörülüyor ki pilot bölümüne 25 milyon dolar harcanmış ( game of thrones pilot bölümü 20 milyon dolara çekilmiş ). 2 bölüm sonunda IMDB puanlamasında 9 ve üzerinde seyretmesi de bu kanıyı destekler biçimde.

mv5bmtk5ntyyodg1m15bml5banbnxkftztgwmdyzmtg3ote-_v1_

Yapımını HBO’nun üstlendiği dizinin sektöre yeni bir soluk getirdiği kesin. Bu soluğun ne kadar süreceğini hepimiz izleyip göreceğiz.

Herkese iyi seyirler 🙂

This entry was posted in: Genel, Sanat, Sinema-Dizi

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

4 Comments

  1. Pingback: 2016 Yabancı Dizi Sezonunun Yeni Meyveleri |

  2. Zuzzum says

    Biraz yavaş bir dizi olsada konusu oyunculari harika.2. Sezonunun 2018 de olmasi beni hayal kirikligina ugratti 🙁 Antony Hopkins ve Ed Harris dizide olmasaymiş olmazmis harika oyunculuk, harika performans v.s.v.s.

    • Dediğiniz gibi özellikle Ed Harris diziyi daha da yukarı taşıyan isimlerden. Bu finalden sonra 2018’i nasıl bekleyeceğiz bilmiyorum😕

  3. Pingback: Başarının Göz Yaşları.. |

Bir Cevap Yazın