Kahve, Köşe yazıları, Tarih, Trendler
Leave a Comment

Sormalı mı Sormamalı mı?

Evet-Hayır Süreci

Her ne kadar siyasetten uzak durmak isteseniz de sanıyorum kaçarımız yok. Okuduğum köşe yazarlarından, haberlerle ilgili tweetlerden anketlere kadar her yerde referandum her yerde ‘evet-hayır’ söylemleri. Bu konuda artık sizlerin de sıkıldığınızı düşünüyorum; ama henüz referandum tarihi bile netleşmemişken bir süre daha bunlara katlanmamız gerekecek. Rıdvan, Arda ve Acun’un referandum sürecinde ki açıklama(ma)larını yeterince okudunuz, ben o konulara hiç girmeyeceğim…

Canlı Yayın(layamama)!

Terör amaçlı saldırılar, katliam, patlama ve benzeri olaylar sonrası ambulanslardan önce yayın yasağı getirilmesine hepimiz aşinayız ve şaşırmıyoruz artık.(Reina saldırısına geç gelen yayın yasağı hariç!)
Ancak geçen hafta bu yayın yasağının kapsamı RTÜK tarafından yeniden ele alındı ve sınırları belirgin şekilde çizdi. Yeni yasaklar şöyle:

  • Resmi makamlarca dağıtılan görüntü ve bilgiler dışındakiler kullanılamayacak.
  • Olay anı ve olay sonrası olay yeri görüntüleri, vatandaşların yaşadığı korku ve paniği gösteren görüntüler verilemeyecek.
  • Saldırı sonucu hayatını kaybeden ya da yaralanan kişilere ait görüntüler, görsel unsurlar yayınlanamayacak.
  • Olayın sıcaklığı geçmesine rağmen gün boyu ekranda “son dakika”, “sıcak haber” yazıları kalamayacak, yayın akışı kesilerek sürekli olaya ilişkin haberlere yer verilemeyecek.
  • Sunucu ve muhabirler abartılı ifadeler kullanamayacak.
  • İtfaiye, polis aracı, ambulans görüntüleri, olay anı ve sonrasındaki tanık anlatımları, görevlilerin olaya ilişkin, olay sonrasındaki çalışmaları, delil toplama faaliyetleri aktarılamayacak.

Özetle;
Allah korusun yarın, öbür gün patlama ya da bir terör saldırısı olsa, bu durumda saldırı bile olduğunu öğrenemeyeceğiz. Olaylar sırasında penguen belgeseli yayınları görmüş bir milletiz vesselam! Şaşırdık mı? Tabii ki hayır zira en gerçeğe yakın bilgileri Gezi olaylarından beri malum twitterdan alabiliyoruz(troller hariç). Hatta ülkemizde olan bir saldırı ile ilgili canlı yayınlara yabancı haber kanallarından takip ediyoruz. Gittikçe özgürlükler ülkesi Amerika mı oluyoruz,  yasaklar koyarak.

Ahmet Hakan’dan anchorman (haber sunucusu)  olur mu?

Tv’de ana haber bültenlerini epeydir izlemeyi bıraktım. İnsanın içi kararıyor ülkede yaşananları izledikçe; fakat Kanal D’de Ahmet Hakan’la yeni bir sayfa açılması ilgimi çekti ve bir kaç gece izledim. Özellikle Hıncal Uluç köşesinde her günkü yazısında muhakkak Ahmet Hakan’ı eleştirmesi konusunda haksız da değil hani. Reytinglerin kaderini belirlediği bir çağda yaşıyoruz ve AH’ın bu işte ömrünün çok uzun olduğunu düşünmüyorum. Oray Eğin’in de bununla ilgili yazısında neden tutmadığı eleştirisini ayrıntılı okuyabilirsiniz, hepsine katılıyorum. Nedenini hatırlamasam da Twitterda Ahmet Hakan tarafından bloklu olduğumu da belirtmeden geçemeyeceğim 😀

Hi, my name is __Bamm Bamm___ and I’m addicted to __Survivor__.

Bu repliği hatırlarsınız… Uyuşturucu ve alkol bağımlılarının terapi seanslarında kendilerini tanıtmaya başladıkları cümledir. Boşlukları dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. İtiraf etmek istiyorum Survivor bağımlısıyım. Haftada 4 gece ekran karşısında vakit öldürüyorum. Nedendir bilmiyorum ama kendimi kaptırıyorum ve sonuna kadar izlemekten kendimi alamıyorum. Gecenin 2’sinde kebap yersin ve sonra ağırlık çöker pişman olursun ya işte öyle bir hisle yatağa giriyorum o gecelerde ‘Yazılarını yazacak, kitap okuyacak, doktorana çalışacaktın neden izledin?’ Daha SMS yollama dönemine girmedim yakında tuttuğum yarışmacılar potaya girmeye başladığında sms de yollarım.  Bu da benim kötü alışkanlığım!  beni benimle bırak Pebbles !

Destur! Sultan II’nci Abdülhamid Han’ın 5’inci kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu Vatansever Hazretleri Geldi.

Kendisini “Osmanlı Hanedanı’nın hayattaki sultanlarından biri, cennet mekân Sultan II’nci Abdülhamid Han’ın 5’inci kuşak torunu, aynı zamanda dünya genelinde yaşayan 13 Sultan’dan biri” olarak tanıtıyor Nilhan Osmanoğlu Vatansever.

KKTC’deki Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nde okumuş, ardından da web üzerinde kurduğu bir satış mağazasıyla ticarete atılmış. 😀

“Hanımefendiler”, “Beyefendiler” ve “Veledler” başlıkları altında kadın, erkek ve çocuk giyim ürünlerini pazarlıyor; bunun yanında hanedan kokuları, Osmanlı sancakları vesaire de satıyor.

100tl üzeri kargo bedava havale ile %5 indirim mevcut kaçırmayın derim 😀

Keşke sadece ticaretle sınırlı kalsaydı. Siyasete de adım atmış. Malum referandum ile ilgili videolarını, parlamenter sistem hakkında açıklamalarını katıldığı yarışmalardaki ben prenses değilim sultanım sözlerini çok izlemişsinizdir. Son olarak katıldığı bir programda dedesinin adına tapulu olduğu belli yerleri miras hakkı olarak kendilerine geri verilmesini talep etti. Sosyal medya bununla çalkalandı önce dedenin borçlarını öde sonra alırsın diyenler çoğunluktaydı. Ben biraz daha farklı düşünüyorum Osmanlı Tarihine olan merakımı okuduğum önerdiğim kitaplardan da fark etmişsinizdir. Hep derim keşke o çağlarda yaşasaydım. Şu an o bahsettiği taşınmaz mallar 49 yıllığına kiralama yoluyla ya da bi şekilde satılarak el değiştirip 3. kişilere geçtiğini biliyoruz. Bence hepsinin yerine Hanedan mensuplarına verilmesinin bir sakıncası yok. Benim adıma değişen birşey olmayacak zaten ben elimi kolumu sallayarak giremiyorum ki.

img_3476

New York The Met Haziran 2016’da çekmiştim… KOÇ ailesinin Osmanlı’ya ait eserlerinin bulunduğu galeriden…

Günün  3. Dalga Kahvecisi önerim; 

No:7 Coffee HouseSuadiye Mahallesi Ayşe Çavuş Caddesi No:20/B Kadıköy İstanbul  Tel:0532 374 66 67

Mon-Thu: 8:00 – 22:00
Fri – Sat : 8:00 – 23:00
Sunday: 9:00 – 22:30
Kahveleri kurabiyeleri sıcacık ortamı ile sizi mest edecek bir mekan… Ünlü birilerini de görmenizde süpriz olmaz 😉 Anadolu Yakasında ender önerebileceğim 3.dalga kahvecilerden..

Yazılarıma ara vermiştim iş yoğunluğumdan dolayı. Ama artık haftada 5 gün yazarak geri dönüyorum.

Her türlü sorularınız için mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Herkese bol kahveli iyi pazarlar…

NOT: Bugün sözcü gazetesi almayı unutmayın! Pebbles ‘ın fotoğrafına seyahat ekinde rastlayabilirsiniz.

img_0827

This entry was posted in: Kahve, Köşe yazıları, Tarih, Trendler

by

2008 yılında blogger macerasına başlayan kokbit uzunca bir süre ara verdi yazmaya.. ama gezmeye keşfetmeye fethetmeye değil.. görmemesi gereken ülkeler de tadılmaması gereken şeyler yer içerken o katedral senin bu kilise benim gezerken aklında hep dönmek vardı blog dünyasına. Kah Michael Jordan olacağım.. kah Teoman.. kah kahve içecek.. kah gitar çalacak.. kah Fransızca konuşacak.. kah doktorasını bitirecek.. ottomansla başladı kokbitle devam eden macerası hayatının artista_m’ını bulduğu andan itibaren dr_ottoman’a dönüştü.. hepsi ben bir ben içinde.. eski günlerdeki gibi uzmanı olduğu masallarını anlatmaya devam edecek.. o hala küçük kokbit…

Bir Cevap Yazın