Avrupa, Genel, Kahve
Comments 3

3rd Wave Coffee Shops: Barcelona

Barcelona’ya gitmeden önce beni heyecanlandıran üç şey; ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eserleri, Barceloneta Plajı ve 3. dalga kahvecileri oldu. Barcelona’nın sevimli metropolitan hali, korkutucu gotik sokakları ve Gaudi’yi size başka bir yazımda uzun uzun anlatacağım. Şimdi konumuz kahve.

Three things that excited me, before going to Barcelona were; Infamous Architect Antoni Gaudi‘s works, Barceloneta Beach and 3rd Wave Coffee Shops. I will tell you all about Barcelona’s cute metropolitan face, horrifying gothic alleys, and Gaudi on another post. In this post Coffee is our only topic.

Bu büyük ve güzelliklerle dolu şehri keşfetmek için bol bol yürüdük ve kahve molaları ile kendimizi ödüllendirdik. Mükemmel kahveler içip, kahvecilerin kendilerinin kavurduğu kahvelerden aldık.

We walked and walked in this big city abundant with beauty. And occasionally we rewarded ourselves with short Coffee breaks. We drank coffee with distinct aromas, bought coffee that was roasted by the local baristas.

Barcelona’nın dört bir yanında bulunan, sayısı her geçen gün artan 3.dalga kahvecilerinden gezdiklerimizden mini bir rehber hazırladık. 

Here is a compact guide for you to navigate through the scattered 3rd wave coffee shops popping up all around Barcelona.

NØMAD COFFEE

Nomad Coffee’nin yaratıcısı Jordi Mestre, Londra’da kavurma ve demleme barista eğitimini aldıktan sonra iki kez İspanya barista şampiyonu olmuş. Barcelona’nın son zamanlarda yükselen bölgelerinden El Born’da bir pasajın içinde yer alıyor.

Jordi Mestre, the creator of Nomad Coffee, is a two time Champion of Spain National Barista Competition. He had his roasting and brewing training in London. His coffee is located at a passageway in El Born, which is also one of the rising stars of Barcelona.

DSCF0322 kopya

Yeri çok kolay bulunuyor ama biz La Merce Festivalinden dolayı kapalı olduğu güne denk geldik ve bulmamız oldukça zor oldu. Sadece burası değil pasaj kapalı olduğunu anlamamız baya bir zamanımıızı aldı ve pasajın iki kapısı arasını birkaç kez turladıktan sonra yardımsever birisinin pasajın kapalı olduğunu söylemesiyle arayışımız sona erdi. Ertesi gün gittiğimizde pasajın kapıları ardına kadar açıktı. Kolayca bulduğumuz yeşil ve gotik mekana girdik.

It is straight forward to locate the coffee, but we happened to visit on La Merce Festival, and the coffee was closed on that day, and thus it was a nightmare for us to find it. Moreover, it wasn’t only the coffee which was closed it was the whole passage. It took us several rushes between the two gates of the passage and a friendly local’s remarks to figure out that all the shops were closed. That was also the moment that our hunt for coffee was done, for the day. The next day, doors were wide open. We entered the coffee shop which was green, gothic and was extremely easy to find.

DSCF0334 kopya

Kesinlikle ‘sade’ olarak tanımlayabileceğim mekanda her şey sizi kahveye odaklıyordu. Çok sessizdi. Herkes sessizce kahvesini alıp gidiyor ya da bir köşede huşu içinde içiyordu. Barista da aynı şekilde pek iletişim yanlısı değil işine odaklanmış şekilde çalışıyordu.

The place very well could be defined as modest and plain. Everything in the shop was there to make you focus on coffee, nothing else. It was peacefully quiet. Everybody was either sipping their coffee in the place or ordering a takeaway hushedly. Even the Barista wasn’t that much of a talker. Instead, she was focusing only on his job.

DSCF0326 kopya

Jordi Mestre’nin Nomad Coffee’yi açarken bir laboratuardan esinlendiğini düşünüyorum 🙂

Seeing the way NØMAD coffee operates, I strongly suspect that Jordi Mestre had inspired by a laboratory 🙂

DSCF0324 kopyaDSCF0325 kopya

Kendi kahvelerini kavurup dünyaya ulaştıran Nomad Coffee’nin yeni kavrulmuş çekirdeklerinden Kenya Kapsokisio’yu denedik. 1500-1950 mt yükseklikte yetişen siyah frenk üzümü, böğürtlen ve mürver çiçeği tat profiline sahip kahvemiz v60 ile demlendi. Şaşırtıcı bir tat profiliyle tanışmak oldukça güzeldi.

Nomad coffee ships its exceptional beans to all around the world. Among them, we ordered freshly roasted Kenya Kapsokisio. These beans grow at 1500-1950 m (4900-6400 ft) altitude, and their taste profile is blackcurrant, blackberry, and elderflower. We brew our Kapsokisio with v60, and it was a pleasure to taste such an excellent profile.

DSCF0327 kopya

Mekanda ayrıca İspanya’da ikinci sayısı yayımlanan kahve üzerine ilk dergi olan solo magazini gördük. İspanyolca ve İngilizce iki dilde yayınlanan dergiden satın aldık. Kahvemizi çok beğendik ve öğütülmemiş çekirdeğinden aldık. (250gr 15 euro)

At the venue, we found the second issue of Solo Magazine which is Spains’ very first magazine on coffee. The magazine was both in English and Spanish, so without hesitation, we grab a copy. Kapsokisio was so tasty that we bought un-ground beans to take along home. (250grams 15 euro)

DSCF0331 kopya

Mutfağı kısıtlı olan mekanda sadece kahvemizi içtik. Ayrıca burada şeker talep eden biri olduğunda şekerin olmadığı söylendi. Şekersiz kahve içemem diyen varsa şekerini yanında götürmesini öneririm 🙂 Bu şube dışında kahvelerin kavrulduğu ve şehrin biraz daha dışında yer alan iki şubesi daha bulunuyor. Nomad’ın başarısı kesinlikle işlerini ciddiyetle yapıyor olmalarına borçlular. 

The place had a very limited cusine, so we only had coffee. And also when someone asked for sugar, he was told that there weren’t any. If coffee with sugar means a lot to you, you’d better bring sugar with you. Besides this shop, two more branches where they roast and brew coffee are located just outside the city. Nomad’s success undoubtedly lies in its solemnly work ethics.

Web Sitesi: NØMAD

İnstagram:

Roasters’ Coffee:

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cuma: Sabah 9:00 – Akşam 5:00

Opening Hours

Monday to Friday from 9am to 5pm

Coffee Lab & Shop:

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cuma: Sabah 8:30 – Akşam 5:30

Opening Hours

Monday to Friday from 8.30am to 5.30pm

Every Day:

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cuma: Sabah 8:00 – Akşam 6:00

Cumartesi-Pazar: Sabah 10:00 – Akşam 7:00

Opening Hours

Monday to Friday from 8h to 18h

Weekends from 10am to 7pm

INFO@NOMADCOFFEE.ES+34 628 566 235

DSCF0339 kopya

CAFES EL MAGNIFICIO

Barcelona’da eskiyle yeniyi buluşturan bir kahveci arıyorsanız doğru adres Cafes el Magnificio. 1919 yılında Sans ailesi tarafından açılmış. Dünyanın her yerinden kahve ve özel blendleriyle hizmet veriyor.

If you are looking for a coffee shop that combines traditional with modern, Cafes El Magnifico is the address in Barcelona. Established in 1919 by the Sans Family. They serve coffee beans from all over the world and also provide some unique blends too.

DSCF0626 kopya

Hangi çekirdekleriniz var diye sorduğumuzda önümüze konulan ansiklopedi kalınlığındaki katalogtan anladığımız kadarıyla her bölgenin çekirdeklerine hakimler 🙂

When we asked what kinds of beans they had, they took out a catalog which was as thick as an encyclopedia. As far as I can tell, they have a comprehensive knowledge of every region their beans originate. 🙂

IMG_8244 kopya

Katalogtan doğru çekirdeği seçmek için mutlaka yardım almanızı öneririm. Bizim seçimimiz değerli bir kahve olan 1600-1800 mt arasında yetişen çiçeksi, kakao, portakal tat profiline sahip Panama La Esmeralda Geisha oldu.

To pick the right beans, from this vast list, you will surely need help. And I suggest you do so. Our selection was a precious coffee bean, Panama La Esmeralda Geisha, which grew at 1600-1800 m altitude (5250-5900 ft) and with a taste profile of flowery, cocoa, orange taste profile.

DSCF0638 kopya

Çok beğendiğimiz ve pek bulamadığımız çekirdekten biraz da evde demlemek için aldık. ‘Take away’ ağırlıklı hizmet veren küçük, samimi ve vintage mekana Picasso müzesine giderken uğramanızı öneririm. 

We bought a batch of this bean which we loved so much and was hard to find. On your way to Picasso museum, I suggest that you stop by this small, warm and vintage place that serves mainly on ‘take away.’

Web Sitesi: Cafes el magnifico

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: Sabah 10:00 – Akşam 8:00

Opening Hours

Monday to Saturday from 10.00am to 8.00pm

shop@cafeselmagnifico.com
T. +34 93 319 60 81(WHOLESALE)

DSCF0637 kopyaDSCF0632 kopya

SATAN’S COFFEE CORNER

18 yaşında Londra’dan Barcelona’ya taşınan Marcos Bartolome, Federal Coffee’de çalıştıktan sonra Barri Gotic bölgesinde 2014 yılında Satan’s Coffee Corner’ı açmış. Zamanla büyüyerek ikinci şubesini Casa Bonay Otel’de açmış. Eixample’daki lüks mağazaların bulunduğu bölgedeki bu şubesine gitme fırsatı bulduk.

Marcos Bartolome, at the age of 18 moved from London to Barcelona. After working at Federal Coffee, he went and opened Satan’s Coffee Corner in Barri Gotic region in 2014. Over time, they grew and expanded to their second shop at Casa Bonay Otel. We were able to visit this branch, surrounded by luxury shops in Eixample region.

IMG_7968 kopya

Bohem dekorasyonunu sevdiğim mekanda ana şubesinden farklı olarak demleme kahve yapılmıyordu.

In this branch, which I adored its bohemian decorations, unlike their main shop they didn’t brew coffee.

DCIM101GOPROGOPR1886.JPG

Biz de lattesini denedik. Çok başarılı bulmadım özellikle de bardaktan taşarcasına doldurulması pek hoşuma gitmedi.

So we tried their Latte. I deemed it less than satisfactory, mainly when the cup was filled to the extent that it almost spilled over.

DCIM101GOPROG0121892.JPG

Mutfağının kahvaltı ve öğle atıştırmalıkları için zengin bir menüsü olduğunu söyleyebilirim. Çekirdeklerini Cafes el Magnifico’dan temin ediyormuş.

However, I could say that their breakfast and brunch menus were rich. And their beans are provided from Cafes El Magnifico.

DCIM101GOPROGOPR1890.JPG

Bir gün Barri Gothic’teki şubesine gidersem demleme seçeneklerini denemeyi planlıyorum. Wifi ve kafeinsiz kahve olmadığını da küçük bir not olarak düşeyim. 

I will definitely visit their main shop at Barri Gothic and am planning on tasting their brewed coffee. One last reminder, they neither have WiFi nor Caffeine-free coffee.

Web Sitesi:Satan’s Coffee corner

at GÓTICO

L’Arc de Sant Ramón del Call 11
08002 Barcelona

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: Sabah 8:00 – Akşam 6:00 (Salı Kapalı) 

Pazar: Sabah 10:00 – Akşam 6:00

8AM – 6PM

CLOSED

8AM – 6PM

8AM – 6PM

8AM – 6PM

8AM – 6PM

10AM – 6PM

at EIXAMPLE

Gran Vía 700
08010 Barcelona

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: Sabah 7:00 – Akşam 6:00

Opening Hours

Monday to Sunday from 7.00am to 6.00pm

ONNA COFFEE

Gracia’da yer alan Onna Coffee Japonca ‘yalnız’ anlamına geliyor.

This coffee shop is in Garcia. And ‘Onna’ means ‘Alone’ in Japanese.

IMG_8246 kopya

Costa Rica kahvelerini kendileri kavuruyor. ‘Slow Coffee’ akımını savunan mekanda sağlıklı beslenme seçenekleri bulunuyor.

The shop roasts Costa Rica beans. They believe in ‘Slow Coffee’ movement and provide healthy food alternatives.

DSCF0644 kopya

Biz latte ve buraya özel olan bir kahve olan latte freddoyu denedik. Barcelona’dan ayrılmadan içtiğimiz son leziz kahve olarak aklımızda kaldı. 

We tried Latte and their special Latte Freddo. That was the last delicious coffee we sipped before leaving Barcelona.

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Cumartesi: Sabah 8:00 – Akşam 7:00

Opening Hours

Monday to Sunday from 8.00am to 7.00pm

DSCF0648 kopya

FEDERAL CAFE

Madrid yazımda da bahsettiğim İspanya’da birçok şubesi bulunan Federal Cafe’nin Barcelona’da iki şubesi bulunuyor. Biz Barri Gothic’te bulunana gittik. 

I have talked about it before, in my Madrid blog post that Federal Cafe had many branches in Spain and that they have two shops here in Barcelona too. We visited the one in Barri Gothic.

DSCF0597 kopya

DSCF0593 kopyaDSCF0588 kopya

Brunch konusunda Madrid kadar başarılı olan mekanın cappucinosu da gayet güzeldi. İyi kahve ve brunch için en iyi mekanlardan biri. 

They are as good as their Madrid branch regarding their brunch menu. Also, the cappuccino was exceptionally delicious. Federal Coffee is one of the best places for a good cup of coffee and brunch.

Gotic:

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Perşembe: Sabah 9:00 – Akşam 12:00

Cuma-Cumartesi: Sabah 9:00 – Gece 01:00

Pazar: 9:00 – Akşam 5:30

Opening Hours

Monday to Thursday from 9.00am to 00.00pm

Friday & Saturday from 9.00am to 01.00pm

Sunday 09:00am to 5:30pm

Telefon 932 808 171

barcelonagotic@federalcafe.es 

Passatge de la Pau 11 08002 Barcelona

Barcelona:

Açılış Saatleri:

Pazartesi-Perşembe: Sabah 9:00 – Akşam 11:00

Cuma: Sabah 8:00 – Gece 01:00

Cumartesi: Sabah 9:00 – Gece 1:00

Pazar: 9:00 – Akşam 5:30

Opening Hours

Monday to Thursday from 9.00am to 11.00pm

Friday from 8.00am to 01.00pm

Saturday from 9.00am to 01.00pm

Sunday 9.00am to 5:30pm

Telefon 931 873 607

barcelona@federalcafe.es 

C/ Parlament 39  08015 Barcelona

DSCF0599 kopyaDSCF0600 kopya

Barcelona’yı ve kahve dükkanlarını çok sevdim. Bir dahaki seyahatimde geri kalan deneyimleyemediğim kahvecilere gitmeyi planlıyorum. Sizde kahvenin başrolde olduğu bir seyahat planlıyorsanız mutlaka Barcelona’yı listenize ekleyin. 

I loved Barcelona and the coffee shops. Next time I come here to Barcelona, I will try the remaining coffee shops that we didn’t have a chance to enjoy. If you are planning a Coffee themed trip, Barcelona should be on your list.

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

Until next adventure! Stay tuned!

P.s Thank you for your support, Deniz Kaplan

This entry was posted in: Avrupa, Genel, Kahve

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

3 Comments

  1. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1 | Kaplan'lar Keşifte!

  2. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 4: Sagrada Familia ve Eixample | Kaplan'lar Keşifte!

  3. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 5: Casa Batllo, Yat Limanı, Dönüş | Kaplan'lar Keşifte!

Bir Cevap Yazın