Amasya’nın İlk 3.Dalga Kahvecisi: Mountain Coffee&Bakery

Dünyanın ilk coğrafyacısı Strabon tarafından adı verilen ‘Amaseia’ yani Amasya’ya uzun Samsun-İzmir dönüş yolculuğumuzda uğradık. Yolumuzu 2 saat daha uzatarak doğal güzellikleri ve tarihiyle ünlü şehrimiz Amasya’yı görmeye karar verdik. Daha önce Amasya’yı ben gezmiştim fakat eşim Oğuz Derya ilk kez görecekti. Amasya’yı tam anlamıyla gezmek için en az 2 gün gerekliydi ve bunu ileri bir tarihe planladık. Bu ziyaret biraz şehrin silüetini görmek amaçlıydı.

DSCF0368 kopya

Amasya’nın kalesi ve tarihi konakları değişiklik olmaksızın hala yerindeydiler. Şehir biraz büyümüş. Modern binalar şehrin dışına doğru tüm hızıyla yapılmaya devam ediyordu. Tarihi konakların bulunduğu sokaklarda biraz gezindikten sonra kahve içmeye karar verdik. Gelmeden önce hiç araştırmamıştık ve büyük bir beklenti içinde değildik. Açıkcası 3.dalga kahveci bulabileceğimi de hiç düşünmemiştim. Fakat araştırmalarım sonucunda Mountain Coffee&Bakery’i buldum. Amasya’nın en işlek bölgesi Ziyapaşa Bulvarında Amasya Kalesi manzaralı geniş bir mekandı. Bulmak çok kolay oldu. Self servis düzeniyle işletilen mekan şık, konforlu ve her mevsim keyifle kahvenizi yudumlayacağınız alanlardan oluşuyordu.

DSCF0310 kopya.jpg

DSCF0307 kopyaDSCF0311 kopyaDSCF0313 kopya

Çalışanlar tarafından kibar bir şekilde karşılandıktan sonra menüyü inceledik. Kahve çekirdekleri maalesef sadece ülke bazında sınıflandırılmış alındığı çiftlikler belirtilmemişti. Blue Mountain of Jamaica kahve şubesi olarak tanıtımı yapılıyordu. Fakat 100 gr’ı 250 tl civarında fiyatla satılan bu özel kahvenin bu kadar uygun fiyatı olması mümkün değildi. Blue Mountain of Jamaica kahvesi demişken onun da bu kadar pahalı olmasının nedenini açıklayayım. Jamaica’da 1600 m yükseklikte yamaçlarda nemli ve yağışlı koşullarda yetişen özel bir çeşit ve çok kısıtlı miktarda üretilebiliyor. %90’ı da Japonya’ya ihraaç ediliyor.

map2.png

Jamaican-Blue-Mountain-Coffee-Tree.jpg
Blue mountain of jamaica

Mountain Coffee&Bakery’ye dönecek olursak siparişimizi Ethiyopya olarak verdik ve chemexle demlenmesini istedik. Geniş tatlı reyonunda havuçlu-cevizli kek tercih ettik. Kahve bardaklarımız bir tepsiye konularak bize verildi. Fakat chemex filtre kağıdına öğütülmüş kahve konularak yanında kettleda hazırlanmış sıcak suyla bize verildi. Şaşkınlıkla karşıladık çünkü ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorduk. Kahve demleme işleminin müşteriye bırakılması bence mümkün olan bir durum olamaz çünkü bu baristanın işidir. Bu konuda eğitim almayan biri hatta belki de bu yöntemle ilk kez kahve içecek birinin yaşayacağı şaşkınlık ve hayal kırıklığını düşünemiyorum. Nazikçe ‘kahveyi kendimiz mi demlememiz gerekiyor‘ diye sorduğumda ‘biz de demleyebiliriz’ cevabını aldık  ve demlemeyi kendileri yaptılar. Self servis durumunun abartıldığını düşünüyorum ve umarım bu uygulamadan yakın zamanda vazgeçerler. Kahvemiz bizi hayal kırıklığına uğratmadı.

DSCF0300 kopya

Kitaplık ve dergi köşesi bulunan, öğrencilere indirim yapan öğrenci dostu bu sıcak mekanın Amasya’da ilk ve öncü olması benden artı puan aldı. Umarım eksikliklerini gidererek ‘iyi kahve için...’ sloganıyla başladıkları bu işte daha da iyi ve nitelikli kahve sunabilirler.

DSCF0306 kopya

Yeni keşiflerle görüşmek üzere kahveseverler!

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Amasya’nın İlk 3.Dalga Kahvecisi: Mountain Coffee&Bakery” konusunda Bir Fikir

 1. Merhaba, Amasya’da sizi ağarlamaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim..
  Kahve dükkanımızla ilgili yapmış olduğunuz övgü ve eleştiriler için teşekkür ederiz.
  Küçük bir düzeltme yapmak için cevap yazıyoruz;
  Jamaica blue Mountain bahsettiğiniz üzere dünyaca ünlü bir kahve çekirdeğidir fakat Türkiye’de Yerinde tüketim kanallarında hizmet vermemektedir, çekirdeği ithal edip mağazalarında misafirleriyle buluşturan kahve dükkanları Türkiye’de de faliyet göstermektedir. Mountain coffee&bakery bir Jamaica blue Mountain şubesi DEĞİLDİR. Yöresel kahvelerimiz hariç espresso bazlı hazırladığımız kahvelerde kendi özel harmanımızı kullanmakta olup oluşturduğumuz bu harmanda “jamaica blue Mountain” çekirdeği yer almaktadır.
  Bir kahve sever olarak yorumlarınız bizim için değerlidir, chemex demleme baristalarımız tarafından istediğiniz kişi sayısına göre oranlanarak hazırlanır, bu oranlama ve kullanılan filtre kağıdı kahvenizi demlerken hata yapmanıza olanak vermez, ancak hedeflenen sürelerde kahveniz hazır hale gelecektir ve keyifli kısmı olan demleme aşaması siz kahve severlere bırakılarak alacağanız hazzın artırılması amaçlanır, istenilen durumlarda demleme baristalarımız tarafından da yapılabilir
  İlginizden dolayı tekrar teşekkür ederiz
  MOUNTAIN COFFEE BAKERY…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.