Ankara Nitelikli Kahveciler Rehberi 2018

Ankara’yı öğrencilik yıllarımdan sonra işim olmadığı sürece pek ziyaret etmemiştim. Yine Oğuz‘un iş seyahati nedeniyle bir haftasonu Ankara’daydık. Ben de Ankara sokaklarının 6 yıldır nasıl değiştiğini ve nitelikli kahvenin nasıl bir gelişim gösterdiğini  gözlemlemeye çıktım.

Ankara’da 6 yıldır ne değişmiş diye sorarsınız; yeni açılan bolca avm, betonarme binalar, cafeler ve restoranlar olmuş. Beni en çok şaşırtan ise adım başı karşıma çıkan kahve dükkanları oldu. Zor durumda su almak için bir market bulamazsanız bile bir fincan kahve bulabilirsiniz 🙂 Bu çeşitlilik ve zaman kısıtlılığı arasında kendi önceliklerime göre belirlediğim ‘nitelikli kahve’ dükkanlarını deneyimledim. Hazırsanız önerilerime başlayabilirim.

COFFEE PROJECT

Emek’te sakin bir sokakta yer alan Coffee Project’in kahve temalı geniş mekanı görsel açıdan tatmin ediciydi.

IMG_3517 2 kopya

Çekirdeklerini kendi kavurmayan, Petra Coffee’den alan mekan bu yönüyle beni hayal kırıklığına uğrattı. İlgili baristası Hakan Bey’in yaptığı latte başarılıydı. Servisle verilen küçük motivasyon notları çok iyi düşünülmüştü.

Sıcak, soğuk ve demleme kahve çeşitleri yönünden oldukça geniş bir spekturuma sahip. Fakat sabah kahvenin yanında kruvasan gibi bir seçenek olmaması beni üzdü.

Sessiz bir Ankara sabahında kahvenizi yudumlarken kitabınızı okumak için ideal bir mekan. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde sıkça yer alan mekan önemli bir örnek teşkil ediyor.

Adres: Emek Mahallesi, Bişkek Caddesi, 5. Sk. 1/A, 06490 Çankaya/Ankara

Çalışma saatleri:

Cumartesi-Pazar           10:00-22:00

Pazartesi- Cuma            08:00-22:00 

Telefon: (0312) 212 03 33
 

FEDERAL COFFEE COMPANY

Ankara’nın gelişmekte olan Söğütözü bölgesinde Via Flat’te yer alan Federal Coffee Company’e İstanbul ve Adana’da yaşayanlar aşina olabilir. Türkiye’deki 6 şubesinden birisi burada bulunuyor. Diğer şubelerindeki bohem konsepti devam ettiren, oldukça geniş iç ve dış mekanı bulunan mekan arkadaş toplantıları için harika düşünülmüş.

IMG_3537 2 kopya

Fakat kalabalık günlerde kahve keyfine varılır mı bilemiyorum. Kendi kavurduğu birden fazla çeşit kahve çekirdeğini sunuyor. Demleme yöntemleri ve konuya hakim baristaları olması da mekanın çekici özellikleri arasında. ‘Chile Mocha’ gibi espresso bazlı ilginç kahveler denemek isterseniz de buraya uğrayabilirsiniz.

Adres: Söğütözü Mahallesi, 1. Sk. 7/4, 06510 Yenimahalle/Ankara

Çalışma saatleri:

Haftanın her günü      10:00-00:00 

Telefon: (0312) 219 01 09
 

HOUND COFFEE&EATERY

Henüz açılalı 2 ay olan Hound Coffee&Eatery, Çankaya’da nitelikli kahve dükkanları arasında iyi bir alternatif olmuş.
 
IMG_5709 kopya
Sakin bir lokasyonda büyük ve kolonsuz iç mekanıyla hizmet veren dükkanın özellikle iç tasarımındaki bölümler çok iyi düşünülerek düzenlenmiş.
İster kahvenizi alıp sakin bir köşede kitabınızı okuyabilir; masa saati olan masalarda ders çalışabilir ister arkadaşlarınızla büyük masalarda toplu sohbet edebilir ya da toplantı yapabilirsiniz.
Kendi çekirdeğini henüz kavurmaması ve dışardan alıyor olması ben de hayal kırıklığı yarattı. Kahve çekirdeğini İzmir’den tanıdığımız Baristocrat 3rd Wave Coffee& Roastery’den temin ediyordu. Ayrıca çay severler için de Melez Tea’nin füzyon çay çeşitleri demleniyordu. Aslında konsept olarak nitelikli kahveden çok butik bir cafe havası veriyordu. Umarım ilerleyen zamanda rotaları tamamen kahveye döner.
 
Adres: Hilal Mahallesi, 702. Sk. 5/B, 06550 Çankaya/Ankara

Çalışma saatleri:

Cuma-Cumartesi 08:00-23:30

Pazar-Perşembe  08:00-23:00

 Telefon: 0530 466 36 82
 

FAUST COFFEE AND ANTİQUE SHOP

Adından da anlaşılacağı gibi hem antikacı hem nitelikli kahve dükkanı Faust Coffee and Antique Shop, Emek’in sempatik sokaklarından birinde kırmızı rengiyle dikkat çekiyordu.
IMG_3584 kopya
Faust dönemi Almanya’sına göre iç mimarisi düzenlenen mekan gerçekten kapısından girer girmez o dönemin havasına sokmayı başarıyordu. Raflarında yer alan kitaplar ve antika objeler satılıktı. Kendi kavurmadıkları dışarıdan temin ettikleri kahve çekirdekleri ile demleme yapıyorlardı.
Ben Etiyopya Gikirima çekirdeğinden V60 ile demleme kahvemi sipariş ettikten sonra hazırlanana kadar etrafı inceledim. Çalan müziklerle beraber harika bir ambiyans yaratılmıştı. Bahçede oturup kahvemi yudumlarken ağaçların korunarak bahçenin üstünün kapatıldığını farkettim. Doğayı korumak için yapılan bu hareket kalbimi çaldı. Avrupa tariflerine sadık yapılan tatlı çeşitleri de oldukça ilgi görüyordu ama ben diyette olduğum için maalesef tadamadım.
Fiyatlandırmanın diğer bahsettiğim kahvecilere göre biraz yüksek olduğunu söylemeliyim.
Yağmurlu veya karlı bir Ankara gününde bu adreste benim için de mutlaka sıcak bir kahve için!
IMG_3583 kopya
Adres: Yukarıbahçelievler mah. 13.sokak(eski 26. sok.) No:3/A Çankaya/ANKARA, Çankaya, 06490 Ankara

Çalışma saatleri: 

Haftanın her günü      08:00-00:00 

Telefon: 0555 662 84 77
 

RİSPETTO COFFEE CO.

Yukarı Bahçelievler’de yer alan bu küçük samimi kahve dükkanı tam anlamıyla butik bir kahveci. Kahve çekirdeklerini Probador Collectiva’dan temin ediyorlarmış ve bazı zamanlarda yurtdışından kahve çekirdeklerinden getirtip demleme yapıyorlarmış. Amacınız nitelikli kahveye ulaşmaksa aracılıklı olsa da tercih edilebilir bir mekan.
IMG_3590 kopya
 
Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, 59. Sk. No:15, 06490 Çankaya/Ankara

Çalışma saatleri: 

Haftanın her günü      10:30-22:30 

Telefon: 0533 760 20 66
 

THE COFFEE GRİNDER

Kızılay’da nitelikli kahve için ilk gideceğiniz adresi veriyorum; The Coffee Grinder. İki kardeşin kurduğu kahvecide Probador Collectiva ve İngiltere’nin ünlü kahve kavurucularından Square Mile’ın kahve çekirdekleri kullanılarak demleme yapılıyor. 
Ev yapımı tatlılarını da denemeden geçmeyin.
IMG_3660 kopya
Adres: Olgunlar Caddesi No:11/B ,Meşrutiyet Mahallesi, 06420 Çankaya/Ankara, Çankaya, 06420 Ankara

Çalışma saatleri:

Pazar 11:00-22:00

Diğer günler 09:30-22:30

Telefon: 0537 691 88 44
Yurt içinde de nitelikli Kahvenin peşindeyiz… Bizi takibe devam edin…

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Ankara Nitelikli Kahveciler Rehberi 2018” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.