Okunuyor
Aşkın Şehri Paris Bölüm 4: Notre Dame Katedrali ve Çevresi

Aşkın Şehri Paris Bölüm 4: Notre Dame Katedrali ve Çevresi

Paris’teki son günümüzde şehrin en önemli yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmeyi planladık.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmeden önce Paris’teki son kahvaltımız için Coutume Cafe’ye gittik. Le Bon Marché ve Les Invalides arasında popüler bir bölgede yer alan mekana giderken Parizyen birçok mağaza ve restorana rastladık. Eğer sokak fotoğrafçılığı sizin için bir aşksa Paris’te bu aşkı doruklarda yaşayacaksınız.

Paris Sokakları
Paris’te bir restoran

Coutume Cafe’de nefis bir kahve-kahvaltı yaptıktan sonra yine yürüyerek Notre Dame Katedrali’ne doğru yola koyulduk.

Seine Nehri kıyısında Cite Adası’nda inşa edilen dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali’ni ziyaret etmeden önce çevresindeki mekanları gezdik. İkonik fotoğraf noktalarını keşfettik.

Odette

Odette, Paris’in ironik fotoğraf noktalarından birisi. Kendisi aslında bir meşhur ‘cream puf’ dükkanı. 3 katlı minik bir apartmana yerleşen Odette’nin yerleşimi ve renkleri Paris’in sembolü gibi olmuş. 77 Rue Galende’de yer alan Odette, Notre Dame Katedrali’ne çok yakın bir yerde. Sadece fotoğraf çekmeyip ‘cream puf’lardan denemek isterseniz; en üst katına çıkıp, oradaki küçük pencereden Notre Dame Katedrali’ni seyrederek puflarınızı yiyebilirsiniz.

Odette Paris

Shakespeare and Company

Before Sunset’ ve ‘Midnight in Paris‘ filminde izleyip aşık olduğumuz kitapçı Shakespeare and Company’de dolaşmak Paris’te beni en mutlu eden anlardan biriydi. Seine Nehri kıyısında Notre Dame Katedrali’nin çaprazında yer alan kitapçıyı çok rahat bulduk. Dışı da içi de beni benden aldı. Kitapseverler için küçücük, sıcacık tam bir cennet…

Shakespeare and Company

İçeri girdiğiniz andan itibaren bir zaman makinasında seyahat ediyor gibisiniz. Merdivenlerinden yukarı çıkınca küçük bir okuma salonu var. Biz yer bulamadık ama bulursanız bu katta bulunan kitaplardan birini alıp uzun uzun kitap okumanızı öneririm.

Dışarıda da bir kafesi bulunan kitapçıda eğer içerideki kitap kokusundan ayrılabilirseniz birşeyler içebilirsiniz. İkinci el İngilizce kitapları uygun bir fiyata alabileceğiniz mekan da yeni basım kitaplar da bulunuyor.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame müzikali ile zihinlerimizde yer eden, Paris’in gotik mimariye sahip ve görkemli katedralini ziyaret vakti gelmişti. Yürüyerek geldiğimiz katedrale metro ile gelmek isterseniz 4 numaralı metroyu kullanıp, Cite durağında inebilirsiniz.

Paris’in merkezi olarak görülen Cite Adası’nda her taraftan harika görülen Notre Dame Katedrali’ni bulmak hiç zor olmadı. Girişin ücretsiz olduğu katedrale girmek için sadece biraz sıra beklemek gerekiyor. Sıra beklerken müthiş ön cephesini inceleyebilirsiniz. Notre Dame Katedrali’nin ön cephesinde üç büyük giriş yer alıyor ve burada kapıların üstünde İncil’den üç farklı hikaye anlatılıyor. Sol kapıda Kutsal Bakire, orta kapıda tahta yeniden çıkan İsa, sağ kapıda ise Meryem Ana’nın annesi anlatılıyor.

Notre Dame Katedrali ön cephesi

Biz beklerken bu hikayeleri telefonumuza Piri Guide sesli rehber aplikasyonunu indirerek Saffet Emre Tonguç’un sesinden dinlendik. Hatta katedralin içini de yine bu rehberle gezdik.

Notre Dame Katedrali iç mekan ayrıntıları

Notre Dame Katedrali’nin içine girince büyüleniyorsunuz. Gotik mimari katedraller her zaman beni etkilemiştir. Notre Dame Katedrali de bunun ilk ve en güzel örneklerinden biri.

Uzun uzun içini gezdiğimiz katedralin kulesine çıkmadık. Eğer çıkmak isterseniz online olarak veya katedral girişinden kişi başı 8.5 euro’ya bilet alabilirsiniz. Kuleye çıktığınızda 360 derece bir Paris manzarası sizi karşılayacak.

Notre Dame Katedrali’nde ‘zero point’ taşı bulunuyor. Yani Paris’in 0 noktası, merkezi demek. Buraya gelenlerin Paris’e tekrar geleceği şeklinde bir inanış da var. Bakalım gerçek olacak mı göreceğiz 🙂

Saint Germain ve Cafe de Flore, Poilâne

Paris’in en eski semtlerinden Saint Germain’e Notre Dame Katedrali ziyareti sonrası yürüyerek gittik.

Lüks mağazaların, kitapçıların ve kafelerin bulunduğu bölge son zamanlarda daha da popüler olmuştu.

St Germain’de yolüstünde karşımıza çıkan şık dükkanlar
Saint Germain

İkonik kafelerle dolu bölgede bizim ilk tercihimiz tarihi bir geçmişi olan bir Fransız kafesi Cafe de Flore oldu.

1880’den bu yana açık olan ve Jean-Paul Sartre, Picasso, Albert Camus gibi ünlü yazarları ağırlayan kafe de zor da olsa bir yer bulduk.

Meşhur sıcak çikolatasından ısmarladık. Dışarıda yağan yağmur ve şemsiyeleriyle gezen Parislileri izlerken sıcak çikolatamızı yudumladık. Yaşadığımız en Parizyen anlardan biriydi. Tüm bir günü burada geçirebilirdim.

Cafe de Flore’de sıcak çikolata içerken

Tabii zaman kısıtlılığından tüm günümüzü burada geçiremedik. Ağzımıza bir parmak bal çalındıktan sonra yakınlarda bulunan ekşi maya ekmekleri ile ünlü Poilâne’e uğradık.

Poilane

Burası ünlü bir fırındı ve kendimize birkaç dilim nefis ekşi maya ekmek ve kurabiyesinden aldık. Buradan geçerken uğramayı sakın unutmayın!

Ekmeğini almış mutlu gülen yüzler

Le Marais ve Miznon, L’eclair de Genie

Le Marais, Paris’in tarihi ve günümüzde yükseliş gösteren bölgesi. Hipster ve LGBT üyelerinin son zamanlarda daha çok tercih ettiği bölge kültür-sanat bölgesi olarak gözde durumda. Notre Dame Katedrali sonrasında St Germain gibi Le Marais de yürüyerek gidilebilecek kadar yakın.

Bu bölgeyi gezerken acıktığımız için iyi bir yemek arayışına girdik. Karşımıza bir İsrail Restoranı olan Miznon çıktı.

Miznon

Miznon’un bohem mekanı, pencerelerinde tablo gibi yerleştirilmiş ve mekanın her yerine dağılmış sebzelerini çok sevdik! Lokallerin tercih ettiği mekanda kolayca yer bulduk. Izgara karnabahar ve tatlı patates mekanın en sevilenleri arasındaydı.

Biz ızgara tatlı patates ile ev yapımı pota ekmeği arasında köfte yemeği tercih ettik. Yediğimiz herşey çok başarılıydı. Bir daha gidersek uğrayacağımız mekanlar arasına girdi Miznon. Ayrıca bu yıl 2.şubesini St Martin Kanalı’na açmış. O bölgede gezerken yeni şubesi de görülebilir.

Bu güzel yemekten sonra tabii ki sıra tatlıdaydı. Güzel bir ekler için önerilen Le Marais’te yer alan L’Éclair de Génie’ye uğradık.

L’Éclair de Génie

Burası sadece paketli satış mekanı maalesef oturup yeme imkanı yok. Şirin dükkanın içinde bizi renk renk desen desen eklerler karşıladı.

Renk renk desen desen eklerler

Seçmek zor oldu ama 4-5 çeşit ekler seçip aldık. Yediklerimizden en çok frambuazlı ekleri beğendik. Ama alıştığımız ekler gibi düşünmeyin bu eklerler biraz daha farklı. Bir tanesi bir dilim pastaya bedel.

Eklerlerini almış mutlu Oğuz 🙂

Paris’te başka şubeleri de olan Paris’in en iyi eklercilerinden L’Éclair de Génie’nin websitesinden adresleri kontrol edebilirsiniz.

Paris Sokaklarında Bulduğumuz Gizli Bahçeler

Paris’teki bu harika son günümüzü Şanzelize’de tamamladık. Paris’in meşhur çay markası füzyon çay ustası Kusmi Tea’den alışveriş yaptık. Özellikle organik çay serisi Lov organikten bol bol depoladık. Çay seviyorsanız mutlaka uğramanızı öneririm.

Kusmi Tea
Lov Organic çay çeşitleri

Paris’te 5 gün sadece tadımlık bir geziydi.

Paris sindirile sindirile gezilecek; sanatın, modanın ve yemeğin güzel doyumuna ulaşacağınız nadir yerlerden biri.

Şanzelize girişi-Concorde Meydanı

Bence bir Paris gezisinin temeli; birkaç gün veya birkaç hafta Parisli gibi yaşamak. Emin olun geri döndüğünüzde hayata bakış açınızda iyi anlamda çok güzel değişiklikler olacak.

Yeni bir Paris gezisinde görüşmek üzere! Takipte kalın!

Bu İçeriğe Tepkin Ne?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Yorum yapılmamış (0)

Bir Yanıt Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KEŞİFTE. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Web Design by Digiwings Agency London & Shrewsbury, Shropshire, UK Web Design & SEO
En Üste Git