Aydın’da Bir Yol Üstü Durağı: Ağaçlı Köy

Arabayla yapılan yolculukların benim için en güzel kısmı yol üzerinde verilen kısa molalardır. Eşim Oğuz (yazarımız dr_ottoman)da benim gibi olunca bizim yolculuklar molalarla uzadıkça uzuyor 🙂 Bugün de İzmir’den Kuşadası’na giderken yeni bir köy keşfettik. Doğası, eski Rum evleri, zeytini ve dev bazlamalarıyla ünlü Ağaçlı Köy’ü bu kadar zamandır nasıl es geçmişiz bilmiyorum.

Ekran Resmi 2017-08-05 20.56.41.png
Kırmızı imleçlerin bulunduğu yer Ağaçlı Köy

Söke’nin bir dağ köyü olan Ağaçlı Köy’e hem Bodrum’a hem de Kuşadasına giderken uğrayabilirsiniz. Doğayla bütünleşebileceğiniz, köy kahvaltısı ve yemeklerini bulabileceğiniz bir adres. Samos Körfezi manzarası da müthiş. 

IMG_5649 kopya

Ağaçlı Köy’de öğle kahvaltısı için Ağaçlı Restaurant’ı tercih ettik. Kahvaltı servisi saat 16.00’ya kadar devam eden mekanda  aynı zamanda akşam tandır ve tuzda tavuk servisi de yapılıyor.

Kahvaltı için ağaçların altında ip gibi sıralanmış masalardan birine oturduk. Her masanın yanında semaver yerleştirmek için kütükler konulmuştu. Tek dezavantajı yol kenarında olmasıydı. 

IMG_5652 kopya

Standart serpme kahvaltının içinde en beğendiğim yazlık karışık kızartma oldu. Yaza en çok yakıştırdığım bu yoğurt soslu kızartma leziz sebzelerle damağımda bir bayram havası yarattı. İkinci en beğendiğim kahvaltılık ise kırmızı erik reçeliydi. Kişi başı 20 tl olan kahvaltı yumurta olmaması dışında yeterli çeşitlilikteydi.  Semaverde çayımız her daim sıcaktı. Ve tabii ki bazlamasıyla ünlü köyün kahvaltı evinde ekmek seçeneği tekti. O da sıcacık dumanı üstünde bazlama. Yumuşacık bazlamanın üzerine tereyağı, bal ve kaymak… İşte mutluluğun formülü 🙂  

IMG_5654 kopya
Karışık kızartmayı görünce yüzünde kocaman bir gülümseme olan yazarımız bamm-bamm 🙂

Kahvaltıdan sonra köyün içinde arabayla ilerledik. Her yerde zeytin, zeytinyağı ve bazlama vardı. Biz zeytin almadık ama alanların olumlu yorumlarını çok kez duydum.

IMG_5641 kopya

IMG_5642 kopya

Her köşede bazlama yapan teyzelerde Meryem Teyze’nin mekanına uğradık. İşini öyle keyifle yapıyordu ki fotoğraf çekmek için müsade istediğimle büyük bir gururla dev bazlamasını eline alıp bana poz verdi. Onun güler yüzü ve bu iş aşkına hayran kaldım. Tanesi 5 tl’ye satılan bazlamadan aldıktan sonra düşündüm de aslında aldığımız tek şey bazlama değil kocaman bir yaşama sevinciydi. 

IMG_5644 kopya
Meryem Teyze ve sevgiyle yaptığı bazlaması

Bu kadar bazlamadan bahsetmişken evde kendi ekmeğini yapanlara alternatif olarak bir bazlama tarifi paylaşayım sizlerle:

        Malzemeler:

  • 2 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz maya
  • Yaklaşık 1 su bardağı ılık su (veya 1su bardağı su)
  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • Yapılışı:

    Derin un yoğurma kabının içine un ve tuzu koyun. Ilık suyun içine şeker ve toz mayayı katın tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Çelik kaşık kullanmamaya çalışın. Çelik mayanın kabarmasını engellemektedir. 2-3 dakika mayanın eriyip, kabarması için bekleyin. Mayalı suyu unun içine dökün ve yoğurma işlemine başlayın.

  • Hamur hafif bir şekilde elinize yapışabilir. Hamurun mayasının gelmesi için oda sıcaklığında 1 saat kadar dinlendirin. Hamur, kabardıktan sonra, hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alın. Yapacağınız yere hafif un serpin ve merdane yardımıyla 15-18 cm çapında açın( pasta tabağı büyüklüğünde).
  • Temiz bir bezi evin en sıcak bölgesine serin. Açtığınız hamurların kendi halinde kabarması için yarım saat kadar dinlenmeye bırakın. Hamurları pişirmek için eğer sacınız varsa onu tercih edebilirsiniz. Ocak üstünde pişirmeyi düşünüyorsanız, teflon tavaya yağ sürmeden orta ısılı ateşte hamurları pişirin.

Herkese mutlu haftasonları!

Yeni keşiflerle görüşmek üzere!

IMG_5656 kopya
Keşfettikçe mutlu olan ben 🙂

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.