Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 2: La Merce Festivali

İspanya’nın şımarık çocuğu Barcelona seyahatimizin en eğlenceli kısmı La Merce Festivali’ne geldik. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu festivale katılmak için Barcelona’yı en sona bırakmıştık.

Her yıl Eylül ayının 3.haftası kutlanan La Merce Festivali’nin hikayesi aslında biraz Venedik Festivali’nin hikayesine benziyor. 1687 yılında veba salgını ile  mücadele eden Barselona’da Vali Azize Mare de Deu de la Merce  istemiş ve inanışa göre onun müdahelesi ile hastalık yok olmuş. Bunun üzerine şehrin koruyucu Azizesi ilan etmişler ve bu kurtuluş gününü kutlamaya başlamışlar. 1902’de de La Merce organize hale getirilip şu anki halini almış. Bir yandan da yazın bitişini ve sonbaharın gelişini simgeliyor. En büyük etkinliklerin yapıldığı 24 Eylül günü “Fiesta Mayor” olarak geçiyor. Bir hafta boyunca da görsel şölen şehrin çeşitli yerlerinde devam ediyor. Bu bir hafta boyunca metrolar 24 saat çalışıyor, yerel halkın çoğu işe gitmiyor. Şunu da belirtmek de fayda var; La Merce bir Katalan bayramı, İspanyalı’ların bayramı değil. 

merce17-cartell
LA MERCE FESTİVALİ 2017 YILI AFİŞİ

Festival programını buraya tıklayarak öğrenip ona göre plan yapabilirsiniz. Biz festivalin son 3 gününe denk geldik ve özellikle Fiesta Major gününde Barcelona’da olmak üzere plan yaptık. İyi ki de öyle yapmışız. Barcelona’da dolu dolu unutulmayacak günler geçirdik. Bu dönemin tek dezavantajı uçak bileti ve konaklama fiyatlarının yüksek olması. Bu durumda zararı en aza indirmek için yapabildiğiniz en erken tarihte rezervasyon yaptırmanızı öneririm. 

Festival kapsamında özellikle ‘Fiesta Mayor’ bayram günü olarak kabul ediliyor ve çoğu mağaza ve restoran kapalı oluyor. 

Festivalin açılışı yapıldıktan sonra en önemli gösterilerden biri Katalonya’da mahalle takımları kurularak insan kuleleri gösterisi. Plaça de Sant Jaume’de çılgın bir kalabalığın ortasında yapılan insan kulelerini izlemek için erken saatte yerinizi almanız gerekiyor. Etraftaki binaların balkonlarının birinden bu manzarayı izlemek daha keyifli olacaktır. Biz  bu gösteriyi maalesef izleyemedik. 

0db8a3eff4ed043e9212a1f1f9bec6c9
İNSAN KULELERİ-LA MERCE FESTİVALİ (NATIONAL GEOGRAPHIC ESPANA’DAN ALINMIŞTIR)

Çeşitli meydanlarda konserler, illüzyonlar ve dans gösterileri vardı. Şehrin birbirinden uzak noktalarındaki bu gösterileri kaçırmamak için mutlaka bir program yapmanız gerekiyor. Etkinliklerin hepsi halka açık. Ücret ödemeniz gerekmiyor.

Biz hava karardıktan sonra yapılan görsel şovlara bayıldık. Antoni Gaudi’nin eseri evlerden biri olan Casa Mila’da yapılan akşam gösterisi muhteşemdi. Dört yol ağzının köşesinde bulunan evin dış yüzünde yapılacak şov için Eixample’nin meşhur caddesi Passeig de Gràcia araç trafiğine kapatılmıştı. Evin çaprazında çok güzel bir yere yerleşip bekledik.  ‘The colors of earth’ başlıklı gösteri tam saat 21.00’de başladı ve yarım saat sürdü. Hayran bırakan bir ışık şovuyla beraber Casa Mila’nın balkonunda koro ve ayrı ayrı sanatçılar şarkılar söylediler.

DSCF0239 kopyaDSCF0242 kopya

Büyüleyici bir yarım saatti. Ayrıca kaçıranlar için tekrar 22.00’de aynı gösteri yapıldı. Gösteri bittikten sonra La Rambla sokaklarında gezerek kalabalıkla beraber geceyi tamamladık. 

DSCF0252 kopya

DSCF0260 kopya

Festivalin en etkileyici gösterisi ise kapanış gösterisiydi. La Rambla’dan yürüyerek gösterinin yapılacağı Plaça d’Espanya’ya ulaştık. Font Màgica Havuzu’ndan başlayıp meydanın ortasındaki dev heykele kadar belki onbinlerce insan toplanmıştı. Herşey 45 dakikalık bir havai-fişek gösterisi içindi.

DSCF0073 kopya

Kameralarımızı hazırladık ve bekleyişe başladık. Kalabalıkta hiçbir sorun yaşamadık. Herkes birbirine saygılı ve hoşgörülü olmaya çalışıyordu. Muhteşem gösteri başladığında o kalabalıktan çıt çıkmıyordu.

DSCF0300 kopyaDSCF0203 kopyaDSCF0144 kopya

Başlangıçta Barcelona’da yakın zamanda yaşanan elim terör saldırısı ve dünyada yaşanan tüm kötülüklere karşı barış vurgulanarak John Lennon’un ‘Imagine’ şarkısı çalındı. Birbirini tanımayan, dünyanın dört bir yanından gelen onbinlerce insanla güzel dileklerimizle dev bir koro olarak şarkıya eşlik ettik.

DSCF0217 kopya

Gökyüzünde patlayan fişekler ve çalan şarkılar harika bir kompozisyon yaratıyordu. 90’ların sevilen şarkıları çalındı. İspanyolların sevdiği bir kaç şarkı ve tam 45 dakika hipnotize olmuş bir şekilde gösteriyi izledik. Hayatımda unutamayacağım anlardan biri oldu. Fiesta Mayor, bize Barcelona’yı sevdirdiği gibi dünyada farklı insanlara barış içinde yaşamanın güzelliğini hatırlattı. 

DSCF0269 kopya

Barcelona tatili planlayanlar için hem denizin hem tarihi yapıların hem de festivalin tadını beraber çıkarabileceğiniz Eylül’ün 3.haftasınında orada olmanızı tavsiye ederim.

Şimdi kaldığımız yerden Barcelona’yı gezmeye devam!

Takipte kalın!

Barcelona yazı serisinin diğer yazıları: 

Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 2: La Merce Festivali” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.