Bir Varmış Bir Yokmuş… Venedik: Genel Bilgiler

Venedik… Kendimi bir masalın içinde hissettiğim şehir…

Bu güzel şehre tekrar gitme fikri son birkaç aydır şiddetli bir şekilde zihnimi sarmıştı. Burayı benim için özel kılan şehrin tarihi kısmı ve burada kara trafiğinin olmayışı. Günümüz şartlarında oldukça egzotik değil mi?

Venedik kuzeydoğu İtalya’da bulunuyor ve birbirinden kanallarla ayrılmış 118 adadan oluşuyor. Şehrin Mestre ve Marghera kısmı, kara bölgesi olarak tanımlanmış. Buradan kara yoluyla tarihi Venedik şehrine geçilebiliyor. 

f1346399171f337f649cfeafd1982e16
VENEDİK-TARİHİ ŞEHİR Venice- Historical City

17.yüzyıla kadar ticaret merkezi olması yanısıra Rönesans dönemindeki sanat hareketleriyle her zaman özel bir şehir olmuş. Kazıklar üzerine yapılmış binaların çoğunun merdivenleri, hatta bazılarının ilk katları sular altında kalmış. Bunun nedeni de endüstrileşme ile beraber yer altı sularının düşüncesizce kullanılması olmuş. Venedik batmaya işte böyle başlamış ve halen bu tehlike sürüyor. The New York Times  Venedik için ‘insan eliyle yaratılmış en güzel şehir’ demiş. Şu anki gidişatı için de’‘insan eliyle yokedilmiş en güzel şehir ‘ deme ihtimalimiz de yüksek görünüyor maalesef. 

IMG_2175.JPG
CANNAREGİO ARA SOKAKLAR- CANNAREGIO ALLEY

Venedik’e ne zaman gelinir?

Bu soruya cevabım ise kendi tercihimde olduğu gibi Venedik festivali zamanı yani şubat ayı olur. Soğuk hava umrunuzda değilse bu festivali kaçırmayın derim ki zaten aşırı soğuk olmuyor.  En soğuk ay Ocak ayı.

img_1320
ŞUBAT AYI İÇİN VENEDİK SOĞUK HAVASINI HİSSETTİRMEYECEK BİR STİL ÖNERİSİ 🙂

Yaz mevsiminde yoğun turist kalabalığı ve sıcakta çok keyifli olmayacağını düşünüyorum. Bahar mevsimi de bu bölge için uygun görünüyor. Daha önce sevgililer gününde buradaydık. Hem festival hem özel bir gün olması nedeniyle unutulmazdı. Hava sıcaklığı da o zaman kış mevsimi ortalamalarındaydı. Yalnız her mevsim olabilecek bir durum için dikkatli olup yağmurluklarınızı mutlaka yanınıza almalısınız. Yağmur yağması sonrası kanallardaki su seviyesi yükselerek ‘aqua alta’ meydana gelebiliyor. Yani şehri su basıyor ve bazen yürümek bile mümkün olmuyor ancak yüzerek gezebilirsiniz 🙂 Hava durumunu kontrol ederek planlama yapmanızda bu yüzden fayda var. 

51319c43c3a71aea32b65d0046eac10b
AQUA ALTA ZAMANI VENEDİK (telegraph gazetesinden alınmıştır)
13894846e2307b4858c4c2ae74b88da4
AQUA ALTA ZAMANI VENEDİK (telegraph gazetesinden alınmıştır)

Şehre ulaşım ise çevre şehirlerden kara, tren ve hava yoluyla yapılabiliyor. 

Çevre şehirlerden trenle ulaşım Trenitalia ile yapılıyor. Hızlı trenlerin ekonomi, premium ve business class seçenekleri mevcut. Önceden biletlerinizi alırsanız daha ucuza mal edersiniz. Mümkünse premium tercih edin. Hem koltukları çok rahat hem de küçük ikramları oluyor. Ayrıca sevgililer günü haftası ve festival haftalarında 2 bilet fiyatına bir bilet kampanyası oluyor, denk gelirseniz sakın kaçırmayın. Bir hafta fiyatlar 2 katına bile çıkabiliyor.  Biletinizi online, tren istasyonlarındaki makinalardan veya bilet satış ofislerinden alabilirsiniz. Eğer online almamışsanız ikince seçeneğiniz makinalar olsun. Kullanımı çok kolay ve 5 dakikada kart ya da nakitle alabilirsiniz. Eğer online almadıysanız mutlaka yeşil makinalarda damgalatmanız ‘stamp’ yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde trende kontrolde yakalanırsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız. İstediğiniz kadar bagaj hakkınızın olması da trenin bi diğer güzel özelliği. Yalnız tren istasyonları çevresi pek güvenli olmuyor o yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

dscf9327
ST.LUCİA TREN İSTASYONU – ST.LUCİA TRAİN STATİON

Peki Venedik Mestre ve St.Lucia (tarihi şehirde)  istasyonuna nereden ne kadar saatte geliriz derseniz size şöyle ufak bir tablo çizebilirim:

Milano-Venedik: 2 saat 35 dakika

Floransa-Venedik: 2 saat 5 dakika

Verona-Venedik: 1 saat 15 dakika

Roma- Venedik: 3 saat 45 dakika

Zürih-Venedik: 7 saat 

Münih-Venedik: 7 saat 15 dakika

Paris-Venedik: 9 saat 30 dakika

Viyana-Venedik: 11 saat 

Araba ile ulaşım ise tarihi şehirde sonlanıyor. Piazzale Roma en son ulaşabileceğiniz nokta. Otoparklar ise çok pahalı. 1 günlük fiyatları 20-30 euro arasında değişiyor.

Türkiye’den aktarmasız olarak sadece Türk Hava Yolları ile ulaşım sağlanabiliyor. Şehrin iki tane havalimanı varTreviso deniz yoluyla 1 saat uzaklıkta ve daha düşük ücretli havayolları tercih ediyor. Türk Hava Yolları Marco Polo Havalimanı’na iniş yapıyor. Uçuş saatleri ise sabah en erken 08.50 akşam en geç 19.00 olarak belirlenmiş. 2 buçuk saatlik bir uçuş sonrası aramızdaki 2 saat farkından dolayı zamandan kazanmış bir şekilde havalimanına varıyorsunuz. 

Marco Polo Havalimanı’ndan eğer Mestre’ye gidecekseniz otobüs ve tren yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren istasyonuna da yine otobüslerle gitmeniz gerekiyor. ACTV Otobüs saatlerine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.  Mestre ve Marghera için tren hatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihi şehre ise  ATVO airport express  otobüsleri ile kara yoluyla ulaşabilirsiniz. Piazzale Roma son durak. Burası kaldığınız yere uzak olabilir. Yürüyerek ya da vaporetto kullanarak uzaklığa göre tercih yapabilirsiniz. Otobüs bileti 8 euro. Diğer yolu da Alilaguna deniz botu. Tam 4 ayrı hattı var ve yaklaşık 40-45 dakikada deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Eğer hatlar üzerinde yakın bir yere gidecekseniz bu yöntem daha mantıklı. Çünkü valizlerle 400 köprüsü olan bir şehir üzerinde yürümek kolay olmuyor. Fiyatı biraz daha pahalı: 15 euro. Deniz yoluyla diğer bir ulaşım şekli ise deniz taksisi. Bunun fiyatı ortalama 110 euro civarında. Eğer ‘The tourist’ filmindeki Johnny Depp ve Angelina Jolie’nin deniz taksisinde yaşadıkları sahneler aklınızdaysa bu yöntem de keyifli olabilir 🙂

tourist02.jpg
THE TOURİST FİLMİNDE DENİZ TAKSİSİ ÜZERİNDE BİR SAHNE

Gördüğünüz gibi Venedik’te ulaşımda seçeneklerde yok yok. Bu kadar teorik bilgiden sonra gelelim işin pratiğinde neler yaşadığımıza. Türk Hava yolları 17.25 uçuşu ile rötarsız bir şekilde 18.00’de Venedik Marco Polo Havalimanı’na vardık.

fullsizerender-4
UÇAK YOLCULUĞUMDA HARİTAYI AN AN TAKİP EDERİM 🙂

Küçük bir havalimanı olması nedeniyle pasaport noktasındaki kısa kuyruktan sonra bagajlarımızı hemen teslim alabildik. Sonra otelimizin bulunduğu Cannaregio bölgesindeki otelimize en yakın Alilaguna deniz botuna ait hattı bulduk. Bu şekilde otomatik bilet de alabiliyorsunuz ya da ilk kez gittiğinizde yardımcı olmaları açısından çıkıştaki gişeden temin edebiliyorsunuz. Biz kişi başı 15 euro vererek biletlerimizi aldık.

img_0957
MARCO POLO HAVALİMANI-SAĞDAKİ ALLILAGUNA SOLDAKİ OTOBÜS BİLETMATİK VE BİLET SEÇMEYE ÇALIŞAN KOCAM 🙂
img_0958
OTOBÜS FİYAT LİSTESİ- BUS TİCKET PRİCE LİST

Akşama kadar 15 dakikada bir,  akşam seferleri ise yarım saatte bir gerçekleşiyor. Yalnız biniş için 10 dakika havaalanı için yürüyerek duraklara ulaşabiliyorsunuz o yüzden vaktinizi iyi ayarlayın. Venedik festivalinin ilk günü olacağı için duraklarda yoğunluk vardı. Rialtoda ineceğimiz için turuncu hat deniz botuna bindik. Küçük bir bota denk geldik ve valizlerle beraber zar zor oturabildik. 45 dakikada Rialto durağında indik. Burasının küf kokusunu bile özlemiştim, duraktan indiğimde bu kokuyu duymak mutlu etti. İşte nihayet Venedik’teydim. 5  dakikalık mesafede tam 3 tane köprü geçtik. Bizim gibi elinde valiziyle bir o yana bir bu yana giden bir sürü insan vardı. 

fullsizerender-6
GECE RİALTO KÖPRÜSÜ- RİALTO BRİDGE AT NİGHT
fullsizerender-8
RİALTO KÖPRÜSÜ GONDOL İSKELESİ- RİALTO BRİDGE VAPORETTO DOCK

Kalacak Yer Seçimi

Otelimiz Foscari Palace’ı kolay bir şekilde bulduk. Eskiden kaldığımız otele çok yakın olması da işimizi kolaylaştırmıştı. Oteli son hafta kalan oteller arasından seçmek zorunda kaldık. Venedik Festivali’nden dolayı aylar öncesinden çoğu yer dolmuştu. Seçenekler arasında fiyat-performans olarak daha cazip geldi. Zaten fiyatlar da normalin üstüne çıkmıştı. Otelimiz Grand Kanal kenarında, Ca d’Oro vaporetto durağının bir yan sokağındaydı. Venedik’te konaklama seçerken size tavsiyem ulaşım noktalarına yakın olması ve yürüyerek gezmek istediğiniz yerlere ulaşabilecek mesafede olması. Cannaregio bu açıdan çok uygun bir yer. Hem trenden indiğinizde yürüyerek ya da vaporetto ile kısa sürede, hem de havaalanından Allilaguna deniz botunun geçtiği hatta yer alıyor. Diğer önereceğim bölge de San Marco olacaktır. Yalnız San Marco daha kalabalık ve daha turistik bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

beb1734b6fb8e5ed7ebc434353e2b670
TARİHİ ŞEHİR BÖLGELERİ- HİSTORİCAL CİTY ZONE

Hazır konu Vaporetto’dan konu açılmışken ne olduğuna hemen açıklık getireyim. Venedik’te deniz ulaşımını vapur anlamına geliyor. Bir tür deniz dolmuşu diyebiliriz çünkü ayakta yolcu alıyor 🙂 Belli duraklarda duruyor ve Burano, Murano, Lido adalarına da bununla ulaşım sağlanıyor.

Venice top tourist attractions free printable map
VAPORETTO VE ALLILAGUNA DURAK VE HAT HARİTASI

Hat bilgileri ve saatlik bilet fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.   60 dakikalık bilet fiyatı 7.5 euro. 1 günlük otobüs ve vaporetto sınırsız ulaşım 30 euro. Mestre’de kalınıyorsa eğer bu seçenek daha ekonomik olabilir.  Vaporetto’ların kötü yönlerinden birisi de bir bilet fiyatına sadece yanınızda bir bagaj götürebiliyor olmanız. 2. bir bagaja para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Vaporetto’lar gibi duraklarda ilginç. Su üzerindeki durağa vaporetto genelde çarparak duruyor ve dolayısıyla geldiğini anlamakta çok zorlanmıyorsunuz 🙂 Ayrıca vaporetto’larla bir Venedik turu atmak da mümkün. Gondolların 80 euro’ya gezdirdiği yerleri 7.5 euro’ya gezebilirsiniz. Tabii gondolların ambiyansı bir başka ama yine de bir alternatif olabilir.

Gondollara grup halinde binerseniz tabii ki daha ucuza geliyor ama az kişiyseniz pahalı oluyor. Bu kadar para veremem ama ömrü hayatımda bi gondola binmiş olayım derseniz Rialto köprüsü yakınında kurulan Rialto pazarından karşı kıyıya gondolla 2 euro karşılığında geçebiliyorsunuz.

img_1581

Şimdi tekrar otele dönelim. Otel Venedik eski şehirdeki çoğu otel gibi girdiğinizde 18.yüzyıldaymış gibi hissettiriyordu. En hoşuma giden ise duvarlardaki Venedik tabloları oldu. Bir de Grand kanalın kenarında olup buraya bakan bir terası ve gondol park etme yeri olmasıydı.

dscf9058
FOSCARİ PALACE OTEL MANZARASI-GÜN DOĞUMUNDAN SONRA
img_0963
OTEL FOSCARİ PALACE
img_0965
OTEL FOSCARİ PALACE

2 yıl önce kaldığımız oteli daha çok sevdiğimi söylemeliyim. O da yine Cannaregio’daydı ve adı Palazzo Abadessa idi. 16. yüzyılda Venedik dükü tarafından rezidans olarak kullanılan otelin aslına sadık kalınarak ahşap tavanları bile harika bir şekilde restore edilmişti.

DCIM100GOPRO
2015 YILI-HOTEL PALAZZO ABADESSA
DCIM100GOPRO
2015 YILI-OTEL PALAZZO ABADESSA
DCIM100GOPRO
2015 YILI-OTEL PALAZZO ABADESSA

Otelimize yerleştikten sonra tekrar dışarı çıktık. Amacımız yine sokaklarda kaybolmaktı. Yalnız Venedik’te sokaklarda kaybolurken biraz dikkatli olmanız gerekiyor çünkü sonunda sizi bir kanal karşılayabilir ve karanlıkta kendinizi suda bulabilirsiniz 🙂

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Daracık sokaklardan yürümeye başladık, özlediğimiz yerlerden geçip San Marco Meydanı’na ulaştık.  Burası Avrupa’nın oturma salonu denilen meydan.

e37563973c67dbbad72ba9a66f85be09
SAN MARCO MEYDANI’NIN ÖNEMLİ YAPILARI

Pek kimse olmamasını fırsat bilerek bir kaç kez turlayıp bol bol fotoğraf çektik. Aziz Mark’ın çan kulesi biraz karanlıkta kalmıştı. Doge’s Palace’ın heybetli sütunları arasında dolaşanlar vardı.

Işıklar altında San Marco Bazilikası parıldıyordu. Bu kilise zenginliğin ve gücün sembolü; altınların kilisesi olarak da bilinir.  Ayasofya’dan ilham alınarak yapıldı diyen de var taklit diyen de var. İstanbul’dan kaçırılan 4 bronz at heykelinin replikaları da terasında bulunur. Önceki gelişimizde içiniz gezmiştik. İçeri ücretsiz giriliyor fakat sırt çantanız varsa meydana çıkan dar bir sokakta emanetçiye ücretsiz bırakmanız gerekiyor. Terasa çıkmak 2 euro müze ise 5 euro. Terastan meydanı rahatça izleyebilirsiniz. 

dscf0840
GECE SAN MARCO MEYDANI
fullsizerender-5
GECE SAN MARCO MEYDANI-SAN MARCO BAZİLİKASI

Keman çalan sokak sanatçıları eşliğinde otelimize doğru yürüdük. Otele çevresinde elinde kocaman bir kağıt külahta patates yiyenleri takip ederek Queenschips’e  ulaştık. Merkezi Amsterdam olan bu patates kızartması cennetinden 5 euro’ya orta boy külahta patates aldık. Ketçap-mayoneze de 50 cent ödedik. Bunun dışında onlarca sos seçeneği de mevcuttu. Boyutu fazlasıyla yetti diyebilirim. Tatilde kalori hesabı yapmayın bence çok şey kaçırırsınız zira ben hiç yapmam 🙂 

img_0967img_0971img_0972

Gece Venedik’te keyifli vakit geçirebileceğiniz bazı yerler de önerebilirim:

1. Yerlilerin kendi dillerinde Venetian’ların takıldıkları küçük şarap barları. Buralarda iyi Aperol spritz de bulmanız mümkün 2-3 euro’ya hem de. 

90ae973a9a63bc5abded18e84759bfab

Aperol Spritz İtalyanların özellikle Venediklilerin aperatif içkisi. İlk yudumun acı olmasına aldırmayın sonradan tadı çok güzel gelicek. Evde yapmak isteyenler için de hemen tarifini veriyorum:

1 ölçü aperol 
3 ölçü beyaz sarap (sec)  ya da 2 ölçü aperol, 3 ölçü prosecco
maden suyu
limon kabuğu (sıkılmamış)  

2. Harry’s Bar:  San Marco’da yer alır. Carpaccio’nun ve Bellini’nin keşfedildiği mekandır. (Bellini içkisi ismini  ressam Bellini’den almıştır) Fiyatlar ortalamanın çok üstünde. 

3. Al Timon: Cannaregio’da yer alan bar-restaurantın en hoş tarafı bot üzerinde yemek servisi yapılması.’Cicchetti’ yani Venedik mezelerinin yanında birşeyler içmek için de harika bir seçim.

Venedik’te ilk gecemiz böyle sona erdi. Ertesi sabah gün doğumunu yakalamak ve Venedik Karnavalı’nın açılışında enerjik olmak için artık dinlenmeliydik. 

dscf0899
VENEDİK KARNAVALI BİR MASKE KARNAVALI BU NEDENLE MASKE YAPAN VE SATAN BİRÇOK DÜKKAN BULABİLİRSİNİZ. BU DA ONLARDAN BİRİ. You can find many stores and workshops that produce and sell masks, because Venice Festival is actually a Festival for Masks. This shop is one of them.

Devamı gelecek. Venedik Karnavalı’nın ayrıntıları yolda. Videolarda yakında youtube kanalımda olacak. Takipte kalın!

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Varmış Bir Yokmuş… Venedik: Genel Bilgiler” konusunda Bir Fikir

  1. Benim de çoook sevdiğim, 2 kere gezdiğim, yine olsa giderim dediğim harika bir yer . Yazını keyifle okudum.Emeğine sağlık canım.😍

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.