Bir Varmış Bir Yokmuş…Venedik: Tarihi Şehir

Venedik’teki 2. günümüze sabah hava aydınlanırken alarmsız bir şekilde uyanmıştık. Konu gezmek olunca beyin kesinlikle farklı bir şekilde çalışıyor 🙂

img_1063
Foscari Palace Otel iskeleye açılan kapıdan Rialto manzarası

Sıkı bir şekilde giyinip otelin gondol iskelesine indik. Sabah öyle sessiz öyle güzeldi ki Venedik, bir masaya oturup sessizliği dinledik.

dscf0931-kopya
Karşıda Rialto pazarı kurulurken…
dscf0915-kopya
Tatil hiç bitmese bakışı 🙂

Arabaların olmaması gürültü kirliliğini resmen sıfırlamıştı. Kanalda sabahın o saatinde tek tük vaporetto geçiyordu (sabah 05.00’te seferlere başlıyorlar).  Gondolların hepsi de yerlerindeydi. Tam karşıda Rialto pazarı yavaş yavaş açılıyordu.( Pazar hergün açık)

dscf0919-kopya
Rialto köprüsüne doğru…Aziz Mark’ın çan kulesi görünüyor

Otelimizdeki kahvaltıya geçtik. İtalya’da çoğu otelde kahvaltı dahil sistem var. Kahvaltı tabii bir Türk kahvaltısı değil ama değişik çeşit peynirler, domates, meyve ve yumurta çeşitleri, bolca kek ve turta çeşitleri bulunuyor.

dscf0938-kopya
Kahvaltıya ilk inenlerin biz olduğumuz belli oluyordur 🙂

Bir İtalyan gibi sabah Cappuccinomuzu içip kahvaltımızı yaptıktan sonra  geçen gelişimizde sonunu göremediğimiz kuyruk nedeniyle giremediğimiz San Marco Meydanındaki Aziz Mark’ın çan kulesinin açılış saatine yetiştik. Saat 09.45’den sonra açılan kulede çok sıra olmadığını görüp bir “oh” çektik. Nihayet Venedik’i kuş bakışı görebilecektik.

dscf1238-kopya
Aziz Mark Çan Kulesinin bir kısmı, San Marco Bazilikası ve meydan
DCIM100GOPRO
2015’te gopro ile çekildi. Aziz Mark’ın Çan Kulesinin tamamını görebilirsiniz.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi‘nin (Campanile di San Marco) Roma döneminde yapılmış ve kentin sembolü yapılardan biri.  98 metre ve sadece bir kanal dışında tüm Venedik’i buradan izleyebiliyorsunuz. 1902 yılında çökmüş ve 1912 yılında yeniden yapılmış haliyle açılışı yapılmış. Gotik döneme ait bu yapının giriş kapısından, kapı kemerlerine kadar dönemin yansımalarını görebilirsiniz.

dscf1060-kopya
Çan kulesi giriş kapısındaki heykel
dscf1058-kopya
Çan kulesinin demir kapısındaki eser
dscf1101-kopya
Çan kulesinin giriş kapısı

Asansörle yukarı çıkmak için bilet 8 euro. 30 euro altında sadece nakit ödeme geçerli. Asansörle yukarı çıktığımızda 4 tane 1’er tonluk çan karşıladı bizi ve teller. Her birinin farklı adları ve farklı çalınma zamanı varmış.

dscf1103-kopya
Çanlar
dscf1098-kopya
Kocamın Venedik’e her defasında aşık oluyorum bakışı 🙂

Tellerin arasından Venediği görmek biraz zor oldu tabi. 360 derece her yerden güzeldi bu şehir. San Marco meydanında oraya buraya koşanlar, deniz üzerindeki vaporettolar ve tarihi şehir.

dscf1076-kopya
Çan Kulesinden San Marco Meydanı ve karşıda San Giorgio Maggiore
dscf1074-kopya
San Giorgio Maggiore adası
dscf1066-kopya
Venedik Manzarası

Çan kulesinin hemen karşısında Museo Correr yer alıyor. Museo Correr, Museo Archeologico ile birleşmiş.

dscf1069-kopya
Çan Kulesinden Venedik manzarası
dscf1062-kopya
Çan kulesinden Venedik manzarası
dscf1068-kopya
Guidecca
dscf1095-kopya
Çan Kulesinden Venedik manzarası

Buraya çıkıp en az yarım saat şehri izlemenizi öneririm. Ama saat başında çan çalmadan kaçın, yoksa kısa bir duyma kaybı yaşayabilirsiniz 🙂 Çanlardan sadece biri aktifmiş; hepsi olsa nolur bilemiyorum. Çan çalmasına 2 dakika kala aşağı indik. Sıra kuyruğunun sonu yine görünmez olmuştu. Tam zamanında girip çıkmıştık.

dscf1059-kopya
Aziz Mark’ın Çan Kulesi girişinden, solda Doge’s Palace
dscf1052-kopya
Doge’s Palace

Bir önceki yazımda ayrıntıları ile anlattığım San Marco Bazilikası nı daha önce ayrıntılı bir şekilde gezmiş olduğumuzdan dolayı vakit kısıtlılığından dolayı tekrar ziyaret etmedik.

dscf1244-kopya
San Marco Bazilikası ve Karnaval

Kulenin tam karşısında Doge’s Palace’ı ( Palazzo Ducale) pas geçtik.  Bu sarayın içinden çok dışı ilgimi çekiyor. Geç gotik dönem sarayın dış kısmındaki detaylarda göze çarpıyor. Salonu dünyada deniz manzaralı en büyük oturma salonunu da içinde barındırıyor.

DCIM100GOPRO
Doge’s Palace

Diğer bir önemli özelliği Ahlar Köprüsü ( Ponte di Sospiri) ile hapishaneye bağlanıyor olması.  Sarayın kanala bakan tarafında Venedik sembollerinden gondol iskelesi var. Karnaval zamanı maskeli, kostümlü insanlar daha çok San Marco ve bu bölgede toplanıyor ve manzarayla harika fotoğraflar yakalanabiliniyor. Birçok tv’de buradan karnaval boyunca yayın yapıyor.

dscf1138-kopya
Solda sırayla Doge’s Palace, Ahlar köprüsü, Hotel Danieli
dscf1147-kopya
San Marco Meydanı kıyısında gondollar
dscf1134-kopya
San Marco’da karnaval
dscf1135-kopya
San Marco gondol iskelesi

Ahlar köprüsü daha önceki karnavalda yürünemeyecek kadar kalabalıktı ama bu sefer daha sakindi.

dscf1153-kopya
Ahlar Köprüsü

Yine de köprüyü görebilmek ve fotoğraf çekmek için biraz beklemek gerekiyor. Bu köprünün adını şair Lord Byron vermiş.

Mahkumlar hücrelerine gitmeden o güzel Venedik’i son kez buradan görürlermiş ve böyle telkin edilirlermiş.

dscf1180-kopya
Ahlar Köprüsünü gören köprüden Venedik manzarası

Köprünün biraz ilersinde romantik pembe rengiyle Hotel Danieli bulunuyor. The tourist filminin çekildiği otel ve Venedik’in en güzel otellerinden biri.

Artık bir kahve içmenin zamanı gelmişti ve bunun için adresimiz uzun zamandır kahve içerken aklımıza gelip özlemle bugünü beklediğimiz dünyanın en eski kafelerinden 1720’den bu yana hizmet veren Cafe Florian’dı. Casanova, Goethe, Charles Dickens ve daha bir çok sanatçı ve ünlü isim buranın müdavimlerindenmiş.

dscf1230-kopya
Caffe Florian

San Marco meydanında bulunan kafe her zaman dolu oluyordu ki gittiğimizde de sadece bir masa boştu tabii hemen kaçırmadık. Burasının göz alıcı ışıklandırması, ‘beni ye’diye seslenen tatlıları ve nostaljik halini sevmemek mümkün değildi.

dscf1220-kopya
Tatlı vitrini

Bir de karnaval zamanı  kostümlü insanları arasında otururken 18. yüzyıldaymış gibi hissetmek en güzel tarafıydı. Kafede oturma sistemi karşılıklı ve mermer sehpalar bulunuyor. Servis yapan görevliler kar beyazı takımlarıyla harika görünüyorlardı. Fiyatlar ortalamanın üzerindeydi. Normalde 2-3 euro’ya içebileceğiniz kahve fiyatları burada 10 euro civarıydı.

dscf1189-kopya
Menü ve Mermer sehpa

dscf1217-kopya

300 yıldır hizmet veren böyle özel bir yer için normal aslında. Benim tercihim sade ve naneli çikolatadan yapılan Casanova oldu. Burada çokca takılıp güzel kadınları tavlayan Casanova’yı unutmamışlar yani 🙂

dscf1193-kopya
Casanova

Çikolata sevenler benim gibiler için çikolataya doyuracak bir içecekti. Yanında festivale özel yapılan fritelliden söyledik.

dscf1192-kopya
Fritelli

Kremalısına bayılıyorum ama ilk kez denediğim Burano’daki pastanede yediklerimi daha lezzetli buldum.

dscf1198-kopya

Cafe Florian, kalabalık zamanlarda pek kitap okuyup vakit geçirilecek bir yer olmasa da sakin zamanlarda kitap okuyup daha sessiz bir zaman geçirilebilir.

dscf1201-kopya

Tatlı vitrinine son bir kez daha bakıp vedalaşarak buradan ayrıldık.

dscf1225-kopya

Florian’dan sonra 2. adresimiz ilk gittiğimde daha keşfedilmemiş eşsiz bir kitapçı, sahaftı. Libreria Acqua Alta kitapçısı Castello’ya yakın Santa Monica Formosa’da yer alıyor. BBC tarafından dünyanın en güzel kitapçıları arasında gösterilen kitapçıya, San Marco’dan 15-20 dakikada yürüyerek, tarihi sokakları keşfede keşfede bizim gibi gidebilirsiniz.

dscf1280-kopya
Santa Monica Formosa

dscf1282-kopya

dscf1248-kopya
Daracık Venedik sokakları

Sokağın tam köşesinde de bir maske atölyesi var. 2 yıl önceki gibi aynı yerde camın kenarında aynı sanatçı maskelerini boyamaya devam ediyordu.

dscf1285-kopya
Maske boyayan sanatçı

Dışarıda takvim karpostalların bulunduğu küçük bir kapıdan giriş yapılıyor. Bu sefer keşfedilmiş olduğu için turist kalabalığı dışarı kadar taşmıştı.

dscf1322-kopya
Libreria Acqua Alta
dscf1286-kopya
Libreria Acqua Alta

İçeri girdiğimizde iyot kokusu karşıladı bizi. Bir de kasanın sahibi oturuşuna sahip iki ponçik kedi olmalıydı ama bu sefer yoktular:) Binlerce kitap, dergi, yüzlerce plak yığınlar halinde yerleştirilmişti.

dscf1289-kopyadscf1290-kopya

dscf1292-kopya

Bu kitapçının adını Venedik’teki suların yükselmesi anlamına gelen Aqua alta’dan alıyordu. Kanalın kenarında yer alan ve bu su basması ihtimali her zaman olan kitapçıyı özel kılan da sahibi Luigi’nin kitapları korumak için küvet ve gondola doldurmuş olmasıydı.

dscf1297-kopya

Kanala açılan kapısına da bir okuma köşesi yapmışlar. Burada 2 yıl önceki festival sırasında kostümlü birini çekme şansı bulmuştum.

11001838_10152542328071256_2195916747064914662_n.jpg
2015 Venedik Karnavalından…

dscf1301-kopya

dscf1304-kopya

Benim için en özel yeri ise küçük avlusundaki eski ansiklopedilerden yapılmış merdivenler. 2 yıl sonra tekrar aynı yerde aynı pozu verip fotoğraf çekindik hemen, tabii biraz sıra bekledikten sonra.

1939979_10153106835013276_4806209549310531072_n.jpg
2015-ben
dscf1315-kopya
2017- yine ben 🙂
IMG_6626.JPG
2015
dscf1319-kopya
2017

Kitap fiyatları da kitabın özelliği ve yılına göre değişmekle beraber 1 Euro’dan başlayıp 150-200 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Venedik’te bu özel kitapçıya mutlaka zaman ayırmanızı öneririm. Buna değecek emin olun.

Buradan ayrılıp maskeli-kostümlü insan kalabalığı arasından faniniye ulaştık.

dscf1275-kopyadscf1271-kopyadscf1267-kopya

DCIM100GOPRO
GOPRO

Geleneksel bir yer olmasa da pizza için iyi bir tercih. Dilim pizza fiyatları 3.80 euro’dan başlıyor. Lezzeti ortalama ama çok rağbet gören bir yer. Diğer önerebileceğim bir pizzacı da pizzeria cip ciap.

dscf1266-kopya

Venedik’in en büyük köprüsü Rialto’yu selamladık. Üzerine çıktığınızda kalabalıktan yer bulabilirseniz nefis bir kanal manzarası sizi bekliyor olacak. Köprü üzerindeki özellikle hediyelik eşya satan yerlerden uzak durun çünkü sadece turist avcılığı yapıyorlar.

Gün akşama dönerken Venedik Karnavalı’nın ilk günü olduğunu hatırlatırcasına maskeli insanlar çoğalmış ve akşamki açılışa hazırlanıyorlardı. Artık bizim de otele dönüp bu görkemli geceye hazırlanmamız lazımdı.

dscf1250-kopya

dscf1265-kopyadscf1051-kopyadscf1260-kopya

Venedik Karnavalı tüm ayrıntılarıyla gelecek yazıda olacak. Takipte kalın! Mutlu kalın!

Serinin diğer yazılarıBir Varmış Bir Yokmuş…Venedik: Genel bilgi, ulaşım, konaklama

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Varmış Bir Yokmuş…Venedik: Tarihi Şehir” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.