Now Reading
Ibiza Hippi Marketleri

Ibiza Hippi Marketleri

Balear Ada’larının en ünlüsü İbiza, bir parti adası olması dışında geçmişte hippilere ev sahipliği yapmış bir ada. Sayıları azalsa da halen var olan hippilerle beraber, ‘Hippi Market’ kültürü de devam ediyor. Adına uygun %1-2 satış noktası olup geri kalan günümüze uygun tasarımlara yerini bırakmış olsa da ‘Hippi Market’ adının yaşatılabilmesi güzel.

Daha önce pek de ayrıntılı bilgi sahibi olmadığım hippi marketlere, İbiza seyahatimiz öncesi araştırmalarım sonucu merakım arttı. En önemli 5 hippi marketten sadece 2’sini ziyaret edebildik çünkü hepsinin farklı bir günü vardı. Sizlere rehber olması açısından bu 5 hippi marketi ve deneyimlediklerimizi sizlerle paylaşacağım:

SAN JUAN MARKET

Adanın kuzeyinde yer alan San Juan Market’e yıl boyunca her pazar sabah 10’da açılıyor ve öğleden sonra 3’te kapanıyor. San Joan’ın meydanına kurulan market görece çok büyük değil; fakat çok kalabalık. Şehrin dışına kadar otoparkların hepsi dolacak kadar ilgi görüyor.(otoparklar genelde ücretsiz)

DSCF0098 kopya
ARABAYI ŞEHİR DIŞINA BIRAKTIKTAN SONRA YOLA DÜŞEN BEN 🙂

İlgi görmesinin en önemli nedeni de öğlen saatlerinde başlayan canlı müzik.  Alışveriş yaparken İspanyol ezgilerini duymak gerçekten çok keyifliydi. Satıcılar ve müşteriler hep güleryüzlü ve mutluydular. Sanırım bu yüzden bu market, en çok sempatimi kazanan market oldu.

DSCF0113 kopya

TÜM KONSER BOYUNCA AYNI YERDE OTURDU VE HEP DANS ETTİ:)

DSCF0111 kopya

Marketin en çok ilgi çeken standlarının başında ‘The Last Hippie’ markasıyla aksesuar satan gerçekten son hippilerden olduğunu düşündüğüm bir yaşlı amcanın standı geliyordu. Enerjimiz tuttuğu için benimle fotoğraf çekmeyi kabul etse de çoğu kişinin bu isteğini geri çeviriyordu.

DSCF0125 kopya

Bu standın dışında ‘raw food’ yani çiğ ve sağlıklı beslenme felsefe ile atıştırmalık yapan bir stand yoğun ilgi görüyordu.

DSCF0127 kopyaDSCF0128 kopya

Bizim için en önemli stand ise İbiza’da bulabildiğimiz tek 3. dalga kahveci olan Meke Coffee Roasters oldu. Kendi kavurduğu kahvelerini alıp eve götürebildiğiniz gibi lezzetli kahvelerini markette tadabiliyorsunuz. Merkez şubelerine uğrama vaktimiz olmasa da bu markette onlarla karşılaşmak harika oldu.

DSCF0135 kopya

MEKE COFFEE ROASTERS

El yapımı ahşap ürünler, tablolar dikkat çeken ürünlerdi. Özel bir yöntemle yapılan ahşap üstüne dünya haritasını tek bu markette gördük ve satın aldık. 

DSCF0129 kopya

AHŞAP TASARIMLARI SATAN MESUT BAHTİYAR SATICI 🙂

Diğer beğendiğimiz stand ise İtalyan Angelo’nun yaptığı kemikten binbir zahmetle yapılan aksesuarlar oldu. Kikiatelier markası adıyla ürünlerini sunan Angelo’dan uğur getirmesi için baykuş bir kolye aldık. Fiyatlar orada yaşayanlar için ortalama değerler de olsa da Türk Lirası açısından pahalıydı.

DSCF0133 kopya
KIKIATELIER-ANGELO İLE 

Marketi gezerken yorulursanız ya da acıkırsanız ise meydanda yer alan The Giri Cafe uğrayabilirsiniz. Biz havuçlu kekine bayıldık, denemenizi öneririm.

DSCF0118 kopya

THE GIRI CAFE

DSCF0120 kopya

LAS DALİAS (NİGHT) MARKET-SAN CARLOS

Las Dalias Market en iyi bilinen hippi market. Nisan’dan Ekim ayına kadar cumartesi gündüzleri sabah 10’dan akşam 8’e kadar açık kalıyor. Ayrıca pazartesiden perşembeye kadar geceleri de 7’den itibaren açılıyor ve night market adını alıyor. Biz cumartesi gününü kaçırdığımız için haftaiçi night markete gidebildik.

DSCF0114 kopya

LAS DALIAS MARKET

DSCF0115 kopya
LAS DALIAS MARKET
DSCF0116 kopya
LAS DALİAS MARKET

San Juan’a göre büyük bir marketti. 200 stand vardı ve daha organizeydi. Market içinde birçok restoran vardı ve gecenin ilerleyen saatlerinde canlı müzik de başlıyordu. Açıkcası bu markette çok yaratıcı standlar bulamadım ama yine de gezmek satıcılarla sohbet edebilmek güzeldi. Arabayla gelirseniz ücretli otopark dışında çevredeki ücretsiz otoparklarda boşluk olabilir, mutlaka göz atın.

DSCF0127 kopya

LAS DALİAS MARKET

DSCF0132 kopya
LAS DALİAS MARKET VE EŞİM OĞUZ (DİĞER YAZARIMIZ)
DSCF0134 kopya
LAS DALİAS MARKET SOSYAL ALAN
DSCF0135 kopya
İNSTAGRAM BUTİĞİ DE VARMIŞ
DSCF0137 kopya
HİPPİLERDEN TASARIMLAR
DSCF0144 kopya
LAS DALİAS MARKET
DSCF0145 kopya
KAF İBİZA’NIN DERİ BİLEKLİKLERİNDEN ALDIK.
IMG_1F3AF292E659-1
AKUSTİK ÇANLAR

SAN JORDI’S FLEA MARKET

Tüm yıl boyunca San Jordi Hipodromunda kurulan ve cumartesi sabah 9 ile öğleden sonra 2 buçuk arası açık kalan markete yerli halk daha çok ilgi gösteriyormuş. Çok kalabalık olması da cabası.

slideshow-1479900493_5
IBIZA SPOTLIGHT SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

PUNTA ARABI MARKET-ES CANÂ

İbiza’nın en eski ve en büyük hippi marketi, 1973 yılında kurulmuş. Nisan’dan Ekim’e her çarşamba sabah 10 ile akşam 6-7 saatleri arasında açık kalıyor. 500’ün üzerinde tasarımcı ve özgün Baleric ada yemeklerine ev sahipliği yapıyor.

escana1
IBIZA SPOTLIGHT SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

PLAYA D’EN BOSSA ARTISAN STREET MARKET

Şehir merkezinde Mayıs’tan Eylül ayına kadar her gün açık kalan market daha çok turistlerin uğrak noktası. 50 stand bulunması dışında sahilde küçük bir mola yeri olarak görülüyor.

GPTempDownload 3 kopya.jpg
HİPPİ MARKETLERDE MUTLULUKTAN GÖZLERİ ÇİZGİ OLAN BEN 🙂

hippy2

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KESIFTE. ALL RIGHTS RESERVED.

Scroll To Top