Now Reading
İsviçreli Heidi’nin Köyü: Maienfeld Gezi Rehberi

İsviçreli Heidi’nin Köyü: Maienfeld Gezi Rehberi

Heidi, çocukken en sevdiğim çizgi filmlerden biriydi. Kendimi zihnimde özgür hissettiren nadir yapımlardan birisidir. Dedesi ile yaşadığı köyde ahşaptan dağ evinde mutlulukla yediği ekmekleri, en yakın arkadaşı Peter’le ayakkabılarını çıkarıp koşup, yuvarlandığı dağları unutmam mümkün değil.

Heidi

Heidiiiiii Heidiiii’ diye başlayan çizgi film müziğini mırıldandığım çok zaman olmuştur öyle çok severim. Kitabını da çocukken iki kez okumuştum. Ve 30 yaşımda temsilen çocukluk hayalime kavuşup; Heidi’nin köyüne seyahat edecektim!

Heidi

İsviçre gezimizde Chur’a doğru rotamızı çevirdiğimizde bir de baktık ki yaklaşık yarım saat uzaklıkta Heidi’nin köyü Maienfeld var. Çocukluk hayalime bu kadar yaklaşmışken görmeden tabii ki buradan ayrılamazdım.

Heidi’nin Köyü Maienfeld Genel Bilgi

Chur’a nasıl geldik, neler yaptık bu linkten ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz. Zürih’ten Chur’a gelip kahvaltımızı yaptıktan sonra arkadaşlarımızın arabasıyla hep beraber yola çıktık. Graubünden kantonuna bağlı Maienfeld köyü Chur’a arabayla 20 dakika uzaklıkta bulunuyordu.

Maienfeld Köyü Harita

Eylül ayında yazdan kalma bir günde yemyeşil Alp Dağları manzaralarını seyrederek Maienfeld’e geldik. Köyde 2500 civarı kişi yaşıyor ve oldukça turistik bir köy. Biz köyün merkezini es geçerek Heidi’nin yaşadığı varsayılan Heididorf’a gittik.

Heididorf

1880 yılında Heidi’nin yaratıcı Johanna Spyri’i buradan ilham alarak Heidi kitabını yazmış. Aslında Johanna Spyri’nin ilham aldığı çocuğun yani Heidi’nin kimsesiz bir çocuk olduğu ve bu köyde ayakkabısız bakıldığı, zorluklar içinde yaşadığı gibi hoş olmayan gerçeklerle dolu bir hikaye anlatılıyor. Ne kadar doğru olduğu bilinmez; eğer öyleyse de Johanna Spyri şahit olduğu bu kötü hikayeyi umutlarımızı yeşertecek bir hikayeye dönüştürmüş.

Heididorf

Heididorf, Alp Dağları’nın eteğinde sosyal imkanlara da sahip bir kompleks. Girişte bir otopark alanı bulunuyor ve ücretsiz.

Heididorf Otopark
Heididorf Giriş
Oğuz’da Benim Gibi Heidi Hayranı 🙂

Buraya arabımızı park ettikten sonra kulübelerin bulunduğu alana gittik. Girişte yönlendirici bir tabela bulunuyor. Buna göre nereye gitmeniz gerektiğini planlayabiliyorsunuz.

Heididorf Yönlendirici Tabela

Girişte muhteşem Alp Dağları manzaralı küçük bir çiftlik bulunuyordu. Özellikle çocuklar burada onları besleyip güzel vakit geçiriyorlardı.

Heididorf Çiftlik

Ortadaki meydandaki banklarda oturup bu güzel manzarayı yine ücretsiz seyredebiliyorsunuz.

Heididorf
Heididorf Çiftlik
Heididorf

Burada Heidi’nin çeşitli hediyelik eşyalarını satan bir dükkan da bulunuyordu. Fakat her şey İsviçre Kronu olarak bile oldukça pahalıydı. Bir küçük magnet bile 8-10 kron civarıydı. Yani yaklaşık 60 tl. O yüzden buradan alışveriş yapmadık.

Heididorf Hediyelik Eşya Dükkanı

Hemen bu dükkanın karşı tarafında biraz tepede Heidi’nin yaşadığı kulübe olarak tasarlanmış bir küçük müzesi vardı fakat bu kısım ücretli bölümdeydi ve okuduğum kadarıyla içeride pek anlamlı birşey olmadığı için girmedik.

Amacımız olan Heidi’nin doğasına kavuşmuştuk ve birkaç saat yemyeşil Alp Dağları’nın kırlarında bir oraya bir buraya yürüdük, çimlere oturduk ve muhteşem manzarayı seyrettik. Benim içim eşsiz bir tecrübeydi. Çocukluğum sanki yanıbaşımda gibiydi; öyle güzeldi.

Heididorf’ta Heidi gibi hisseden ben 🙂

Heididorf Konaklama ve Ücretler

Heididorf’un içinde ayrıca bir otelde bulunuyor. Uzun süre kalmak isteyenlerin bu link üzerinden rezervasyon yapmasını öneririm.

Heididorf yürüyüş yolu

Ayrıca burada yaklaşık 2 saat süren dağ yürüyüşü rotası da mevcuttu fakat biz vakit darlığından yapamadık.

Heididorf
Heididorf Ücretli Bölüme Giriş

Heididorf’un bu kısmı ücretli olup; yetişkinler için 13.90 CHF, çocuklar için ise 3.90 CHF ücret alınıyordu. Heididorf ayrıca her dönem açık olmayabiliyormuş. 15 Mart ile 15 Kasım arası sabah 10’dan akşam 5’e kadar açık olup kış dönemindeki açık olduğu zamanları e-mail veya telefon ile öğrenmek gerekiyor. Kış dönemi için plan yapanların mutlaka Heididorf ile irtibat kurmalarını öneririm.

Çocukluk günlerime döndüğüm, Alp Dağları manzarasına doyduğum Heidi’nin köyü gezisi işte böyleydi. Kısa bir vaktiniz olsa bile; Heidi ile büyüdüyseniz mutlaka buraya uğrayın!

Heididorf
Heididorf

Maienfeld’ten sonraki durağımız İsviçre’nin cennet göllerinden Caumasee’ydi. Yeni yazı yakında yayında olacak. Takipte kalın!

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
3
Not Sure
1
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KESIFTE. ALL RIGHTS RESERVED.

Scroll To Top