Now Reading
İzmir’de Bir Köy ve Dağ Restoranı

İzmir’de Bir Köy ve Dağ Restoranı

İzmir’in ilçesi olan Tire’nin doğasına ve mutfağına olan merakım İstanbul Mikla Restaurant’ta yediğim o müthiş Tire’den alınmış karadutlarla yapılan karadut çorbası tatlısından sonra başladı. Bundan sonra İzmir’e taşındığımızdan itibaren burada da Tire sütü ve yoğurdu ile karşılaştım.

Tire’yi araştırırken en ilgimi çeken yer ise Kaplan Köyü oldu. İzmir’e 80 km uzaklıktaki bu cevheri keşfetmeye karar verdik. İlk önce yeşile, şeftali ağaçlarına ve gelinciklere doyduğumuz harika bir yoldan Tire’ye ulaştık.

IMG_3528 kopya

Bulduğumuz bir gelincik tarlasında sahibi tarafından kovulmadan bol bol fotoğraf çektik. Kırmızı gelinciklerin arasında dolaşmanın verdiği keyifi uzun bir süre unutamayacağım, eşsiz bir deneyimdi!

IMG_3611 kopya

IMG_3622 kopya

Kaplan Köyü

Tire’den 4 km uzaklıkta virajlı bir dağ yolunun sonunda yer alıyordu. Kestane ve ceviz ağaçları arasında yer alan bu köye trekking yapmak için gelen birçok grup vardı.

IMG_3539 kopya

IMG_3599 kopya
Dağda ne topladıklarını bilmediğimiz 2 kişi

Kaplan Dağ Restoranı

Biz ise yöresel lezzetleri tatmak için Kaplan Dağ Restoran’a gelmiştik. Özellikle haftasonları yoğun olması nedeniyle rezervasyonsuz gitmememiz gerektiği önerisini göz önüne alarak yolda rezervasyon yaptırdım. Restoran pazartesi hariç hergün 13.00-21.00 arası açık olmakla beraber öğle ve akşam yemeği servis ediliyor. Kahvaltı servisi yok. 25 yıl önce kurulmuş  ve yıllar içinde ilgi öylesine artmış ki Türkiye’nin en iyi restaurantları arasına girmiş. 2015  yılı Dünyanın En İyi Restoranı El Cellar de Roca’nın şefi Joan Roca da restaurantı ziyarete gelenler arasında.

IMG_3542 kopya

Zorlu bir yol sonunda harika bir doğanın içinde Tire Ovası manzaralı, etrafı çiçeklerle kaplı Kaplan Dağ Restoran’a vardık.

IMG_3578 kopyaIMG_3583 kopyaIMG_3543 2 kopyaIMG_3571 kopya

Girişte güleryüzle karşılandık ve ova manzaralı cam kenarında bir masa için bize yardımcı oldular. Ahşap döşemeli, kabaktan lambaları ile otantik bir havası vardı. Açık camlardan gelen kuş cıvıltıları, manzara, çiçeklerle mutluluk dopingi yapan bir mekandı.

IMG_3443 kopya
Restauranttan Tire Ovası manzarası

Bizimle ilgilenen Mahmut Bey de hoş karşılama sonrasında meze arabasıyla masamıza yanaşarak bize tek tek mezeler hakkında bilgi verdi.

IMG_3545 kopya
Mahmut Bey mezeleri tanıtırken

Girit kabağı, ege otları ve yoğurdun ön planda olduğu mezelerden restoran spesiyali ısırgan otlu mezesi, girit kabağı ile yapılan yoğurtlu ezmeyi, haydari, kabak çiçeği dolması, yoğurtlu semiz otu ve paşa ezmesini tercih ettik.

IMG_3557 kopya
Yoğurtlu semizotu
IMG_3556 kopya
Kabak çiçeği dolması
IMG_3555 2 kopya
Restaurant spesiyali ısırgan otlu meze
IMG_3569 kopya
Paşa ezmesi

En beğendiğim meze girit kabağı ile yapılan yoğurtlu ezme ve spesiyal mezeleri oldu. Kabak çiçeği dolmasının içi çok yoğun yapılmıştı ve sarımsaklı yoğurtla sunulmuştu.

IMG_3553 kopya
Girit ezmesi

Keşkek çok övülmesine rağmen o kadar çok şey yiyemeyeceğim için onu başka sefere sakladım. Buraya kadar gelmişken ana yemek olarak tercihim tabii ki de ilk kez deneyeceğim tire köftesi oldu. Dana etinin ön kolu ya da kaburgasından iki kez çekilmiş kıyması bir gün bekletildikten sonra baharat ve soğan eklenmeden yapılan köfte tereyağında domates ve biberle çevrilerek üzerine bir tutam maydanoz yanında yoğurtla servis ediliyor. Lastiksi bir kıvamda olan köfteyi bir köftesever olarak oldukça lezzetli ama birazcık yağlı buldum.

IMG_3565 kopya
Tire Köftesi

Oğuz ( diğer yazarımız bamm-bamm, eşim) ise sadece pazar günü sunulan kuzu incikten denedi. Kuzu incik kesinlikle çok lezizdi.

IMG_3567 kopya
Kuzu İncik

İçecek olarak limitli alkol, ekşi ayran ve mevsiminde karadut şerbeti servis ediliyordu. Ekşi ayranı ortalama bir lezzetti.

IMG_3552 kopya
Oğuz ve dünyayı onunla beraber dolaşan çantası 🙂

Tatlı olarak geniş seçenek yelpazesi vardı. Yöresel lezzet olarak lorlu karadut tatlısı ve ceviz krokan servis ediliyordu.

IMG_3572 kopya
Tatlı seçenekleri

Lorlu karadut tatlısı ve tahinli kemalpaşa tatlısından denedik. Lorlu karadut tatlısı damağımda bir şölen havası yarattı. Tahinli kemalpaşanın lezzeti de iyiydi. Fiyatlar ortalama düzeyde olup kredi kartı geçerli.

IMG_3573 kopya
Karadutlu lor tatlısı
IMG_3574 kopya
Kemalpaşa tatlısı

Temeli Akdeniz mutfağına dayanan, yörüklerin gelmesiyle Türk mutfağının da etkisinde kalan bir Tire mutfağı sergilendiği bir yemekti. Hızlı servis, ilgili çalışanlar ve huzur verici ambiyansla mutlu bir şekilde buradan ayrıldık.

IMG_3568 kopya
Leziz yemeklerle mesut bir ben 🙂
IMG_3582 kopya
Yemek sonrası mutluluğumuz temsili 🙂
IMG_3549 kopya
Tire ovası

Fiyatlar ortalama düzeyde olup kredi kartı geçerli.

IMG_3576 kopya

Yakın zamanda Tire mutfağının diğer lezzetlerini tatmayı planlıyoruz. Takipte kalın! 

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KESIFTE. ALL RIGHTS RESERVED.

Scroll To Top