Now Reading
Toledo’da Şık Bir Akşam Yemeği: El Carmen de Montesión

Toledo’da Şık Bir Akşam Yemeği: El Carmen de Montesión

Eylül ayındaki İspanya seyahatimizin 1 gününü, İspanya’nın ortasında Madrid’e 60 km uzaklıkta yer alan Castilla-La Mancha diğer adıyla Toledo’ya ayırdık. Şehre adım attığımda 1 günün az olduğunu, 1 günün sonunda ise hiç yetmediğini anladım ama maalesef programımıza göre buradaki kalış süremizi uzatamıyorduk.

IMG_7657
TOLEDO TARİHİ ŞEHİR- TOLEDO KATEDRALİ

Toledo’yu size ayrıntılı bir şekilde anlatmadan önce burada kaldığımız tek akşamda yaşadığımız harika akşam yemeği deneyimimizi paylaşmak istedim.

Toledo’da konaklama ve gezi planları yaparken, bölgeye özel yemekleri tadabileceğimiz farklı bir restoran arayışına girdiğimde karşıma çıkan bütün öneriler beni El Carmen de Montesiôn’a götürdü.  Tek yıldıza sahip Michelin Restaurantı olması da kararımı netleştirmemde büyük rol oynadı.

Michelin Restoran sınıflaması son yıllarda objektif bulunmayıp biraz saygınlığını kaybetse de hala Japonya, Fransa, İspanya gibi ülkelerde oldukça geçerli bir sınıflama. Bu sınıflamanın hikayesi de oldukça ilginç. 1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahipleri lastik satışlarını arttırmak için bir proje tasarlıyorlar. Lastik satın alanlara kırmızı kaplı bir otel ( ilk rehberde restoran yok) rehberi hediye ediyorlar ki bol bol bu yerlere gidip lastiklerini eskitsinler ve yeni lastik alsınlar diye. Bu proje büyüyor ve günümüzde özellikle restoran açısından popüler bir sınıflama haline geliyor. Restoranlara 1’den 3’e kadar yıldız veriliyor, bunu gizli bir jüri belirliyor ve her yıl liste değişiyor. Verilen yıldızları geri de alabiliyorlar.

Yıldızların anlamları:

TEK YILDIZ: Kategorisinde çok iyi bir restoran

İKİ YILDIZ: Rotayı değiştirmeye değer iyi lezzetlerin bulunduğu bir restoran

ÜÇ YILDIZ: Bu restorana gelmek için özel bir seyahat düzenlenebilir.

Bu yılki listede tek yıldızlı 1842, iki yıldızlı 310, 3 yıldızlı 80 restaurant bulunuyor. Liste başını ise Japonya çekiyor. Türkiye’de yıldızlı hiç restoran yok.

Gelelim konumuz olan tek yıldızlı restoranımız El Carmen de Montesiôn’a.

Çoğu 2 veya 3 yıldızlı restoranlar gibi 1 yıl önceden rezervasyon yaptırmadık. Yaklaşık 1 ay önce akşam yemeğine rezervasyon için yer bulabildik ve rezervasyonu internet sitesi üzerinden kolayca gerçekleştirdik.

Restorana gitmeden önce rezervasyon bölümünde kıyafet açısından nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenmiştik. Katı kuralları yoktu. Sadece terlik, şort, spora ya da denize gidermiş gibi kıyafetlerle gelmememizi rica ediyordu. 3 yıldızlı olup takım elbisesiz içeri almayan restoranları düşünürsek gayet makul bir sınırlamaydı.

Restoran, Toledo’nun tarihi şehir kısmından biraz uzakta Montesiôn bölgesinde yer alıyordu. Toplu taşıma ile gidilemeyen bir yerdeydi. O yüzden taksi ile yaklaşık 12 Euro’ya ulaştık. Sessizliğin içinde tek başına terk edilmiş gibi duran bir binanın önünde indik. İsmini görmesem yanlış yerde indiğimizi düşünebilirdim 🙂

IMG_7597 kopya

Ahşap kapısını çaldığımızda güleryüzlü bir ekip karşılayıp içeri aldı bizi. Sade ve şık döşenmiş, bembeyaz masa örtülü restoranda bize ayırılan yerimize yerleştik. Buradayken kendimi bir evin yemek salonunda gibi hissettim. Daha önceki fotoğraflardan anladığım kadarıyla iç dekorasyon yakın bir zamanda yenilenmişti.

SALA-1-800x600
EL CARMEN DE MONTESİÔN GALERİSİNDEN ALINMIŞTIR.

İkram edilen içeceklerle menüyü incelemeye başladık. Tadım menülerinden oluşan tam 3 menü seçeneği vardı. Mevsimsel olarak menüler değişiyordu.

Classic menü en çok tercih edilenmiş; fakat biz tercihimizi degustation menü’den yana kullandık çünkü bu menüde yöresel tatlardan daha çok seçenek vardı. Memories and environment menü ise o kadar genişti ki hepsini tadamayız korkusuyla tercih etmedik.

IMG_7604
SEÇTİĞİMİZ TADIM MENÜSÜ

(Daha önce Michelin  yıldızlı restoran ziyareti deneyimim olmaması ve ‘gurme’ sıfatımın olmayışını göz önünde bulundurarak değerlendirmelerimi okumanızı öneririm.)

Başlangıç olarak gelen havyar ile süslenmiş salatalık ve incir ikilisi uyumlu bir başlangıçtı. 

IMG_7602 2
SARDİNE CAKE
IMG_7601 kopya
SEASONED HERRİNG AND CUCUMBER
IMG_7607 kopya
ARTİSAN CROQUETTE

Aşağıdaki görselde gördüğünüz ‘Garlic Soup’ yani sarımsak çorbası bizi görseliyle en çok şaşırtan oldu. Bu küçücük topun içine saklanmış çorbanın lezzeti bir harikaydı.

IMG_7606 kopya
PATRIDGE BOMBON

Cod Brandada’ Katalan tapaslarından biri olup şef Ivân Cerdeno tarafından modernize edilmiş sunumu ile bizden tam not aldı. 

IMG_7613 kopya
COD BRANDADA

Yine bölgeye özel Purrusalda’nın yumurta içindeki bu şirin sunumu da etkileyiciydi.

IMG_7615 kopya
PURRUSALDA

Yemek boyunca tüm çalışanlar harika bir hizmet sundular. Güleryüz ve özenle servis yaptılar. Şef Ivân Cerdeno da ara sıra mutfaktan çıkıp sunum kısmında da tabaklara küçük dokunuşlar yapıyordu. Şeften konu açılmışken kuvvetli bir özgeçmişi olduğunu belirtmeliyim. Girona’da yer alan 3 yıldızlı Michelin Restoranı şefleri Roca Kardeşler ile bir dönem çalışması kariyerinde en önemli kilometre taşı olmuş.

IMG_7616 kopya
MISIRLI EKMEK
IMG_7617 kopya
TROUT AND CORN
IMG_7618 kopya
MARINATED CHICHARRO AND CHEESE
IMG_7619 kopya
VEGETABLE  STEW AND GREEN SAUCE
IMG_7620 kopya
FOIE-GRAS, DUCK, CHESNUTS AND LENTILS

Ana yemekte son sunum fındıklı ve domatesli fırınlanmış kuzuydu. Bu üçlünün birleşimiyle beraber şef, şovunda zirveye ulaşmıştı. Fındık ile kuzu etinin uyumu mükemmeldi. Michelin yıldızı alabilmek veya başarılı bir şef olmak için işte bu tat dengesiyle konuğu mest etmek gerekiyordu 🙂

IMG_7621 kopya
ROASTED LAMB, HAZELNUTS  AND TOMATO

Tatlılarda favorim alt görseldeki limon ve limon otlu tatlı oldu. Sanki bir limonu şekere bulayıp da yiyormuş gibi natural bir tadı vardı. 

IMG_7626 kopya
LEMON AND HIERBALUISA

Toledo memories’ üzerindeki peynir dondurması ile unutamayacağım bir lezzet oldu. 

IMG_7627 kopya
TOLEDO MEMORIES
IMG_7629 kopya
BANANA AND CACAO BRIOCHE
IMG_7630 2 kopya
PISTACHIO MACARON

3 saat boyunca aralıksız bir sunumla gelen yemekleri keyifle tattık. Normalde hızlı yemek yemeyi seven bir çift olarak rekorumuzu kırdık ve 3 saat boyunca sürekli şaşırmaktan hiç sıkılmaya fırsat bulamadık. Michelin Restoranlarından beklenen mükemmelliyetçilik ve yaratıcılığı burada görebildim. Her yemek bir sanat eseri; şef aynı zamanda bir ressam ve maestroydu. Belki de bir dahaki sene El Carmen de Montesiôn’un yıldız sayısı 2’ye çıkarılır çünkü rotayı değiştirmeyi hakeden bir restoran.

Bu harika deneyim sonucunda bundan sonraki hedefimiz ileri dönemde yapacağımız seyahatlerde iki ve üç yıldızlı restoranlara çok önceden rezervasyon yapıp bu deneyimlerimizin sayısını arttırmak. 

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

IMG_7632 kopya

El Carmen de Montesión

Adres: Urbanización Montesión
Calle Montesión, 107
Toledo 
45004

ONLINE REZERVASYON

Tel. (+34) 925 22 36 74

Pazartesi KAPALI

Salı-Pazar 13.30-16.00 ve 21.00-22.30

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KESIFTE. ALL RIGHTS RESERVED.

Scroll To Top