Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 4: Sagrada Familia ve Eixample

Barcelona seyahatimizin son 2 gününe geldik. Bu seyahatte amacımız Barcelona’nın dört bir köşesini gezmek değil; şehrin günlük yaşamına karışıp öncelikle merak ettiğimiz yerleri gezmekti. Zaten Barcelona’yı doya doya gezmek, müzelerini tek tek ziyaret etmek isterseniz en az 15 gün gerekir.

Barcelona’daki gezimize kaldığımız yerden devam edelim. Sagrada Familiayı gezmeyi planladığımız günün sabahında La Rambla’da kaldığımız yerden öncelikle kahve içmeye çıktık. Yol üzerinde Antoni Gaudi’nin yaptığı modernist sokak lambalarının bulunduğu Plaça Reial’e uğradık.

DCIM101GOPROGOPR2062.JPG
GAUDİ’NİN MODERNİST LAMBALARI

DCIM101GOPROGOPR2059.JPG
PLAÇA REİAL

Eğer vaktiniz varsa buradaki restoranlardan birinde oturup etrafı izleyip birşeyler içmenizi tavsiye ederim.

DSCF0339 kopya
NOMAD COFFEE

Buradan sonra çok merak ettiğimiz nitelikli kahveci Nomad Coffee’ye gittik. Nomad Coffee ve Barcelona’daki diğer kahvecilerle ilgili yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Burada içtiğimiz nefis kahveden sonra metro ile Sagrada Familia’ya gittik. Tabii ki metrodan çıkıştan itibaren etraf çok kalabalıktı. Metro çıkışınının dibinde bulunan bazilikanın dış görünümü alışılmış katedral görünümlerinden çok farklıydı. Kumdan yapılmış gibi duran kuleler müthişti. 12 tane olması gereken kulelerden sadece 8’i bitmişti.

DSCF0419 kopya
TAMAMLANAN 8 KULEDEN 4’Ü

Oldukça büyük olmasının yanında inşaat halen devam ediyordu. Gaudi’nin baş yapıtı olarak görülen katedralin yapımı sürerken maalesef Gaudi bir tren kazasında hayatını kaybetmiş.

DSCF0345 kopya
BAZİLİKANIN GİRİŞİ

Günümüzde özel bir mimari ekip tarafından eski çizimlerine sadık kalınarak yapımı devam ediyor. Bazilikanın 2026 yılında tamamlanması planlanıyormuş. Bu kadar ne yapılıyor demeyin kesinlikle gidip ne kadar ayrıntılı bir iş olduğunu görün.

DSCF0342 kopya

İçeri giriş için sıraya girip bilet almak yerine önceden biletimizi online alıp;  çıktısı ile kapıya geldik. Sesli rehberle fiyat 22 euro iken rehbersiz 15 euro’ydu. Rahatça içeri girdikten sonra sadece sesli rehber almak için sırada bekledik. Sesli rehberi aldıktan sonra öncelikle katedralin en önemli kısımlarından biri olan İsa’nın doğumu cephesini inceledik. Burayı Gaudi ölmeden önce kendi yapmış. Ayrıntıların harika işlendiği bu cephe bizi büyüledi.

DSCF0420 kopya
DOĞUŞ CEPHESİ

Katedral’de, Gaudi’nin tüm eserlerinde olduğu gibi dış cepheye nazaran içerisi ince düşünülmüş daha sade ayrıntılarla doluydu.

DSCF0421 kopya
DOĞUŞ CEPHESİ

Gün ışığından üst düzeyde yararlanmak için yapılmış renkli camlar mükemmeldi. Güneşin doğduğu yerde mavi camlar kullanılırken, battığı yönde kırmızı-turuncu camlar kullanılmıştı. Bazilikanın içinde her saatte farklı bir aydınlanma yaşanıyordu. Ayrıca katedral 10000 kişiyi alacak şekilde ferah bir şekilde tasarlanmıştı. 

DSCF0478 kopya

DSCF0461 kopyaDSCF0481 kopya

Bazilikanın en etkileyici yanlarından biri de doğadan esinlenilerek yapılan kısımlarıydı. Zaten bazilikanın dış kolonları dallanıp budaklanan ağaçlar gibi tasarlanmış. Giriş kapıları bir yaprak örtüsü şeklinde yapılmış.

DSCF0443 kopya

DSCF0471 kopya
BAZİLİKA TAVANININ AYNADAN GÖRÜNTÜSÜ

Kuleye çıkan merdivenlerde salyangoz görüntüsünden esinlenilmiş. Kulelerde meyve figürleri yer alıyor.  Bazilikayı gezerken sanki bir ormanda geziyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Gaudi aslında büyük bir illüzyonist! 

DSCF0375 kopya
KULELERDEKİ MEYVE FİGÜRLERİ

Bazilikanın iki kulesinden biri olan Navitiy (doğuş) kulesine asansör yoluyla çıktık. Salyangoz şeklindeki merdivenler bu kulede yer aldığı için bu kuleyi tercih ettik. Kuleden Barcelona manzarası harikaydı.

DCIM101GOPROGOPR2048.JPG
SALYANGOZ MERDİVEN
GPTempDownload 16
GEZMEK BOL ENDORFİN SEBEBİ 🙂
DSCF0385 kopya
NAVITY KULESİNDEN BARCELONA MANZARASI
DSCF0378 kopya
KULEDEN BARCELONA VE UZAKTA GÖRÜLEN İLK GÖKDELEN

Aşağı iniş merdivenlerdendi ve salyangoz şeklinde kıvrıla kıvrıla indik. Bazilikanın tutku cephesi ise doğuş cephesine nazaran daha sadeydi.

DSCF0488 kopya
PASSION CEPHESİ

Bazilikanın 3.cephesi ise zafer cephesi olup halen tamamlanmamıştı. Bazilikanın mağazasında Gaudi’nin eserleri temalı takvim, kalem ve bardak altlıklarından hatıra olarak aldık. 

Sagrada Familia’nın içini ve dışını gezdikten sonra hemen ön tarafında bulunan küçük gölden bazilikayı fotoğraflamayı da ihmal etmedik.

DSCF0362 kopya
SAGRADA FAMİLİA

Sagrada Familia’da büyülendikten sonra akşam üzeri çay saati için Eixample bölgesinde yer alan şirin mi şirin bir mekana uğradık. Adı Granja Petitbo olan mekanda çay-kek keyfi yaptıktan sonra Barcelona’nın New York caddelerini hatırlatan geniş caddelerinde yürüdük.

DSCF0491 kopya

DSCF0500 kopya
HAVUÇLU KEK VE ÇAY

Bu yoğun günü tamamladıktan sonra artık Barcelona’daki son günümüze gelmiştik. 

DSCF0515 kopya

Serinin son yazısında görüşmek üzere!

Serinin diğer yazıları:

Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1: Genel Bilgiler, Park Güell, Barcelonata Plajı

Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 2: La Merce Festivali

Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 3: Gothic Quarter, La Rambla, La Bouqeria

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.