Gelinlikten Rol Çalan Gelin Çiçekleri

Gelin buketleri son zamanlarda gelinliğin önüne çıkan bir düğün aksesuarı oldu. Eskiden kullanılan yapma çiçeklerin yerini artık canlı ve kurutulmuş çiçekler aldı. Aslında bu sayede ‘florist’lerle tanıştık. Çiçekçi değil çiçeklerle sanat icra edenler diyorum ben bu tanımı açıklarken. Çünkü ellerindeki çiçek ve malzemelerle her defasında farklı bir kompozisyon yaratıyorlar.  

Çiçeklerime çok iyi bakamasam da çiçekleri incelemeyi seviyorum. Tek başına veya buket her türlüsü evimde olup vazoda bir köşede gördüğüm zaman içimi bir mutluluk kaplıyor. Tabii durum böyle olunca gelin buketlerimi de özenle seçmek düğün hazırlıklarımdaki en keyifli aktivite oldu. Gelin buketleri diyorum çünkü 4 adet buketim oldu. Birisi save the date, diğer ikisi iki farklı şehirdeki düğünler ve sonuncusu dış çekim için oldu. Hepsi bir buketle olmuyor muydu diye sorduğunuzu duyar gibiyim 🙂 Ama maalesef olmuyordu çünkü hepsi birbirinden en az 10 gün vardı. Seçimlerim genelde canlı çiçeklerden olması nedeniyle de en fazla dayanma süresi 2 haftaya uzuyordu o da eğer için succulent gibi bir kaktüsgil üyesi varsa. 

Çiçeklerimin hepsini sizlerle paylaşacağım ama öncesinde gelin buketi arayışı içerisinde olanlara küçük ipuçları vereceğim:

1) Seçtiğiniz çiçek atölyesini mutlaka ziyaret edin. Floristlerle tanışın.

2) Nasıl bir buket istediğinizi öncesinde araştırın. Özellikle Pinterest’ten seçeneklere göz gezdirin. Ne istediğiniz onlara açıkca ifade edin.

3) Mutlaka gelinlik fotoğrafınızı floristlerle paylaşın ve onların önerilerine kulak verin.

4) Mevsimine uygun çiçekler tercih etmeye çalışın. 

5) Seçtiğiniz buket dağınık mı toplu mu olacak buna karar verin. Fakat dağınık buketlerin kısa boyda çok iyi bir görsel olmadığını aklınızda tutun. (Dağınık buketleri kimler tercih etmeli?)

6) Damat yaka çiçeğine öneriler getirmeyi unutmayın! Hatta mümkünse onunla beraber buketinizi ve yaka çiçeğini planlayın.

7) Buketinizi aldıktan sonra size verildiği şekilde su dolu kavanozun içinden çıkarmadan kullanacağınız zamana kadar mutlaka buzdolabında bekletin. Yoksa ertesi gün solmuş çiçeklerinizle başbaşa kalabilirsiniz. 

8) Eğer çiçeğinizin 2 haftaya yakın bir süre dayanmasını istiyorsanız kaktüsgiller ağırlıklı seçim yapın.

9) Çiçeğinizi düğün bittikten sonra mutlaka kurutup saklayın. Emin olun, evin en anlamlı ve zarif dekoratif objesi olacak!

Şimdi gelelim benim tercihlerime;

Her çiçeğimi birbirinden farklı kompozisyonda tercih ettim. Save the date çekimleri ve düğün için Beşiktaş’ta yer alan Yunuskarmayı, dış çekim için ise Teşvikiye’de yer alan Vesaire Çiçek Atölyesi’ni tercih ettim. 

İki ekibin ortak noktası yenilikleri takip ederken eskiden ilham almaları ve minimalist yaklaşımları oldu. 

En sevdiğim çiçeğim bahar ayında yaptığımız Save the date çekiminde olandı. Çünkü rengarenk ve tam bir bahar buketiydi. Yunuskarma ekibi harika bir iş çıkarmıştı.

_MG_8327
YUNUSKARMA TARAFINDAN YAPILAN SAVE THE DATE ÇİÇEĞİM
_MG_8367
YUNUSKARMA TARAFINDAN YAPILAN SAVE THE DATE ÇİÇEĞİM
_MG_8574
SAVE THE DATE ÇİÇEĞİM, TOKAM VE OĞUZ’UN YAKA ÇİÇEĞİ
FullSizeRender 17
DÜĞÜNLERDEKİ ÇİÇEKLERİM YİNE YUNUSKARMA TARAFINDAN YAPILDI. İLK BUKET DAHA YUMUŞAK TONLARDA VE NARİN ÇİÇEKLERDEN OLUŞUYOR. DİĞER BUKET İSE DAYANIKLI OLMASI İÇİN KURUMUŞ ÇİÇEK VE KAKTÜSGİLLER AĞIRLIKLI YAPILDI.  İLK DÜĞÜNÜMDEKİ GELİN ÇİÇEĞİM
IMG_3177
YUNUSKARMA TARAFINDAN YAPILAN 2.DÜĞÜN İÇİN GELİN ÇİÇEĞİM
IMG_8099
DIŞ ÇEKİMDE İSE VESAİRE ÇİÇEK ATÖLYESİ TARAFINDAN DAĞINIK, NATURAL BİR BUKET HAZIRLANDI. ÇEKİM YAPTIĞIMIZ ORMANLIK ALAN İÇİN HARİKA BİR KOMPOZİSYON OLDU.
IMG_8274.JPG
GELİN ÇİÇEĞİM VE OĞUZ’UN YAKA ÇİÇEĞİ

Buketlerimden ikisi kurutulmuş olarak evimde halen benimle; bunun yanında yaka çiçekleri ve tokamda kurumuş olarak çeşitli cam kutuların içinde saklıyorum.  

Benim tecrübelerim umarım stresli gelin adaylarına yardımcı olabilir 🙂

Düğün hazırlıklarının keyfini çıkarmaya bakın sevgili gelin adayları !

Yeni keşiflerle görüşmek üzere, takipte kalın!

IMG_8684 kopya

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Gelinlikten Rol Çalan Gelin Çiçekleri” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.