İstanbul’un En İyi Nitelikli Kahve Dükkanları

Kahve tutkusuyla güne uyanan, kokusuyla ilham alanlar için bu yazımda İstanbul’daki en iyi nitelikli kahveci dükkanlarını (3.dalga kahve dükkanları) sıralamaya çalışacağım.

Öncelikle adının çoğu kişi tarafından duyulmadığı, duyanların bir kısmının da tam anlayamadığı 3.dalga kahve diğer adıyla nitelikle kahve kavramını özet geçmek gerek. Bu konu üzerine yazılmış makale, kitaplarda bahsedildiği gibi şarap kültürünün kahvede vücut bulması gibidir. En iyi kahve çekirdekleri, nasıl demlenebilecekleri, farklı tatlarla füzyonu, yanında partner olabilecek yiyecekler gibi şeyleri kapsamaktadır. Kahve kültürü demek en özeti olur.Benim için tanımı ise kahve tutkusunun derinliklerine inen merdivenlerdir. Böyle bir akımın içinde ortaya çıkan kahvecilerin yaptıkları işlerin yaratıcılıklarının sınırlarını da oldukça genişletiyor. 2.dalga kahvenin temsilcisi Starbucks bile reserve şubeleriyle 3.dalga kahveciliğin yakınlarında dolaşmaktadır. Başarısı tartışılsa da sayıları her geçen gün artmaktadır.

4c7f17d84dd4771f281e466357071804
3.DALGA KAHVECİ NEDİR?

Dünyada bu akımın meyveleri kahveciler genelde metropol kentlerde yer alıyor. Modern yaşamın bitmez tükenmez yeni arayışını tatmin edebilecek bir öğe gibi de çıkabiliyor karşımıza. Ülkemizde de en çok İstanbul’da olmak üzere son zamanlarda ivme kazanan İzmir’de de bir çok mekan bulabilirsiniz.

Her gün bir yenisi açılan bu mekanlardan 3.dalgayı en iyi temsil edenleri sıralamaya başlayıp karar vermekte işinizi kolaylaştıralım. Aldığım kahve eğitimleri ve kahve tutkum ışığında 2 yıldır yaptığım gözlemler ve tadımlar sonucunda  top 10’umu sizlerle paylaşıyorum.

10. WALTER’S COFFEE ROASTERY

Moda’nın sarışın kahvecisi, adından da anlaşılacağı gibi Breaking Bad’ten ilham alan mekanın müdavimi çok. Özellikle grup olarak hem kahve içmek hem özel çalışma alanı isteyenler için özel bir katı olması mekanı öne çıkaran faktörlerden. 2. şubesi Brooklyn’de açıldı. 3. şube de Dubai’de açılıyor.

m_imgimg_7704

9.LOL COFFEE ROASTERY

Geyik Coffee Roastery ‘nin eski ortaklarından barista şampiyonu Serkan İpekli’nin Karaköy’de açtığı mekanda iyi kahvenin yanında leziz keklerden de tatmalısınız. Kahve çekirdeklerinin de paket tasarımları favorilerimden.

img_9379-2img_9357img_9429-2

8.COFFEE SAPİENS

Karaköy’de Tophane’ye doğru giderken rastlayacağız lezzetleri büyük mekanı küçük Coffee Sapiens. 

biz-kimiz

7.MONTAG COFFEE

Kadıköy’de yeri çok merkezi olup da dakikalarca önünde yürüyüp bulamama ihtimaliniz olan Montag Coffee’nin balkonundan kahvenizi içerken Kadıköy’ü izleyebilirsiniz. İç mekanı da keyifli döşenmiş mekanın portakallı mozaik pastasını denemeyi unutmayın.

img_9032

6.COFFEE DEPARTMENT

Balat’ta keyifli bir mekan ve leziz kahvelerin adresi Coffee Department, kavurma ve tadımda yaptığı bu mekanda işin mutfağında olma hissini çok iyi bir şekilde yaratıyor. İnternet üzerinden evinize de kahve çekirdeği siparişi verebiliyorsunuz.

img_7331img_7378

5.MOC

Teşvikiye’nin göz bebeği MOC, hayvansever bir mekan olmasıyla bizde yıldızları kapıyor. Genişleyen 2.katıyla artan ilgiyi karşılamaya çalışsa da iyi kahveleriyle daha da büyütmeleri gerekecek diye düşünüyorum. Adını İstanbul’dan alan kahvesini denemeyi unutmayın. 

img_5079

4.COFFEE BREW LAB

Latte Art şampiyonu Özkan Yetik’in içlerinde bulunduğu barista ekibiyle Galatasaray’da hizmet veren Coffee Brew Lab’ın mavi bardaklarının hastasıyız 🙂  Cihangir’de bulunan şubelerinin kapanması bizi üzse de başarılarının daha farklı boyutlara ulaşacağına eminim.

img_1578

3.CUP OF JOY

Bebek’te Yasemin Pasajı’nın içinde bulunan Cup of Joy’u çoğu zaman dışarıda sıra bekleyen kahve tutkunlarından bulabilirsiniz. Bu küçük mekanın iyi kahveleri ve Bebek’in aynı karede buluşması bu izdihama yol açıyor olabilir. 2. Şubesi de Zorlu Center’da açıldı. Kırmızı duvarlarından bulabileceğiniz mekanın müdavimlerinden olduğumuz kesin. Kurabiyelerini de mutlaka deneyin derim.

fft16_mf320782858e87322ca20bac98a684b9b6f170c96_1464262427

img_9240

2.COFFEETOPİA 

Avusturalya’dan Türkiye’ye gelerek bizi nefis kahveleri ve kahve eğitimleriyle tanıştıran Şerif Başaran’ın kurduğu Coffeetopia Eminönü’nün kalbinde yer alıyor. 3 katlı bir alanda hizmet veren mekan, turistlerin de gözdesi olmuş. Kemerburgaz Üniversitesi içinde ve Batum’da de bir şubesi olan Coffeetopia’nın yurtdışındaki şube sayısının artacağını da söyleyelim. 

img_7966img_9710-2

1.PETRA ROASTİNG CO.

  2013 yılında  Gayrettepe’de Muse İstanbul içerisinde yer alan Petra Roasting Co., 3 yıl içerisindeki hızlı yükselişiyle konuşuluyor. Bu yükselişini başarılı işlerinin sonucu elde ettikleri çok açık. İyi çekirdek seçiminin yanısıra, demlemeleri de çok başarılı. Sonbaharda açılan mutfaklarından çıkan lezzetler de başarılarını taçlandırdı diyebiliriz. Muse İstanbul içerisinde yer alan mekanın ruhu da kapıdan girdiğiniz andan itibaren sizi sarıyor. Bu mekan yazı yazmak için ilham bulabildiğim yerlerden biri diyebilirim. Topağacı, Kanyon ve Wepublic Akmerkez şubeleri de bulunan mekanın ünü sınırları aşmış durumda. New York Times’da ‘scarlet billows’ konsepti ile ilgili bir yazı yayınlandı. Yeni projelerin de yolda olduğunu iletelim. Kahve tutkunlarının atlamamaları gereken bir adres, mutlaka uğrayın. 

img_5502img_5490img_5511img_5505img_5504

img_6693img_9216img_9218-2

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

İstanbul’un En İyi Nitelikli Kahve Dükkanları” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.