Kahve Tutkusu ile Nasıl Tanıştım?

Pazar gününe en çok yakışanların başında benim için kahve ve gazete geliyor. Bu pazar kahve tutkumun nasıl filizlendiğini sizlere anlatmak istiyorum.

a08845757dcbbf65f6979be83ceaaf8e

Herşey iki buçuk yıl önce başladı…

Kahve, kendimi bildim bileli hayatımın içinde olan bir içecekti herkes gibi. Küçükken sütü bol, kahvesi az türk kahvesi ile başladı yolculuğum. Sonra nescafe ile tanıştım. Kolay içilebilirliği nedeniyle ikisi, üçü biradada olanı, damlasakızlı, çikolatalı derken toplumsal kahveyle yabancılaşma evresine adım attım. Filtre kahveye dönüş yaptığımda ise yarısından fazlası süt olmayan bir kahveyi artık içemez hale gelmiştim. Cappuccino, latte bile nadir içer olmuştum. Yani anlayacağınız kahve içmiyordum aslında. Aromalı bir içecekti aradığım. Taa ki iki buçuk yıl öncesine kadar.

Yine bir gün keyifli vakit geçirmek için yazarımız Bamm Bamm la Karaköy’e gittik. Kahve içmek için Coffee Sapiens’e uğradık. Bu küçük kahve dükkanına girdiğimizde barista-ki o zamanlar kahve yapan kişiye barista dendiğini bilmiyordum- bize ne istediğimizi sordu. Kararsız duruşumuzu görünce seçeceğimiz kahve çekirdekleri ile demleme yapabileceğini söyledi. O anda ikimizinde baristaya nasıl anlamsız bir şekilde baktığımızı hatırlayabiliyorum 🙂 Aklımdan o anda süratla geçenler ise şunlardı:

1. Kahve çekirdeği seçilebilen birşey miydi?

2. Kahve çekirdeği seçilebiliyorsa bu seçimi neye göre yapıyorduk?

3. Kahve demlemek de neydi?

Bu soruların en sonunda asıl sorum şu oldu. ‘Kahve neydi? ‘

Bu kısa beyin fırtınası beni daha derin sorularla başbaşa bıraktı ve hala biz bir kahve seçememiştik. En sonunda yumuşak içimli extra extra sütlü hangi demleme hangi çekirdek olduğunu bilmediğimiz bir kahve seçtik. Kahvemizi tahmin ettiğiniz üzere eklediğimiz onca süte rağmen içemedik 🙂 Baristaya da utancımızdan çok güzelmiş dedik.

Ve bugün hayatımızda bir dönüm noktası oldu. O gün hemen aklımızdaki soruları aydınlatmak için bilgisayar başına geçip araştırmaya başladık. Meğerse kahve bildiğimden bambaşka birşeymiş. O gün kahvenin bir tutku olduğunu öğrendim ve bu konuda eğitim almaya karar verdik.

En yakın zamandaki USLA’nın ‘evdeki barista’ workshop una kayıt yaptırdık. MOC işbirliği ile düzenleniyordu. USLA’daki workshop yaklaşık iki saat sürdü ve burada kahve meyvesinden başlayarak, tarihi hikayesi ve çekirdeklerle ilgili ayrıntılı bilgiler öğrendik. Espresso, latte, cappuccino uygulamaları yaptık. Uzun zamandır böyle haz aldığım bir iş olmamıştı. Kahveyle yeniden tanışıyor ve hatta yapmayı öğreniyordum.

img_2202img_2196img_2187img_2171img_2163

Kahve merakım yerini bir tutkuya bırakmıştı. Hem günde birden fazla kez kahve içip hem de bu konuda bilgiler öğrenmeye çalışıyordum.

Bu iki saatlik eğitim bizim için sadece ön tanıtım olup, öğrenmeye iştahımızı daha da arttırdı. Bilgilerimizi arttırmak için kahve ile ilgili kitap almaya karar verdik.

Araştırmalarımız sonucunda sizlere de başlangıç aşaması için önerebileceğim şu kitapları aldık:

1. The World Atlas of Coffee: From Beans to Brewing: James Hoffmann tarafından yazılan kitapta özellikle kahve çekirdekleri bilgileri açısından çok fazla yararlandım. Kahve tarihi ve çekirdekten demlemeye kadar birçok bilgi içermektedir.

81vhwt5nhql

2.Coffee Obsession: Anette Moldvaer tarafından yazılan kitapta da aynı şekilde kahve tarihi, çekirdek ve demlemenin yanısıra 130’dan fazla kahve tarifi mevcut. Farklı kahve tarifleri açısından ve grafikleri ve anlatım şekli açısından başlangıç aşaması için daha faydalı buldum diyebilirim. NTV yayınları tarafından Kahve Tutkusu ismi ile 2016 yılında çevirisi yayınlandı. Bu yazıyı yazarken baktığım tüm kitap satış noktalarında temin edilemediğini öğrendim. 2017 yılı basım durumu ile ilgili de bir bilgi alamadım.

61gknvzktdl71ez6qet9dl

Kısa bir workshop’ta öğrendiğim ilk kez Yemen’de keşfedilen kahve ağacının kırmızı meyvelerinden yapılan kahve içeceğinin tarihini sindirdikten sonra bu kitaplarla öğrendiğim bilgiler ışığında 3.kuşak kahve konusuna merak sardım. Yukarıda bahsettiğim kitaplardan öğrendiğim kahve çekirdekleri bölgeleri ve demleme yöntemlerinin ışığında 3.kuşak kahve mekanlarına giderek sürekli değişik çekirdek ve demlemeler denedim. Denediklerimi de çoğu zaman bir yere not ettim. Bu şekilde uygulamalı bir şekilde öğrenmeye ve damak zevkimi keşfetmeye başladım.

kahve-cekirdegi-meyvesi.jpg

Kahve artık benim için aynı zamanda bir hobi olmuştu ve Bamm Bamm la barista temel-orta seviye eğitimi almaya karar verdik.  Eğiticimiz Speciality Coffee Assn Europe AST(SCAE) Barista Eğitmenlerinden Şerif Başaran’dı.

2 gün boyunca verilen eğitimde teorik eğitimin yanısıra bol bol pratik yaptık.
Eğitim sonunda bir sınav yapılıyor ve sınav sonucunda başarılı olursanız SCAE’den sertifikanız geliyor. Yani baristalığa ilk adımı atmış oluyorsunuz.

img_9171img_9168img_9166

Bu eğitim sonrasında artık  kahve hayatımın en önemli parçalarından biri haline geldi. Seyahatlerimde bile bir ana başlık haline gelip, yönlendirici bir rol bile oynuyor. 2 buçuk yıl önce kendi kendime sorduğum ‘Kahve nedir?’ sorusu beni işte buralara getirdi. Aldığım temel-orta seviye barista eğitimi sayesinde tecrübeli bir barista değilim ama artık profesyonel bir kahve makinesi başına geçip size espresso, latte, cappuccino yapabilirim. Hatta çeşitli demleme yöntemleri ile seçtiğiniz bir çekirdekten kahve demleyebilirim. Tabii bu kahve dünyasında daha öğrenilecek çok şey var. Alabileceğim diğer eğitimleri şöyle sıralayabilirim: Profesyonel Barista Eğitimi: Latte Sanatı, Demleme Teknikleri, Tadım Analizi Teknikleri-Cupping, Roasting (Kahve Kavurma), Green Coffee.

Eğitim için SCAE eğitmenlerini tercih etmenizi öneririm. Eğitmen listesine  ve verebildikleri eğitimlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kahve dünyasına giriş yapmak isteyenler için workshop seçenekleri:

1.Petra Coffee- home brewing

2.USLA-evdeki barista

3.Coffee Saphiens- Hasköy Roastery

4.İstanbul Kahve Akademisi

5.Federal Coffee

6.Espresso Perfetto

İlerleyen günlerde kahve ile ilgili yazılarla blogta olacağım. Her türlü sorularınız için mail yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Takipte kalın!

Kahve ile ilgili diğer yazılarım: İstanbul’un En İyi 3.Dalga Kahvecileri

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Kahve Tutkusu ile Nasıl Tanıştım?” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.