Madrid Nitelikli Kahve Dükkanları

İspanya’nın bürokratik olduğu kadar şık ve modern şehri Madrid‘te nitelikli kahvenin izini sürdük. Zamanımız yettiği kadar ve bünyemiz kafeini tolere edene kadar kahve denedik. Bazılarını çok sevdik. Kahveseverler için küçük bir rehber hazırladık.

DSCF0144 kopya

TOMA CAFE

Madrid’in son zamanlarda popülerleşen bölgelerinden Malasana’ya yolunuz düşerse, nefis kahve kokusunu takip ederek Toma Cafe‘ye ulaşabilirsiniz. Sokağa açılan iki büyük penceresinin önüne geldiğinizde doğru yerdesiniz demektir. Sizden önce kokuyu alanlar size yer bırakmamış olursa sakın şaşırmayın 🙂

DSCF0207 kopya

İspanyol ve Arjantinli bir çiftin kahve tutkularını somutlaştırmak için 2011 yılında açtığı Toma Cafe, Madrid’in en iyi kahvecilerinden biri olmuş. Aşkla başlayan işlerin nasıl başarıya ulaştığının bir kanıtı gibi.

Masif ahşap ağırlıklı ve bohem tarzda döşenmiş mekanda kendimize paylaşımlı bir masada yer bulduk.

Cam kenarında oturursanız muhtemelen bir fotoğrafta gönüllü model olabilirsiniz.

DSCF0189 kopya

Kahvelerine gelecek olursak, kavrulup paketlenmiş kahve çekirdeklerinden demleme yaptırabileceğiniz gibi espresso bazlı kahve seçeneklerinden de tercih edebilirsiniz. Benim tercihim ilk kez karşılaştığım portakallı cappuccinodan yana oldu. Sonbahar-kışa yakışır tam bir sabah kahvesiydi. Ayrıca geniş bir mutfağa sahipti. Çeşitli sandviç, tost ve nefis kek çeşitleri vardı. Özellikle avokadolu seçeneklerin olması benden artı puan aldı.

‘Warriors love coffee’ sloganıyla kendilerine iyi bir yol çizip, nitelikli kahvesiyle yerini sağlamlaştıran Toma’yı biz çok sevdik!

Pazartesi-Cuma: Sabah 8:00 – Akşam 8:00

Cumartesi-Pazar: Sabah 10:00 – Akşam 8:00

Web sitesi: Toma Cafe

Metro durağı: Tribunal (line 1 and 10), Noviciado (line 2)

Adres: C/ de la Palma, 49

 

RUDA CAFE

Burası ‘minimalist kahve dükkanı’ tanımına en uygun yer. La Latina metrosu yanında, Madrid’in merkezinde bulunuyor.

Kolayca bulduğumuz mekanda seçim yapmak da çok kolay oldu. Fazla çeşit kahve çekirdeği yoktu. Çekirdekler Barcelona merkezli Nomad Coffee’den temin edilmişti. Daha Barcelona’ya gitmeden ününü duyduğumuz Nomad Coffee’nin kavurduğu çekirdekleri Madrid’te tatmak için çok heyecanlıydık.

Çekirdeklerimiz öğütülüp demlenirken bizde sokağa bakan otantik sehpalı masaya yerleştik. Madrid günlük yaşantısını gözlemlemek için harika bir noktaydı. Kahvelerimiz geldi ve tattığım ilk yudumda ‘iyi ki buradayım’ dedirtti. Kruvasan ve küçük kurabiyeler gibi sınırlı sayıda yiyecek çeşidi bulundurmasıyla da ‘bizim asıl işimiz kahve’ vurgusunu da yapıldığını belirterek aç gitmemenizi öneririm. 

IMG_7573

Haftanın her günü: Sabah 8:00 – akşam 8:00.

Web sitesi: Ruda Cafe

Metro durağı: La Latina

Adres: Calle de la Ruda 11
28005  Madrid

FEDERAL CAFE

İsmini Avusturalya’nın küçük kasabası Federal’den alan cafe, kahvenizi içerken İspanya’da Avusturalya’daymış hissi yaratmayı amaçlamış. Madrid’in hipster bölgesi Malasana’da yer alan cafe, bana ilk görüşte Brooklyn’de yer alan hipster kahvecileri anımsattı.

Kahve çekirdeklerini Barcelona’da bulunan Cafes El Magnifico’dan temin ediyorlar. Nitelikli kahvenin yanısıra zengin brunch menüsüyle de rakiplerinin bir adım önüne geçmiş. Denediğimiz her şey gerçekten çok lezizdi, özellikle de egg-benedict benden 10 üzerinden 10 puan aldı. 

Dışarıda, içeride veya pencerede keyifli dakikalar geçirip, kitap okuyup, yazı yazabileceğiniz Madrid’te önerebileceğim mekanlardan biri oldu.

DSCF0417 kopyaDSCF0419 kopya

Ayrıca Madrid’te başka bir şubesi ve Girona, Barcelona, Valencia’da da şubeleri bulunmaktadır.

pazartesi-perşembe: Sabah 9:00 – Akşam 12:00

cuma-cumartesi: 09:00 – 01:00

pazar: 09:00 – 17:00
Web sitesi: Federal Cafe
Adres: Pl. de las Comendadoras 9

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Madrid Nitelikli Kahve Dükkanları” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.