Medici’lerden Toskana’ya Miras Floransa Bölüm 2

14 Şubat sabahına Floransa’da uyandık.  Sevgililer günü planımız Floransa’nın nadide eserlerinin sergilendiği en önemli galerilerinden biri Uffizi Galeri’yi gezmekti. Kalabalıktan nasibimizi almamak için Uffizi Galerinin online sitesinden extra 5 euro ödeyerek sabah erken saatlerde rezervasyon yaptırmıştık. İsterseniz Firenze Kart alarak da ön sıralarda giriş yapabilirsiniz. 3 gün geçerli bu kartla 72 müzeyi 72 euro karşılığında gezebilirsiniz. Ama bir Uffizi galeriyi gezmek bile bir gün aldığını düşünürsek çok efektif bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Erken kalkıp otelde kahvaltı yaptık. Signoria Meydanı’nda yer alan Uffizi Galeriye 15 dakikada yürüyerek ulaştık. Rezervasyon yaptıranların ayrı olan girişinden içeri girdik.

DSCF0251 kopya
Uffizi Galeri
DSCF0252 kopya
Uffizi Galeri Girişi

Sesli rehber aldık ve başladık gezmeye. Ünlü Medici ailesine ait eserlerin sergilendiği eskiden yönetimi sağlayan ofislerin bulunduğu galeride her adımda bir heykel bir tablo vardı.

DSCF9937 kopya
Uffizi Galeri koridorları

En çok Botticelli’ye ait eserlerin olması yanısıra Leonardo, Michelangelo, Raffaello, Caravaggio, Goya gibi önemli sanatçıların birçok eseri burada sergileniyordu. İnanın ben böyle birşey görmedim! Birkaç gün ayırsam yine de bitmez öyle müthiş bir galeri. Medici ailesinin ‘İtalyan rönesans’ını nasıl başlattığını buradan bile anlayabilirsiniz ki şehir zaten başlı başına bir açık hava müzesi gibi…Muhteşem! Eğer gelirseniz şu Uffizi’de görmeniz gereken başlıca eserleri şöyle sıralayabilirim:

Sandro Botticelli: Venüs’ün Doğuşu,

Tiziano: Urbino Venüsü

DSCF9961 kopya

Fra Filippo Lippi: İki Melek ile Madonna

 • Piero della Francesca

  DSCF9912 kopya

  Caravaggio: Medusa

  Rembrandt van Rijn: Genç Adamken Kendi Portresi

  DSCF9941 kopya

  DSCF9936 kopya
  Uffizi Galeriden Arno Nehri ve Ponte Vecchio Manzarası
  DSCF9950 kopya
  Uffizi Galeri

  Galeriyi yarım gün gezdikten sonra otele uğrayıp dinlenelim dedik. Dönüş yolunda bir alt sokağa inerken herkesin elinde kocaman bir sandviç iştahla yiyorlardı. Biz de onları takip edip sandviçlerin kaynağı All’antico vinaio’yu bulduk 🙂 Sokağın başına kadar uzanan sıradan anladığımız kadarıyla müthiş bir sandviç bizi bekliyordu ki inanın sıcacık ekmekli devasa bir sandviçti ve inanılmaz lezizdi. Fiyat/performans çok iyiydi. Yine olsa yine beklerim diyeceğim bir lezzetle öğle yemeğini hallettik.

  IMG_1869

  DSCF0258 kopyaIMG_1880

  Sandviç sonrası öğle kahvesi için Floransa’nın tek 3.kuşak kahvecisi Ditta Artigianale’ye nin bize yakın olan Via De’ neri 32r’deki şubesine gittik.

  DSCF9998 kopya

  Mekan hipsterler çoğunlukta olmak üzere doluydu. Samimi ve karakteri olan bir kahve dükkanıydı. Kahvenin dışında kokteyl servisi de yapılıyordu. 2.şubesi nehrin diğer tarafında, en son açılan 3.şubesi de tren garı civarındaydı. Floransa’da yaşıyor olsam bol bol uğrayacağım bir mekan olurdu.

  IMG_1862IMG_1860

  DSCF0018 kopya
  Arno Nehri diğer kıyısında yer alan 2.şubesi

  Biraz dinlendikten sonra Davud heykelinin gerçeğini görmek için Accademia müzesine gittik. Normalde rezervasyonla gidilmesi öneriliyordu sıra beklememek için ama zaten gittiğimizde de fazla sıra olmaması nedeniyle çok beklemeden içeri girdik.

  DSCF0057 kopya

  DSCF0063 kopya

  Davud heykelini görmeden önce Medici ailesine ait müzik enstrümanları sergisini gezdik.

  DSCF0068 kopyaDSCF0072 kopyaDSCF0070 kopyaDSCF0082 kopyaDSCF0088 kopya

  Daha sonra çift taraflı heykellerin yerleştirildiği koridora çıktık. Koridorun sonunda heybetli Davud heykeli bizi bekliyordu.

  DSCF0093 kopya

  Etrafında dolaşıp, oturup saatlerce izleyebileceğiniz Michelangelo’nun sanatının zirve yaptığı bu eseri hayranlıkla ağzım açık izledim. Mükemmel insanı elleriyle yaratan Michelangelo’nun eserindeki ayrıntıların başka bir örneği yok.

  DSCF0100 kopyaDSCF0118 kopyaDSCF0112 kopya

  Müzenin diğer kısımlarındaki eserler bu kadar etkileyici olmasa da hızlı bir geziyle bu müzeyi de tamamladık.

  DSCF0132 kopyaDSCF0125 kopyaDSCF0137 kopya

  Accademia Müzesinden sonra Venchi’den dondurma dopingimizi alarak gün batımını izlemek için Michelangelo tepesine gitmeye karar verdik.

  DSCF0266 kopya

  Otelimizden yürüyerek 45 dakika sürüyordu ve gün batımı saat 6 dan sonra olacaktı. Yeterince vaktimiz olduğu için yürümeyi tercih ettik.

  Ponte Vecchio manzaralı köprüde bir sevgililer günü hatırası fotoğrafı çektirdikten sonra Arno nehrinin diğer kıyısına geçip yürümeye başladık.

  DSCF0162 kopya

  Dik yokuşlar bizi bekliyordu. Ne de olsa bir tepeye çıkıyorduk değil mi 🙂 Yediğimiz dondurmaların bir bedeli olacaktı.

  DSCF0186 kopyaDSCF0180 kopya

  Yanlış bir yola girdik ama bol ağaçlı keyifli bir yol olduğu için keyfimizi bozmadan tepeye geç bir vakitte vardık.

  DSCF0192 kopya
  Michelangelo Tepesine giderken yanlışlıkla girdiğimiz yol
  DSCF0199 kopya
  Yanlışlıkla girdiğimiz yolda böyle ormandaymışcasına bir yürüyüş yaptık 🙂
  DSCF0203 kopya
  Michelangelo tepesine çıkan merdivenler

  Tepeye çıktığımızda yine Michelangelo deyince artık aklımızda beliren tabii ki Davud heykeli replikası karşıladı bizi. Onun dışında boş bir meydandı. Kenarında gün batımını bekleyenler, merdivenlere oturmuş keyifle şarabını yudumlayanlar ve güzel şarkılar çalan sokak müzisyenleri vardı.

  DSCF0291 kopya
  Michelangelo Meydanı
  DSCF0215 kopya
  Michelangelo Tepesi
  DSCF0223 kopya
  Michelangelo tepesinden Floransa manzarası

  Michelangelo hep bu tepeye çıkar ve şehri buradan izler, buradan ilham alırmış. Gerçekten Floransa’ya aşık edecek bir manzara vardı.

  DSCF0282 kopya

  DSCF0295 kopya
  Michelangelo Tepesinden  Duomo ve Vecchio Sarayı manzarası

  Hava karardıktan sonra artık yorulduğumuz için ilk ve son kez toplu taşıma kullandık. Michelangelo tepesindeki büfeden aldığımız 1.2 euro’luk otobüs biletlerimizle Arno nehrinin diğer yakasına giden otobüse bindik. Yaklaşık 20 dakikada gezerek son durağımıza ulaştık.

DSCF0298 kopya

Akşam yemeği için Ayhan Sicimoğlu’nun önerdiği lokal lezzetleri tadabileceğimiz adreslerden biri olan eski bir hekim olan sahibinin menüsünü oluşturduğu La cucina del Ghianda’da rezervasyon yaptırdık.

IMG_1922 3IMG_1920 2

Çok kalabalık ve büyük bir mekan olması yanı sıra çalışanları çok sıcakkanlıydı. Menüden başlangıç olarak favorimiz olan tavuk ciğerini tercih ettik.

IMG_1910 2

IMG_1919 2

IMG_1911 2
Menü karşısında kafasında deli sorularla boğuşan kocam 🙂

Ana yemek olarak eski zamanlarda lordların yemeği olan Toskana bölgesine özel Ribollita çorbasından denedim. Lord dediysem aklınıza etler falan gelmesin. Bildiğimiz semiz otu, fasulyeden yapılmış bir yemekti. Hafif ve lezizdi. 

IMG_1913 2
Ribollitta çorbası

Şarap kavı Toskana bölgesi şaraplarından zengindi. Bu bölgeye özel sangiovese üzümlerinden yapılan bir şarap denedik.

Tatlı olarak tabii ki İtalya’nın vazgeçilmezi tiramisudan yedik. Her resturantta olduğu gibi burada da farklı bir tarifle yapılmıştı ve başarılıydı.

IMG_1917 2
Tiramisu

Fiyatlar İtalya ortalamasında olup, yerel bir restaurant için iyi bir seçim olmuştu. 

Floransa’daki son günümüzde Arno Nehrinin diğer kıyısında yer alan Palazzo Pitti’ye ( Pitti Sarayı) gittik. Yine Medici ailesine ait gezmekle bitmeyecek olan sarayın sadece bahçesini gezmeyi planlamıştık. Floransa’ya tekrar gelmek için bir sebebimiz olsun dedik 🙂

DSCF0001 kopya
Milu Hotel karşısındaki kaldırımda ezgileriyle günümüzü güzelleştiren şirin amca 🙂

Yine otelimiz Milu’dan yürüyerek 15 dakikada Palazzo Pitti’ye ulaştık.

DSCF0020 kopya

Avlusundan açılan büyük bir kapıyla Boboli Bahçeleri’ne 7 euro’luk biletlerimizle giriş yaptık.

DSCF0034 kopyaDSCF0046 kopya

Medici’nin hanımı Eleonora’ya hediye olarak yapılan bu bahçe doğayla sanatın iç içe geçtiği muhteşem bir yerdi. Cennete düştük sandık bu güzellikler içinde. Kış mevsimi olduğu için çiçekleri maalesef göremedik fakat heryer yeşildi.

DSCF0053 kopyaDSCF0075 kopyaDSCF0067 kopya

16.yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yapılan heykeller çeşitli yerlere konumlandırılmıştı. Neptün çeşmesi ve kahve evi bahçenin görülmesi gereken yerlerinden bazıları.

DSCF0100 kopyaDSCF0103 kopyaDSCF0085 kopyaDSCF0090 kopyaDSCF0172 kopya

En çok beğendiğim terasın muazzam Toskana manzarası ve porselen müzesi oldu. Porselen müzesinin duvarlarını da sevgili Michelangelo yapmış.

DSCF0140.JPG
Porselen müzesi duvarları ve teras

Medici’lerin romantizm anlayışı bu bahçede beni benden aldı. Tabak çanak hastası benim için porselen müzesini gezmek büyük bir zevk oldu. 

DSCF0158 kopya
Porselen müzesi

DSCF0153 kopyaDSCF0155 kopyaDSCF0154 kopya

Bahçeden zor da olsa ayrılıp bilete dahil olan kostüm müzesine girdik. Medici hanımlarına ait afilli kıyafetlerin yanısıra İtalya’nın günümüzdeki önemli modacılarının ikonik eserleri de sergileniyordu. Müzede diğer müzelerden farkı olarak sırt çantalarının önde taşınması isteniyordu. 

DSCF0195 kopyaDSCF0196 kopya

Serginin çıkışında Pitti Sarayının biletimize ait kısımlarına şöyle bir göz attık. 

DSCF0201 kopyaDSCF0206 kopya

Boboli Bahçeleri’nden çıktığımızda hemen bir sokak ilerideki Gusta Pizza’ya koşarak gittik. Zor yer bulduk ve pizza siparişimizi verip bekledik. Burada İtalya’daki çoğu pizzacının aksine dilim değil bütün pizza servis ediliyordu. Sadece nakit paranın geçerli olduğunu da aklınızın bir köşesine not edin. Mozarella ve domatesli pizzamız yediğimiz en iyi pizzalardan biri oldu. Kış mevsiminde böyle lezzetli domates yememiştim.

ÓDSCF0214 kopyaIMG_2565

Pizzamızı yedikten sonra Floransa’nın en eski ve en ünlü köprüsü Ponte Vecchio’dan geçtik. Medici’ler zamanında kuyumcuların ve bazı işyerlerinin bulunduğu köprü halen aynı şekilde hizmet vermeye devam ediyordu.

DSCF0220 kopya
Ponte Vecchio

Köprüden sonra Arno nehri kıyısından Uffizi Galeri’nin bulunduğu Signoria meydanına çıktık.

DSCF0231 kopyaIMG_2660

Buraya gelmişken bir gün önce bahsettiğim dev sandviçlerin mekanına uğramadan olmazdı. Roma’da yemek için özel bir sandviç paket yaptırdık. Çalışanlar o kadar sempatiklerdi ki yolculuğumuza çıkacağımız için sandviçimizi bizim için özel hazırladılar. 

Signoria Meydanı’ndan Duomo Meydanına çıktık. Kaldığımız her gün gece gündüz etrafında dolaştığımız bu benzersiz kubbeye sahip dışı süslü katedrali (Santa Maria del Fiore) gezme zamanı gelmişti. Ücretsiz giriş yaptık. Gezmek çok kısa sürdü. Çünkü fresk olmayan bomboş duvarlarla çok sade bir katedral karşıladı bizi. Tam bir hayalkırıklığıydı. İyi ki burayı gezmek için kısa bir zaman ayırmıştık. 

DSCF0034 kopyaDSCF0039 kopyaDSCF0282 kopya

Otelimize dönmeden Mercato Nuovo, yeni pazar yerindeki bronz domuz heykelini bulduk. Rivayete göre heykelin başını okşarsanı Floransa’ya tekrar geliyormuşsunuz tabii ki biz de başını okşadık.

DSCF0305 kopya

Duomo’dan otelimize son bir kez daha çok özleyeceğim Floransa sokaklarından döndük.

DSCF0143 kopya

19.yüzyılda yazar Stendal’ın Floransa’da Santa Croce bazilikasının muhteşem fresklerini gördükten sonra heyecandan baygınlık geçirmesi sonrası aynı vakaların bu şehirde tekrarlaması üzerine Stendal Sendromu tıp litaratürüne giriş yapmış. Yani kültürden, sanattan gerçekten baygınlık geçirebileceğiniz Floransa’yı ne yapıp edip görün!

IMG_2101

Serinin Diğer Yazıları:

Medici’lerden Toskana’ya Miras Floransa Bölüm 1

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Medici’lerden Toskana’ya Miras Floransa Bölüm 2” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.