Nitelikli Kahve Dükkanları

Kahve içmeyi çok sevmemin yanında kahve kültürüne olan ilgimden daha önceki  yazılarımda bahsetmiştim. Durum böyle olunca sürekli yeni bilgilere ve yeni mekanlara açık durumdayım. İstanbul’un en iyi nitelikli kahveci dükkanları yazımda gidip beğendiğim mekanları sizinle paylaşmıştım. Bugün de son zamanlarda keşfedip gidebildiğim benim için yeni 3.dalga kahvecilerden söz edeceğim. 

Açılışı İzmir’le kapanışı İstanbul’la yapacağım.

Baristocrat 3rd Wave Cafe & Roastery- Urla

Urla son zamanlarda şehirden kaçanların sığınağı olan ve popüleritesi artan sevimli bir ilçe.  Benim için burayı artık daha sevimli kılan ise 3.dalga bir kahvecisi olması. Daha önce pek çok adını duyup ziyaret etme imkanım olmayan mekana nihayet gidebildim. Alsancak’ta da bir şubesi daha olan Baristocrat’ı ilk kez ziyaret edecektim. Yerini bulmak kolay oldu. Necati Cumalı Caddesinde ilerleyip toplum sağlığı merkezi tabelalarını takip ederek yakınlarına gelebilirsiniz. Eski Urla evleri arasında küçük camdan cephesini son anda farkederek arabayı park ettik. Küçük bir not olarak kalabalık günlerde araba park etmek için zorlanabilirsiniz.

IMG_2567 2 kopya

İçeri girdiğimizde geriye doğru uzanan kocaman bir mekan karşıladı bizi. Girişteki masa ve duvardaki resimler, çeşitli yerlere yerleştirilmiş kahveye dair obje ve kitaplar hoşuma giden ayrıntılar oldu.

DSCF0262 kopyaIMG_2585

DSCF0268 kopya

Bizi karşılayan gülümseyen iki yüzden biri Baristocrat’ın kurucu ve yöneticisi,  SCAE onaylı kahve eğiticisi aynı zamanda Toper kahve değirmen ve kavurma makinelerinin sahiplerinden Nurettin Karakundakoğlu’ydu. Tabii durum böyle olunca derin bir kahve sohbetine daldık.

DSCF0265 kopya
NURETTİN KARAKUNDAKOĞLU KAHVE DEMLERKEN

Bize Ethiopia Yirgacheffee Knots kahve çekirdeğinden v60 ile kahvemizi demledi. Çok sayıda çekirdek seçeneği mevcuttu. Ayrıca bu çekirdeklere, kahve ekipmanlarına internet sitesi üzerinden ulaşıp sipariş verebiliyorsunuz. 2016 Latte art şampiyonası 3.sü Özkan Kayaalp’in de bu çatı altında çalıştığını eklemek isterim. Girişteki masaya oturup kahvemizi yudumladık. Meyvemsi ve bergamot aromalı kahvemiz nefisti. Yanındaki incirli tatlımıza da bayıldık. O kadar çok sevdik ki bir kaç dilim daha alıp daha sonra yedik 🙂

DSCF0289 kopya

Haftanın her günü sabah 9 akşam 10 arasında hizmet veren mekanın bahçesi de mevcut. Nurettin Bey’den eğitim almak isterseniz yine internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Etkinlikler ve workshoplar için de takipte olmanızı öneririm.

Adres: Yeni Mh. Necati Cumalı Cd. No: 37/A Urla/İzmir
Telefon: 0232 754 78 11

Delungo Coffee Roasters

İzmir’de sayıları gün geçtikçe artan 3.dalga kahvecilerden biri de taze sayılabilecek Delungo Coffee. Alsancak İtalyan Sokak’ta sarı-siyah dekorasyonuyla bana göz kırpan mekanın foursquare puanı da 9.4 olmuş. Üstelik çok kısa bir zamanda. Mekanın kurucusu ve sahibi Fatoş Yiğitel 2013 kahve tadım şampiyonu. Ayrıca yeni ortağı da İstanbul Coffetopia’dan tanıdığımız Osman Erdoğan. Genç ekibin enerjisiyle tazelenen mekanda kahve çekirdeklerinden birini seçerek demleme kahvemizi içtik. Başarılı demleme yanısıra sunum da oldukça hoştu. Sabah 10-Akşam 10 saatleri arasında hizmet veriyor. Şerif Başaran’ın da desteklediği mekanda, etkinliklerini instagram sayfaları üzerinden takip edebilirsiniz.

IMG_2554 2

Adres: 1381 Sokak (İtalya Sokak) No:21/B Alsancak, İzmir                                                        Telefon: 0 (232) 502 43 57 -0 (507) 613 46 10

Meet Lab Coffee

3.dalga kahveci akımının yeni yeni etkisine giren Caddebostan’da yeni adreslerden biri de Meet Lab Coffee. Cemiz Topuzlu Caddesinde sade bir dış girişi olan mekanın en sempatik kısmı içerideki deney tüpü şeklindeki servis bölümü olsa gerek 🙂

IMG_0853 kopya

Bilmeyenler, ilk girişte bu tüpü görünce kısa bir şaşkınlık sonrası yüzlerinde kocaman bir gülümseme oluşuyor.IMG_0849 kopyaIMG_0847.JPG

Mekan bir kimya laboratuvarının kahveyle can bulmuş hali gibi. Kurucularından birisinin kimya ile ilgisinden dolayı bu dekorasyon yapılmış.

IMG_0856 kopyaIMG_0855 kopya

Çok fazla seçenek olmasa da birkaç çeşit çekirdek arasından seçim yapıp kahvenizi demletebilir ya da diğer kahve çeşitlerini deneyebilirsiniz.

IMG_0854 kopya

Ev yapımı kekleri oldukça lezzetli. Sakin ortamı, leziz kahveniz ve ev yapımı kekinizle evdeymiş gibi burada ders çalışabilir, kitap okuyabilirsiniz. Canınız sıkılırsa sahil o kadar yakın ki kahvenizi alıp biraz yürüyüş yapabilirsiniz. 

IMG_0851 kopya

Adres :Caddebostan, Operatör Cemil Topuzlu Cd. Kadıköy/İstanbul

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Nitelikli Kahve Dükkanları” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.