Paris Nitelikli Kahve Dükkanları Rehberi 2018

Romantizmin başkenti Paris’e seyahatimizi planlarken ilk araştırdıklarımdan biri de nitelikli kahvecileri oldu. Araştırmamda hiç zorlanmadım; çünkü onlarca seçenek vardı. Tek zorluk kısa zamanda doğru adresleri seçip deneyimleyebilmekti. Hesabımıza göre günde en az 2 kez kahve içebilirdik. Kaldığımız ve gezeceğimiz bölgedeki kahvecileri listeledik ve yola koyulduk.

Paris’te kahveye dair ilk söyleyeceğim; bizim gibi Paris’in içinizi donduran şubat soğuğunda oradaysanız iyi bir kahve bulmak çölde su bulmak gibi oluyor. Diğer söyleyeceğim de diğer metropollerde olduğu gibi Paris’te de nitelikli kahvecilerin yoğun olduğu yerler son dönemde trend olan bölgeler

Kahve dükkanlarından ayrıntılı bahsedeceğim ama dikkatimi çeken, hepsinin ortak noktası minimalist bir yaklaşımda olmalarıydı. İç dizayndan servise kadar Paris’teki neredeyse gezdiğim tüm kahveciler minimalistti. Tabelaları bile kenarda köşede görülemeyecek kadar küçük yazılıydı. Mekanların bir çoğu eski bir depo ya da dükkandan küçük dokunuşlarla bu hallerine getirilmişlerdi. 

Şimdi gelin şöyle bir bakalım nerelere gitmiş, neler deneyimlemişiz:

1- KB CAFE SHOP

Montmartre Tepesine yolunuz düşerse ki kesin düşer; yol üzerindeki KB Cafe Shop’ta bir kahve için.

DSCF0027 kopya

South Pigalle denilen son dönemde pastacıların, farklı tarz barların açıldığı bölgede yer alan KB Cafe Shop tam bir sokak köşesinde yer alıyor.

DSCF0014 kopya

Avusturyalı sahibinden dolayı Avusturya tarzı kahve dükkanlarından ilham almış. İç ve dış mekanı oldukça geniş. Genelde ortak kullanım masalar konulmuş.

DSCF0031 kopya
KAHVEYLE ISINIRKEN BEN

İsterseniz laptopunuzu alıp çalışabilir ya da sokaktaki önde bulunan sandalyelere oturup Paris’te hayatın akışını keyifle izleyebilirsiniz. 

DSCF0033 kopya
GÜNEŞİ VE KAHVEYİ BULAN MUTLU OĞUZ 🙂

Paris’teki ilk günümüzde havada kar tanecikleri uçuşup kaybolurken geldiğimiz KB Cafe Shop’ta kendi kavurdukları kahvelerden biri olan Etiyopya Duromina’yı denedik. Yasemin ve kayısı, kompleks bir tat profiline sahipti. Kavurumu ve lezzet profili tam istediğimiz gibiydi. Tek negatif olanı, V60 yöntemiyle demleme kahve isteğimiz için 15-20 dakika beklememiz gerektiğinin söylenmesiydi.

DSCF0016 kopya

Yanında kendi mutfaklarından çıkan sebzeli, balkabaklı tostunu yedik ve lezzetiyle şaşkınlığa uğradık. Burada aynı zamanda taze meyve suları da servis ediliyordu. Sıcak, samimi bir mekan oluşturulmuştu.

DSCF0017 kopya

Burada ilk günümüzde dışarıda kahvemizi içerken Paris’li olmaya yavaş yavaş alıştık bile. 

DSCF0019 kopya
KB cafe shop dışından görülen Sacre Coeur Bazilikası

Adres: 62 rue des Martyrs/53 avenue Trudaine, 75009
Yakın metro: Pigalle (2, 12)
Saatler: Her gün, 09.00-18.30

2- TELESCOPE CAFE

Palais Royal ile Opera Garnier arasında Louvre’a yakın bir konumda turistik bir bölgede yer alan Telescope Cafe’yi bulmak biraz zor oldu. Çünkü büyüteçle okunacak bir tabelaya sahipti. İçeriye girince de kısa bir şaşkınlık yaşadık. Beyaza boyanmış duvarların hepsi bomboştu. Ne bir tablo, ne bir obje… Sadece kapı üstünde yeşil yapraklı bitki vardı. Tamamen sadelik daha doğrusu minimalizm üzerine kurulmuş kahve dükkanında neyse ki güzel çekirdekler bulabildik. Kendileri kahve kavurmuyor, kavrulmuş olarak dışarıdan temin ediyorlardı. İngiltere’nin HasBean kahvesinden Almanya’nın Man Versus Machine Coffee Roasters kahve çekirdekleri de mevcuttu. Etiyopya Yirgacheffe’yi aeropress ile demlenmiş olarak denedik.

DSCF0172 kopya

Telescope cafe de şaşırtıcı diğer bir durum ise wifi olmamasıydı. Burada amaç sadece kahve, kahve, kahve… Sahibi David Flynn diyor ben demiyorum 🙂

Adres: 5 rue Villedo, 75001
Metro: Pyramides (7, 14)
Saatler: Pazartesi-Cumartesi, 8:30-6:30; Pazar kapalı

3- TEN BELLES

Saint-Martin Kanalı kenarında bulunan Ten Belles, oldukça küçük bir mekandı. Uzun süre oturmak, çalışmak için ideal değil. Demleme kahve yapılmıyor. Espresso bazlı kahveler ve filtre kahve servis ediliyordu. 

DSCF0393 kopyaKahve çekirdeklerini HasBean’den alan kahve dükkanı seçimlerim arasında beni hayal kırıklığına uğratan yerlerden biri oldu. Tek beğendiğim lezzetli taze scone’ları ve geniş tatlı menüleriydi. 

DSCF0387 kopya

Adres: 10 rue de la Grange aux Belles, 75010
Metro: Jacques Bonsergent (5) or Colonel Fabien (2)
Saatler: Pazartesi-Cuma 08.00-18.00 ve Cumartesi-Pazar 09.00-19.00

4- COUTUME CAFE

Coutume Cafe, Le Bon Marché ve Les Invalides arasında popüler bir bölgede bulunuyor. Kendi kahve çekirdeklerini kavuruyor hatta Paris’teki birçok kahve dükkanına ve restauranta çekirdeklerini veriyor. 

DSCF0512 kopya

Mekan endüstriyel tarzda döşenmiş. Dış mekanı yok. İç mekanın ön kısmında paylaşımlı masalar var ve daha hareketli. Orta ve arka kısımda ise sessiz, sakin oturabileceğiniz yerler mevcut. Arka kısımda kavurma makinasını görmek çok hoşuma gitti. Çünkü kavurma makinasını olan kahve dükkanlarında kahvemi daha keyifle içiyorum. 

DSCF0547 kopyaDSCF0514 kopyaDSCF0541 kopyaDSCF0544 kopya

Orta bölümde yine laboratuvar gibi düzenlenmiş bir bölümde bulunuyordu. Burada çok sevilen kendi tarifleriyle siphon ile demleme de yapıyorlardı. Biz, daha önce hiç tatmadığımız nadir getirilen bir çekirdek olan Al-Jabal Yemen çekirdeğini V60 ile demlenmiş olarak denedik. Tat profilini de çok sevdik. Barista Mati’yle yaptığımız sohbet de çok keyifliydi. 

DSCF0520 kopya

Ayrıca kendi mutfağı da olan mekanda harika brunch seçenekleri vardı. Vegan brunch bile düşünülmüştü.

Coutume Cafe Paris’te mutlaka kahvesi tadılması gereken bir adres!

Adres: 47 rue de Babylone, 75007
Metro: Vaneau (10), Saint François Xavier (13)
Saatler: Pazartesi-Cuma 08.00-19.00 ve Cumartesi-Pazar 10.00-19.00

5- FRAGMENTS

Paris’in hip bölgesi Le Marais’te kesinlikle uğranması gereken bir yer Fragments. İnstagram severlerin akınına uğrayan mekanda vintage bir hava hakimdi.

IMG_2521-2.JPG

Barista seçtiği plakları plak çalara koyup kahvesini yapıyordu. Harika müziklerle beraber kahvelerin keyfi ikiye katlanıyordu. Her gün sunulan değişik keklerde favoriler arasında.

IMG_2930

IMG_2932

Kahve çekirdeklerini çeşitli kavuruculardan temin ediyorlar maalesef kendileri kavurmuyorlar ve wifileri yok.

Burada kredi kartı geçmediği için nakit paranız olmadan gelmeyin. Yoksa bulaşıkları yıkamak zorunda kalabilirsiniz 🙂

IMG_2929

Adres: 76 rue des Tournelles, 75003
Metro: Chemin Vert (8), Saint-Sébastien – Froissart (8) 
Saatler: 
Pazartesi-Cuma 08.00-17.00 ve Cumartesi-Pazar 10.00-17.00

Bu listemin dışında Paris’te gidebileceğiniz çok fazla nitelikli kahveci adresi var. Paris’te öne çıkan yemek ve şarap kültürünün yanısıra kahve kültürü de yerini almış. Benim için bu açıdan tekrar gitmek istediğim yerler arasına girdi bile.  

Herkese bol kahveli ve seyahatli günler!

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Paris Nitelikli Kahve Dükkanları Rehberi 2018” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.