Performansı en çok arttıran 10 şarkı

ben-hooper
Ben Hooper

Socrates‘in eski sayılarını karıştırırken Onur Erdem’in ‘RİTİM’ başlıklı yazısında bahsi geçen Hartpury Üniversitesi’nde yapılan araştırma dikkatimi çekti. Konusu başlıkta da gördüğünüz üzere ‘Performansı en çok artıran 10 şarkı’.

Bunu araştırmak için Britanyalı yüzücü Ben Hooper’a farklı müzikler dinletilmiş.

Amerikalı ünlü rapçi Eminem‘in müzikleri, İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre atletik performansı %10 oranında arttırdığı gösterilmiş. Özellikle ‘Lose yourself‘, ‘Not Afraid‘ ve ‘Without Me‘ şarkılarının, uzun ve yoğun egzersiz periyotlarında hem güç hem de dayanıklılığı önemli ölçüde artırdığı gösterilmiş.

Tempolarının, ritimlerinin ve agresif liriklerinin, uzun mesafeler üzerinde kısmi olarak etkili  ‘yüksek motivasyon aracıolduğu ortaya konmuş.

maxresdefault

The Script ve Swedish House Mafia‘nın şarkıları da, yorgunluk ve dayanıklılığın algılanan seviyelerine ‘şaşırtıcı bir şekilde yararlı ‘etkilerinin olduğu ortaya konmuş.

Araştırmacılar, İngiliz yüzücü Ben Hooper’ın, Aralık ayında ki  2000 millik Atlantik yüzüşü sırasında değişik türde müziklerin fizyolojik etkilerini gözlemlemek için 3 ay harcamışlar.

cxycdkzxgaaag5a-jpg-large
Ben Hooper

Daha sonra araştırmacılar, ‘Başarının soundtrack’ini- atletlerin optimum performansı elde etmek için dinlemesi ve sakınması gereken şarkılar listesi ‘ bulabilmek için  her bir müzik türünü spesifik sanatçı ve şarkı olarak sınırlandırmışlar.

Yüzücünün, Cheltenham’daki kapalı yüzme havuzunda ve Key West, Florida’daki deniz eğitiminde yaklaşık 25.000 uzunluğundaki yüzmede deneyimleri gözlenmiş.

Bunun sonucunda bilim adamları  100 sanatçıdan oluşan orijinal çalma listeleri içerisinden  en heyecan verici parçalar tespit edilmiş.

Bu parçaları dinledikten sonra, Hooper’ın efor ve yorgunluğun algılanan seviyelerinde iyileşmeler görüldüğü, atletin daha az bitkin hissettiği daha tetikte olduğu tespit edilmiş.

Aynı zamanda Hooper, bu şarkıları dinlediği süreçte kendi hızında ortalamasının %10 üzerinde gelişim göstermiş.

Diğer şarkılar performansı üzerinde negatif etki göstermiş. Bob Marley, örneğin, ve diğer reggea sanatçıları, Morcheeba’nın hit parçaları dahil yüzücünün hız artışı üzerinde kayda değer bir etkilerinin olduğu gösterilememiş.

Hatta yüksek sesle dinlediği süreçte yüzme turlarında daha fazla efor göstermesi gerektiği ortaya konmuş.

Öncü araştırmacılardan Richard Collins, Hartpury Üniversite merkezinde spor psikoloğu ve kıdemli eğitmen, ‘duygusal rezonansa’ sahip sözlerin Hooper üzerinde tempo ve ritim kombinasyonundan daha önemli olduğunu söylemiştir.

Bu da Survivor’ın ‘Eye Of The Tiger‘ gibi – Collins’ in diğerleri için kullandığı sıradan Şarkıları’n neden anlamlı etki oluşturamadıklarının açıklamasıdır.

Collins ayrıca, bu sonuçların müziğin, atletlerin performanslarının gelişimine nasıl yardımcı olduğunu konusunda yeni bilgiler sunabileceğini söylemiştir.

‘Müziğin, atletlerin performansı üzerindeki etkileri konusunda çok fazla araştırma yapıldığını’ söyleyen Collins,  ‘Bazı araştırmaların ritmin önemli olduğunu önerdiğini, ve atletlerin bu şarkıları normalden biraz daha hızlı dinlemeleri gerektiğini- ağrıdan uzak durmalarını ve sadece performansları üzerinde odaklanmalarına yardımcı olduğunu- söylerken, bir diğer araştırmada ise daha yüksek ve daha hızlı müziğin daha verimli etki yaptığını belirtilmiş.

‘ Oysa, Ben ile çalışmamızda, duygusal etkinin önemi vurguladık. Her ne kadar bu tür müziğin ağırlık kaldırma ortamlarında daha kullanışlı olduğu gösterilmişse de, dayanıklılık olaylarına etkisi hakkında daha az kanıt ortaya konabilmiştir.’

Müzik hala tempolu hızda olmalıysa da, duygusal rezonansa sahip parçaların performansı ve dayanıklılığı %10 kadar yükselttiğini gördük.

Bunun nedeninin, bu tür duygusal bağ geliştiren şarkıların Ben’in kaslarını ağrıya karşı ittiğini ve uzun saatler süren yüzme monotonluğu süresince ultra-dayanıklı antrenman ortaya koymasını sağladığıdır.

İngiltere’nin önde gelen yerleşik ve spor eğitim kurumlarından olan Hartpury araştırma takımı, bu çalışmayı Hooper’ın günlük 8 saatlik çalışma seansları dahilinde tamamlamak içi 13 hafta araştırmayı yürütmüştür.

Aralık ayının ‘büyük mavi yüzme‘ seferi resmi taraftarları olarak, Sir Ranulph Fiennes’i patron olarak görüyorlar, Hooper’ın Batı Afrika’nın Senegal kentinde bulunan Dakar’dan Brezilya’daki Natal’e olan 2.000 millik yolculuğuyla başa çıkabilmesine yardımcı olmak için ‘mükemmel çalma Listesi’ni bulmayı umuyorlardı.

3a157b0400000578-3908224-image-a-28_1478353211306

Araştırmacılar, belli müzik türlerinden rastgele 100 şarkı seçtiler; bu parçalar Hooper’ın normal günlük çalışma seanslarında çalınan çeşitli çalma listelerinden derlendi.

Her seanstan sonra, Hooper’ın algılanan efor ve yorgunluk seviyelerini, o günkü yüzme süresini özetleyeceği beş kelimeyle birlikte kaydetmesi istenmiş.

Araştırma boyunca, çalma listeleri, Hooper’ın  parçalara karşı duygusal tepkileri ve eğitim süresi boyunca tüm zaman noktaları ile karşılaştırılan ortalama egzersiz skoru temel alınarak uyarlanıp geliştirilmiş.

Hooper, aynı zamanda eğitim seanslarında hızını gözlemlemiş, belli parçaları dinlediği dönemlerde daha hızlı seyir gösterdiğini kaydetmiş.

Hooper’a göre, 12kmlik yüzme- 25m standart havuz ölçülerinde 480 tura tekabül eder- seansını 4 saatten 3 saat 37 dakikaya indirdiğini- %10 zamanda kısalma- görmüş.

100m’de, Hooper’ın hızı 2 dakikadan 1 dakika 48 saniyeye yükselmiş.

Bu süreç, ekibin, Ben’in her antrenman serisini tamamlaması içi gereken efor algısını azalttığı belirtilmiş bir şarkı listesi seçimi yapmasına izin vermiştir.

‘Başarının Soundtrack’ini ilk 10’unda Eminem 3 şarkıyla, The Script’s Hall of Fame ve Swedish House Mafia’s Dont you worry child şarkısıyla yer almıştır.

Farklı türde şarkılar olmasına rağmen, her birinde ‘yüksek perde duygu değerli’ canlı ritim yüksek tempo içeren şarkı sözleri bulunur.

Top 10’da yer alan diğer şarkılar, Fort Minor’un Remember the Name, Faithless We Come ve The Prodigy’den The Day Is My Enemy’dir.

Bob Marley’in Three Little Birds, Morcheeba’nın World Looking In ve Massive Attack’ın Tear Drop şarkıları ‘Kaçınılması gereken’ listesinde sırasıyla 1 2 ve 3.  gelmektedirler.

Bu şarkılar pozitif duygusal sözler içeriyor olsa bile, tempoları Hooper’ın tur zamanları üzerinde zarar verici etkiye sahip olacak şekilde düşürdüğü görülmüş.

Top 10 şarkılar, bazı Hooper’ın kişisel favorilerine ek olarak, su geçirmez MP3 çalara 31 Aralık’ta Dakar’dan ayrılmaya hazır olarak eklendi.

The Script’in gitaristi Mark Sheehan araştırmanın sonuçlarını iyi karşılamış.

Ek olarak: ‘ biz şarkılarımızı gerçek hayat hakkında yazıyoruz ve böylece her zaman hikayelerimizin arkasında kendi başımıza durabiliyoruz, fakat ne zaman kendi müziğimizin başkalarının hayatının parçası olduğunu duyduğumuzda bu bizi uçurur.’demiştir.

Bu bir şekilde şarkıları daha güçlü ve daha önemli yapar.. sadece bizim için değil.’

Collins, pratik değerlendirmesini 2015’te sonuçlandırdığı çalışma için ‘potansiyel olarak sınırsız tedarik’ yerine 100 parça ile sınırlanmasının eğer genişletilmiş olsaydı farklı olabileceğini kabul etmiştir.

Ancak, Üniversitenin önümüzdeki yıl boyunca diğer konularda da testlere devam etmeyi planladığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü; ‘araştırma, müziklerin Ben’in performansına etkisini araştırmak için özel olarak başlatılmış olsa da, çok çeşitli kategoride atletik yarışçıları da kapsayacak şekilde geniş bir yelpazede çalma listesi geliştirmeye başlanması için önemli bir potansiyele sahiptir.’

1 çocuk babası, 20 ft yüksekliğinde dalgalarla yüzecek ve insan yiyen köpek balıklarıyla karşılaşacak olan Hooper, bu çalışmayla ilgili olarak Hartpury Üniversite merkezi ile çalışmanın, Büyük mavi yüzme Seferi’ne hazırlanırken inanılmaz ve değerli bir deneyim olduğunu ekledi.

Bir çok atlet gibi, antrenman yaparken uzun saatler boyunca müzik dinledim ve Eminem gibi ilham verici mesajlar veren sanatçıları sevdim, ancak bu araştırma aklımı doğru yerde tutabilmem için en uygun şarkıları  tanımladı ve işler ne zaman zorlaşırsa beni bu zorluklar karşısında itti.

Müziğin duygusal etkisine ilişkin araştırmada yer alan görüşler gerçekten göz açıcıydı ve zorluklarla mücadele ederken devam etmek için gerekli olduğunu düşündüğüm her güce ihtiyaç duyduğum anda motivasyon açısından bana büyük fayda sağlayacaktır.

Hooper, son olarak, çalışmalarda  tüm atletik aktivitelerde aklın nasıl önemli olduğunu gösterdiğini, profesyonel sporcuların yarışmalarında aradığı veya sadece kişisel zevklerini arttırmak isteyen sıradan insanlara kadar herkese fayda sağlamasını umduğunu ekledi.

Optimum Atletik performans için En iyi 10 güçlü ‘Başarı Soundtrack’ şarkısı

 1. Lose Yourself – Eminem
 2. Not Afraid – Eminem
 3. Don’t You Worry Child – Swedish House Mafia
 4. Hall of Fame – The Script
 5. Remember the Name – Fort Minor
 6. Stay – Sash
 7. We Come 1 – Faithless
 8. The Day Is My Enemy – The Prodigy
 9. Without Me – Eminem
 10. Back in the U.K. – Scooter

not: Sizin için utku arkadaşımın önerisiyle Spotify’da liste yaptım buradan dinleyebilirsiniz.

Optimum Atletik performans için Uzak durulması gereken 10  ‘Başarı Soundtrack’ şarkısı

 1. Three Little Birds – Bob Marley
 2. World Looking In – Morcheeba
 3. Tear Drop – Massive Attack
 4. Don’t Worry Be Happy – Bobby McFerrin
 5. Kelly Watch The Stars – Air
 6. One Love/People Get Ready – Bob Marley
 7. Fleetwood Mac – Passenger
 8. No Woman No Cry –  Bob Marley
 9. You Can Get It If You Really Want – Jimmy Cliff
 10. I Don’t Want to Miss a Thing – Aerosmith

Umarım ilginizi çekmiştir konu. şarkıları kendimde denemeye başladım farklı spor aktivitelerimde .. çeviride hatam oldu ise affola 😉 Araştırmanın kendisine ulaşmak için Tıklayınız.

Oğuz Derya

2008 yılında blogger macerasına başlayan kokbit uzunca bir süre ara verdi yazmaya.. ama gezmeye keşfetmeye fethetmeye değil.. görmemesi gereken ülkeler de tadılmaması gereken şeyler yer içerken o katedral senin bu kilise benim gezerken aklında hep dönmek vardı blog dünyasına. Kah Michael Jordan olacağım.. kah Teoman.. kah kahve içecek.. kah gitar çalacak.. kah Fransızca konuşacak.. kah doktorasını bitirecek.. ottomansla başladı kokbitle devam eden macerası hayatının artista_m’ını bulduğu andan itibaren dr_ottoman’a dönüştü.. hepsi ben bir ben içinde.. eski günlerdeki gibi uzmanı olduğu masallarını anlatmaya devam edecek.. o hala küçük kokbit…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.