Sakız Adası Nitelikli Kahveciler Rehberi 2018

Bildiğiniz üzere ayak bastığımız her şehrin nitelikli kahvecilerinde kahve tatmazsak o geziyi olmuş saymıyoruz. Sakız Adası gezimizi planlarken, deniz, kum ve güneş üçlüsüne kahveyi de ekledik. Aslına bakarsanız gezimizi planlarken kahve açısından ön yargılarımız vardı. Araştırmalarımız derinleştikçe bir adaya göre kahveye olan ilginin ve nitelikli kahveci sayısının beklentimizin üzerinde olduğunu gördük.

Şimdi gelin bu kahve dükkanlarında neler deneyimlemişiz bir bakalım.

The Grind

Sakız Adası merkezinde bir ara sokakta yer alan The Grind´i bulmak hiç zor olmadı. Mekanın içerisine girdiğimizde sıcak bir şekilde karşılayan barista ve yardımcısı bizimle ilk andan itibaren ilgilenmeye başladı.

DSCF0140 kopya

DSCF0123 kopyaDSCF0130 kopya

Küçük kahve barında olması gereken çoğu şey vardı. Demleme için iki çeşit çekirdek bulunuyordu.

DSCF0121 kopya

Etiyopya Sidamo kahve çekirdeğini V60 ile demlenmiş halini tercih ettik. Tat profilini daha önce birkaç kez deneyimleme imkanı bulduğumuz kahve bize yabancı gelmedi. Yumuşak gövdesi ve çay notalarıyla beklentimizi karşıladı.

DSCF0120 kopya

Sakız Adasındaki diğer kahve dükkanlarında olduğu gibi burada da su ücretsiz olarak ikram ediliyordu.

DSCF0125 kopya

The grind ekibi bitmeyen bir enerjiye sahipti. Leziz kahvemizin yanına küçük bir dilim cheesecake ikram ettiler.  Devamını istememek için kendimizi zor tuttuk, öyle güzeldi 🙂 Güzel ikramlar bununla da bitmedi. Yine Etiyopya Sidamo çekirdeği ile yaptıkları cold brew’den ikram ettiler. Yine aynı çekirdeği clever drip yöntemiyle de demlediler. Sakız Adasında clever drip oldukça tercih edilen ve sevilen bir yöntem. 

DSCF0139 kopya

Yaptıkları her demlemeyi ayrıntılı bir şekilde bize anlattılar. Böyle dolu dolu bir kahve keyfinden sonra sadece 3 euro ücret ödeyerek buradan ayrıldık.

The Grind, Sakız Adası’nda tekrar gideceğimiz ve en beğendiğimiz nitelikli kahve dükkanı olarak yerini aldı.

DSCF0128 kopya

Adres: Varvaki 3, Chios 821 00, Yunanistan

Açık Olduğu Saatler: Pazar 09:00–17:00 (Her Pazar açık olmayabiliyormuş)
                                         Pazartesi-Cuma 07:00–20:00
                                         Cumartesi 07:00–17:00

Blender

Blender, Sakız adasının ana caddesinden birkaç adım uzağında gizli bir köşede konumlanmış bir kahve ve meyve suyu dükkanı. Kapısından girerken ‘bu küçük köşede ne olabilir ki’ derken sempatik ve büyük bir mekan karşımıza çıktı.

Espresso bazlı kahvelerden tercih ettiğimiz Blender’da çeşitli taze meyve suyu karışımları da ön plandaydı. Sağlıklı ve vegan bir mutfağa sahip olması da büyük bir artı.

DSCF0099 kopya 2

Mekanın en sevdiğim yanı çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alması oldu. Bizim ziyaretimiz sırasında mülteci çocukların yaptığı resimler ve kendilerine dair bir kaç bilginin bulunduğu bir sergi mevcuttu.  

Ayrıca mekanının küçük sayılmayacak bir bahçesi de vardı.

Sakız Adası’nda yaşıyor olsam sıklıkla uğrayacağım mekanlardan biri olurdu.

DSCF0110 kopya

Adres: Γ Χωρεμη 7, Chios 821 32, Yunanistan

Açık Olduğu Saatler: Pazar Kapalı
                                         Pazartesi-Çarşamba-Cumartesi 08:00–15:00
                                         Salı-Perşembe-Cuma 08:00-21:00

Pura Vida

Pura Vida, Sakız Adası ana caddesinde, limana yürüyerek sadece 5 dakika uzaklıkta bulunuyor.

IMG_1599 kopya

IMG_1623 kopya

Kahve menüsü oldukça geniş. Soğuk kahve çeşitleri ada sıcakları için birebir olmuş.

IMG_1602 kopyaIMG_1603 kopya

Ben kendi özel tarifleri olan Pura Vida latteyi denedim. Süt miktarı biraz fazlaydı.

IMG_1609 kopya

Oğuz da Etiyopya Limu çekirdeğinden V60 ile demleme içti. Narenciye tat profiline sahipti. Manzaralı rahat mekanda feribotumuzun gelmesini beklerken iyi bir kahve içebilmek çok iyi geldi. Kahvenin yanında yemek ve kokteyllerin de bulunduğu mekan gece geç saatlere kadar açık.

Adres: Leof. Egeou 34, Chios 821 00, Yunanistan

Açık Olduğu Saatler:  Haftanın her günü 08:00-01:00

Sakız Adası nitelikli kahveciler rehberi şimdilik bu kadar. Yakında Sakız Adası gezi rehberi de yayında olacak. Takipte Kalın!

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Sakız Adası Nitelikli Kahveciler Rehberi 2018” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.