Sakız Adası’nda Bir Haftasonu Bölüm 1: Planlama

Yunanistan’ın en büyük 5. adası Sakız Adası tüm dünyaya sakız ihracatı yapan damla sakızı ile ünlü ve deniz turizmi yapan bir ada. Yunan adaları arasında en zengini olan adanın sakızı dışında turunçgilleri de çok meşhur. Sakız Adası’na birçok kez gitme planı yapmıştık fakat hep bir aksilik çıkıp ertelemek zorunda kalmıştık. Bu sefer Temmuz ayının son haftasonunda hava sıcaklığı da 32 derecelere ulaşmışken gitmeye karar verdik. 2-3 gün içinde tüm planlamasını yaptığımız gezi tam 2 gün sürdü.

IMG_1365 kopya

Çeşme’ye Ertürk Lines katamaranı ile 20 dk, Turyol feribotu ile 30 dk, San Nicolas feribotu ile 40 dk olan Sakız Adası; Meis Adası’ndan sonra ülkemize en yakın olan adalardan biri. Adanın Çeşme’ye en yakın kısımlarında telefonlar da çekiyor. 62 köyü olan adanın 52 bin civarı bir nüfusu var. Gerçek anlamda her köyü gezip, her plajına ayak basmak isterseniz 1 hafta ayırmanız gerekir. İzinle çalışan çoğu kişi için bu süre uzun gelebilir. 2-3 günde de bizim gibi adanın belirli başlı yerlerini gezebilirsiniz.

Ulaşım

Sakız Adasına deniz yolu ya da hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Minik bir havalimanına sahip adaya özellikle yazın Atina ve diğer adalardan sık bir şekilde uçak seferleri yapılıyor. Türkiye’den havayolu ile ulaşım yok.

Türkiye’den ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanıyor. Çeşme Ulusoy Limanı’ndan feribotlar kalkıyor. 3 ayrı feribot firması bulunuyor. Ertürk Lines 20 dk ile en hızlı giden ve en pahalı olan ve kişi başı gidiş dönüş 32 euro bilet fiyatı. Hızlı gitmenin en büyük avantajı gidişte ve dönüşte pasaport kuyruğunun sonlarına kalıp uzun süre beklemekten kurtulmak oluyor.

Diğer bir firma Turyol ise 30 dk’da Sakız adasına gidiyor, gidiş dönüş bilet fiyatı kişi başı 25 euro.

Sunrise Lines firması ise feribotu en eski olan ve en yavaş giden firma. 40 dakikada Sakız Adası’na varıyor ve bilet fiyatı gidiş dönüş kişi başı 25 euro.

Biz biletlerimizi Feribotlines üzerinden aldık. Maalesef akşam 19.00’da Sakız Adasına gideceğimiz için tek yer olan feribot Sunrise Lines’tan aldık.

IMG_1363 kopya
Sunrise Lines Feribotu

Feribotları çok eski, koltukları çok rahatsız ve yavaştı. Pasaport kuyruğunda da en sona kaldık. Feribot saatleri ise sabah 09.00 ve akşam 18.00-19.00. Bayram tatilleri gibi yoğun dönemlerde 14.30’a ek seferler konulabiliyor.

IMG_1358 kopya
Sunrise Lines Feribotu Sakız Adası’na yanaşmadan hemen önce

Ayrıca bu firmalar Sakız Adası’nı turla gezmek isteyenler için 1 veya 2 günlük tur paketler de satıyorlar. Kendini tur programına bırakıp yorulmak istemeyenler için bu seçenek de değerlendirilebilir.

Ada içinde rahatça gezebilmek için araç şart. Kendi arabanızla yurtdışı sigorta işlemlerini tamamlayıp, yeni ehliyetinizle Sakız Adası’na geçebilirsiniz. Araba ile adaya geçmenin ücreti adada araba kiralama ile aynı fiyata geliyor. Eğer kendi arabanızla gidemezseniz otomobil veya motorsiklet kiralayabilirsiniz. Yoğun sezonda mutlaka arabanızı önceden kiralamalısınız çünkü aynı gün içinde araba bulmanız imkansız. Biz bir gün önce araştırmalarımız sonucunda sadece Deniz Tour’da kalan son arabayı rezerve edebildik. Yarı otomatik olan Toyota Aygo marka aracın günlük kira ücreti 40 euro idi. Düz vites arabalar daha uygun olabilir. Biz Deniz Tour’un ilgisinden çok memnun kaldık.

DSCF0199 kopya
Görselin sağ tarafında kiraladığımız arabayı görebilirsiniz

Benzin fiyatları aslında ülke şartlarına göre ucuz. Sadece 1,6 euro. Fakat bizim değişken döviz kurumuz nedeniyle pahalı oluyor. Biz bu geziyi yaparken 1 euro 5,6 tl iken bu yazıyı yazarken 7,03 tl oldu. Gezimiz süresince 2 gün boyunca 30 euro benzin harcadık.

Ada içi otobüslerle toplu taşıma mevcut fakat saatleri ve durakları öğrenip planı da buna göre yapmak gerekiyor. Özellikle uzakdoğudan gelen turist grupları bu şekilde tatillerinde ulaşımı sağlıyorlar. Bu linke tıklayarak otobüs saat, durak ve rotalarına ulaşabilirsiniz. 

Vize

Schengen vizesi veya yeşil pasaportu olan herkes Sakız Adası’na ek işlem yapmadan giriş yapabilir. Eğer vizeniz yoksa üzülmeyin; kapıda vize uygulamasından da yararlanabilirsiniz. Yunanistan’ın sadece 5 adası için geçerli olan bu vizeye 4 gün öncesinde başvurmak gerekiyor. 7 günlük vizenin fiyatı bu yıl 55 euro olarak belirlenmiş. Gerekli belgeleri öğrenmek için bu linke tıklayabilirsiniz. 

IMG_6451 kopya

Konaklama

Konaklama için  büyük bir ada olan Sakız Adası’nda doğru yeri seçmek çok önemli. Adada sadece deniz-kum-güneş tatili yapmak isterseniz herhangi bir deniz kenarında bulunan köyde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Merkezde çok vakit geçirmek isterseniz ise uzak köylerde kalmanızı önermem çünkü yollar çok virajlı ve tehlikeli. Eğer mistik bir tatilse hayaliniz Mesta, Pirgi veya Kambos’ta kalmanızı öneririm.

Biz hem merkeze yakın hem orta-güney köylere yakın hem de deniz kenarı olması nedeniyle Karfas’da bir otel tercih ettik. Erytha Hotel&Resort’te klasik bir oda rezerve etmiştik ama eski olduğu için çok beğenmedik. Şansımıza son anda otelin yeni yapılan binasındaki relax odalardan birinin rezervasyonu iptal oldu ve küçük bir farkla o odaya transfer olduk. Bu odanın sessizliği, genişliği ve manzarasını çok sevdim. Sabahları uyandığımızda aşağıdaki fotoğraftaki manzarayı görmek paha biçilmezdi.

IMG_1409 kopya
ERYTHA OTEL’DEKİ ODAMIZIN MANZARASI

Otelin küçük bir koyu vardı ve sabahları oldukça sakindi. 2 havuzu bulunuyordu. Kahvaltı ortalama standartlardaydı. Otoparkı olması ve tam önünde otobüs durağı olması büyük avantajdı. Hijyen açısından mükemmel değildi. Sakız Adası konaklama imkanları açısından beklentinizi düşük tutmanız gereken bir yer.  

IMG_1418 kopya
ERYTHA HOTEL PLAJI

Gezi Rotaları

Müzeler: Sakız ve Narenciye Müzeleri 

Kuzey Rotası: Volissos, Amani, Psara,Vrontados, Daskalope, Pantoukios, Lagada, Kardamyla ve Oinoussses adası

Orta Çağ Rotası: Mesta, Olimpi, Nea Moni (Yeni Manastır), Anavatos Köyü, Avgonima ve Lithi

Sakız Rotası: Armolia, Pirgi, Sakız Müzesi

Güney Rotası: Karfas,Kambos ve Narenciye Müzesi, Mavra Volia 

dc5ace47fe59cd5bdaa7e2a97b56f268.jpg

Sakız Adası gezisini planlarken dikkat ettiklerimiz ve tecrübe ettiklerimi bunlar oldu. Şimdi sıra 2 günlük Sakız Adası gezimizde neler yaptığımızda! Takipte Kalın! 

IMG_1423 kopya
Kaplan’lar Keşifte Ekibi 🙂

Serinin diğer yazıları:

Sakız Adası Nitelikli Kahveciler Rehberi 2018

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Sakız Adası’nda Bir Haftasonu Bölüm 1: Planlama” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.