Samsun’un İlk 3.Dalga Kahvecisi: Braavos Coffee Factory

Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olmasını fırsat bilerek yine yollara düştük. Hem tatil hem de aile ziyareti için Samsun’a geldik. İzmir’den çıktığımız 1100 km’lik uzun yolculuğun sonunda bir süre dinlendikten sonra son zamanlarda hızla değişen ve gelişen Samsun’u keşfe çıktık.  

IMG_6180 kopya

Nitelikli kahve arayışımız burada da devam etti. Ön yargılı ve ümitsiz bir şekilde arayışımıza başlamış, ‘nitelikli kahve yapan 3.dalga kahveci buralarda bulamayız’ derken foursquare üzerinden Braavos Coffee Factory’i bulduk. (Game of thrones izleyenlerin Braavos isminin nereden geldiğini anlamışlardır.)

Karadeniz’in her mevsim vazgeçilmez gri bulutları üzerimizde; Ağustos ayında kışı yaşarken benim için sıcak bir kahve hayali çölde serap gibiydi. 

IMG_6169 kopya

Atakum Adnan Menderes Bulvarı’nda bulunan Braavos Coffee Factory, rahat bulunabilecek bir konumdaydı. Önünde rahatça arabanızı parkedeceğiniz bir otoparkı da bulunuyordu. 

IMG_6165 kopya

IMG_6164 kopyaIMG_6162 kopya

Mekanda rahatça yer bulduk ve deniz manzaralı masamıza oturduk. Sempatik, samimi bir şekilde ve sarı ağırlıklı dekore edilmişti.

IMG_6161 kopyaIMG_6160 kopya

Tek bir barista çalışıyordu. Kahve dışında tatlı ve yemek çeşitleri de bulunuyordu. Aynı zamanda mekanın ortağı olan barista Salih Bey ile konuştuğumuzda Samsun’da nitelikli kahveye olan ilgi azlığından şikayetçiydi. İster istemez talebe göre kahve çekirdekleri ve demleme çeşitleri sınırlandırılmıştı.

IMG_6167 kopya

Kahve çekirdekleri Şerif Başaran’ın sahip olduğu Kahve Fabrikası’ndan alınmıştı.6 çeşit kahve çekirdeğinden Ethiopia Yirgacheffee Kerchanshe’yi seçtik. V60 ile demlenen kahvemiz orta gövde ve asiditede, yoğun limon aromasına sahipti. Denize nazır soğuk rüzgarlara karşı sıcacık kahvemizi yudumlamak inanılmaz keyifliydi. Yanında denediğimiz küçük bir dilim taze çikolatalı turta da nefisti. Fiyatlar da İstanbul ve İzmir ortalamasına göre daha düşüktü. 

IMG_6158 kopya

Kahveye gönül vermiş, bu konuda eğitimi tamamlamış bir ekiple yola çıkan ve bölgede ilk olma özelliğini taşıyan Braavos Coffee Factory’ye gereken ilginin gösterilip, nitelikli kahve yapan 3.kuşak kahveci sayısının artması Samsun’lu azınlıkta kalan gerçek kahveseverler için harika bir gelişme olacaktır. 

IMG_6168 kopya

Yeni keşiflerle görüşmek üzere kahveseverler !

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.