Okunuyor
Sığacık Pazarı Notları

Sığacık Pazarı Notları

Pazar günleri İzmirliler’in en çok sevdiği aktivite haline gelen Sığacık Pazarı’ndaydık.  Pazarı anlatmadan önce biraz Sığacık’tan bahsedeyim.

İzmir’e 1 saat uzaklıkta, Seferihisar’ın bir mahallesi Sığacık. Kanuni’nin Rodos Seferi için yaptırdığı kalenin şirin arnavut kaldırımlı sokakları olan küçük bir yer. Avlulu, cumbalı, duvarları resimli evleri olan şirin bir belde. Kavak Yelleri dizisiyle ünlenen Sığacık beldesi aslında çoktan bu ünü hakediyordu. 

IMG_6556 kopya

IMG_6511 kopya

Sığacık Pazarı’da bu şirin kale içinde her pazar günü kuruluyor. Türkiye’nin ilk cittaslow (yavaş şehir) olan Seferihisar bu bağlamda kültürünü korumak için projeler geliştiriyor. Sadece üreticiden aracısız ürünlerin satıldığı Sığacık pazarı da bu projelerden biri. Bir diğeri salı günleri şehir merkezinde kurulan pazar.

IMG_6492 kopya

Pazar deyince meyve ve sebze ağırlıklı düşünmeyin daha çok ev yapımı yiyecekler ve hediyelik eşyalar başrol oynuyor.

Kalenin kapısından girince, eğer bir de açsanız tencere tencere yaprak sarmalar, kurabiyeler, ev baklavaları öyle iştah açıcı görünüyorlar ki anlatamam. El açması börekler, gözlemeler, serpme kahvaltılar bazı avlularda servis ediliyor, masalarda rahatça yiyebiliyorsunuz. 

Mevsiminde kabak çiçeği dolması ve enginar yemeklerini de mutlaka tadın.

IMG_6583 kopya

Mevsimine göre taze nar suyu ve karadut suyu satılıyor. Herkes sıcakta buz gibi meyve sularını her köşede soluksuz içiyor. Pazarın içinde özellikle bir tezgahta sadece bu meyve suları satılıyor. Mutlaka uğramanızı öneririm.

IMG_6578 kopya

Pazarın en ilgi çekici tezgahlarından biri de aklınıza gelebilecek çoğu meyve ve baharatın pestillerinin satıldığı tezgah. Dağ çileği, mandalina, kahve, dağ eriği gibi birçok çeşidin içinde bizim favorimiz tarçın-zencefilli ve mandalinalı pestil oldu. Dilediğiniz boyutta kestirerek alabiliyorsunuz.  

IMG_6505 kopya

Sanat sokağının da bulunduğu sokakta yine burada yaşayanların yaratıcı tasarımlarını bulabilirsiniz.

Pazarın içinde Fehu Konak’ta nitelikli kahveye ulaşabilirsiniz. Bu mural duvarlarıyla harika bir ambiyans yaratan kahveciyi ayrı bir zamanda deneyip, ayrıntılı bir şekilde değerlendirip yazacağım. Takipte kalın.

Pazarda ürünler ortalama fiyatta. Fakat beni hayal kırıklığına uğratan naylon poşet kullanma yasağının delinmiş olması. Maalesef çoğu üretici ürünlerini bize naylon poşetle verdi. Diğer bir olumsuz durum ise saat 12’den sonra başlayan kalabalık. Sıcak ve daracık sokaklarda, pazar bu kalabalıkla keyiften ziyade eziyete dönüşebilir mutlaka erken gitmenizi öneririm. Son olarak araba ile geldiğinizde otopark sorunu yaşayabilirsiniz biz epey uzağa bırakmak zorunda kaldık erken gitmiş olmamıza rağmen. 

IMG_6503 kopya

Ev için pazar alışverişi değil de biraz ev yapımı yemek alışverişi(sarmalar, dolmalar kurabiyeler) ve kaleden güzel Sığacık manzarasını izlemek için bir yarım gününüzü buraya ayırabilirsiniz. 

IMG_6528 kopya

Bu İçeriğe Tepkin Ne?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0
Yorum yapılmamış (0)

Bir Yanıt Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

COPYRIGHT 2020 KAPLANLAR KEŞİFTE. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Web Design by Digiwings Agency London & Shrewsbury, Shropshire, UK Web Design & SEO
En Üste Git