The Crown: Kraliçe Sizi Ekran Başına Çağırıyor

Gün geçmiyor ki yabancı dizi dünyasına yeni bir dizi katılmasın. 2016 da ekranda bizlerle buluşan yeni dizilerden biri de  The Crown

mv5bn2i1yzmzotatyzkwns00nmy2ltliywytzduwn2rinjuzmgi1l2ltywdll2ltywdlxkeyxkfqcgdeqxvynjy1ntqwodc-_v1_

The Crown, bu yazımı yazarken hala hayatta olan, sağlık sorunları ile mücadele eden 90 yaşındaki dünyanın en yaşlı, Britanya’da en uzun hüküm süren hükümdarı II.Elizabeth ‘in 1947 yılında tahta çıkması ve devamında gelişen olayları konu alıyor.

CoronationNecklaceElizabeth.jpg
II.ELİZABETH

Left bank pictures ve sony pictures television tarafından netflix için üretilen dizinin yapımcısı Peter Morgan. Peter Morgan İngiliz kültürünü yaşatanlar listesinin ön sıralarında yer alan, aynı zamanda tarihi bir çok yapıma imza atan bir isim.

39cdefdb00000578-3881556-image-m-22_1477644629408

The Crown dizisinin ilk sezonu için 100 milyon pound harcanmış. Tarihin en yüksek bütçeli dizilerinden birisi. Hal böyle olunca her ayrıntı ince ince düşünülmüş. Oyuncu seçimi, kostümler, mekanlar izlerken bir puzzle parçaları gibi birbirine geçmiş hissi veriyor. Dönem dizisi yapmak ve başarılı olmak zor bir iştir; öyle görünüyor ki ‘II.Elizabeth aşkına‘ hiç bir masraftan kaçınmayarak The Crown dizisi ilk sezondan bu başarıya çok yaklaşmış.

121512

Dizide II.Elizabeth’in gençliğini canlandıran Claire Foy, ilk bölümlerde ah keşke başka birisi mi olsaydı dedirtirken, dizinin ilerleyen bölümlerinde kraliçenin ruhuyla bütünleşiyor ve performansını iyileştiriyor. II.Elizabeth’in o yaşlardaki videolarını izlediğimde Claire Foy’un rolüne çok iyi çalıştığını da gördüm. Öyle iyi çalışmış ki 1.sezon sonunda kendisinden bir kraliçe yaratmış diyebilirim. 

1.jpg
THE CROWN-II.ELİZABETH
mv5bmjezmdqwndk3mv5bml5banbnxkftztgwmdayntk1ode-_v1_sy1000_cr006651000_al_
CLAİRE FOY

1.sezonda öne çıkan isim, tecrübesiyle süslediği oyunculuğuyla zor bir karakter olan Winston Churchill’i canlandıran özellikle Dexter’dan hatırladığımız John Lithgow

mv5bmtgyotawnzk4nf5bml5banbnxkftztgwmdc2ndczmdi-_v1_sy1000_cr0015021000_al_
WİNSTON CHURCHİLL-THE CROWN
john-lithgow-biyografisi-923
JOHN LITHGOW

Kraliçenin eşi halen hayatta ve 95 yaşında olan  Edinburgh Dükü Prens Philip’i ise Doctor Who dizisinden hatırlayacağınız Matt Smith canlandırıyor. 

queen-elizabeth-prince-philip-620kb121310
II.ELİZABETH-PRENS PHİLİP
mv5byzvhymiwm2qtmgmznc00odk3lwexmzetywzln2m2oda0njexxkeyxkfqcgdeqxvynty3ote3mzg-_v1_sy1000_cr006661000_al_
EDİNBURGH DÜKÜ PRENS PHİLİP-THE CROWN
in-real-life-his-hair-is-much-darker
MATT SMİTH

Kraliçenin babası Kral VI.George’u ise Mad Men, Fringe, Benjamin Button’un tuhaf hikayesi başta olmak üzere bir çok başarılı yapımda gördüğümüz Jared Harris canlandırıyor.

crown-george-large_trans++8EuVKQIuseo94-dKmHKl1UqLTFEHhIELiR2MxTnzDXU.jpg
JARED HARRİS-VI.GEORGE

Kraliçe’nin gölgesinde kalan kız kardeşi Prenses Margaret’ı ise güzelliğiyle oyunculuğunu harmanlayan Vanessa Kirby oynuyor.

much-like-her-co-star-foy-kirby-has-also-gone-blonde-in-real-life
VANESSA KİRBY

Her bölümü sinema tadındaki dizinin müzikleri de Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle  1 Oscar, 1 Grammy, 2 Altın küre kazanmış Alman besteci Hans Zimmer’e emanet edilmiş.

hans-zimmer-kulturelmasi
HANS ZİMMER

Diziyi izlerken çoğu zaman kendinizi kraliçenin yerinde buluyorsunuz. İnsan neden kral ya da kraliçe olur ki gibi sorgulamalara düşüyorsunuz. Monarşiyi bir kez daha yakından merceğe alıyorsunuz. 20 yüzyılın 2. yarısına şekil veren olaylarla  günümüzü karşılaştırıp çoğu kez şaşkınlığa uğruyorsunuz. 1. sayısı yayınlanan ilk dizi dergisi  episode dergi de Pınar Bulut’un geniş the crown eleştirisinde özellikle kraliçenin sıkıcılığına ve aslında içinde yaşadıklarının yansıtılmadığına değinmiş. Fakat ben bu durumun sezon finalinde kırıldığını düşünüyorum. İçinde Elizabeth’i ortaya çıkaran bir kraliçeyi gördüğümüzü bunun da beni 2. sezon için daha heyecanlandırdığını söyleyebilirim.

the-crown

Dizinin 60’ar dakikalık 10’ar bölümden toplam 6 sezon sürmesi planlanıyor. Her sezon kraliçenin hükümdarlığındaki 10 yıl ekrana taşınacakmış. Imdb puanı 8.9/10, metascore 81/100 olan dizi başarı basamaklarını hızla tırmanıyor. Üstelik başarısını ödüllerle de taçlandırıyor.

claire-foy_0
CLARİE FOY-GOLDEN GLOBE AWARDS

 

Dizinin 1 sezonuyla aldığı ödüller:

1.2016 Satellite en iyi drama dizisi

2.2016 Critics Choice Television Awards en iyi yardımcı erkek oyuncu: John Lithgow

3.2017 AFI awards en iyi tv dizisi

4.2017 Altın Küre en iyi drama dizisi ve en iyi dizi kadın oyuncu: Claire Foy

000d6459-800

2.sezonda bizi neler bekliyor, bekleyip göreceğiz.

O zamana kadar: God Save the Queen !…

NOT:Diziyi Netflix (online dizi izleme platformu) üzerinden aylık 16 tl’den başlayan fiyatlarla üye olarak izleyebilirsiniz. (İlk ay üyelik bedava, Vodafone red large üyelerine 3 ay bedava)

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

The Crown: Kraliçe Sizi Ekran Başına Çağırıyor” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.