Bir Haftasonu Kaçamağı: Akyaka

Ege’ye bahar gelişiyle beraber, vakit buldukça, yeşil ve maviye karışıyoruz. Bu haftaki rotamız da Akyaka’ydı. Özellikle son zamanlarda, yolu düşenlerin kalbini çalan bu küçük beldeye birkaç kez uğramıştık ama uzun uzun vakit geçirme şansı bulamamıştık.

Haftasonu tatilinde 2 günümüzü geçirmek için yola çıktık. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bu küçük beldeye İzmir’den kara yoluyla 3 saatte, İstanbul’dan ise 8 buçuk saatte gelinebiliyor.

akyaka harita.jpg

İzmir’den çıktığımız bu kısa yolculukta; Sakar Geçidi’nin virajlarından inerken Gökova Körfezi’nin harika manzarası merhaba dedi bize. Akyaka’nın merkezine inmeden önce, yoldayken kalmaya karar verdiğimiz otelimize ulaşıp eşyalarımızı bıraktık.

zlı Akyaka gezimizde neler yapmışız, neler yapılabilir, gelin beraber bakalım!

1-AŞIKLAR YOLU

75 yıl önce Akçapınar köyüne bataklığı kurutabilmek için dikilen 500 tane okaliptüs ağacının bulunduğu yaklaşık 3 km’lik romantik yoldan arabayla, bisikletle ya da yürüyerek mutlaka geçin. Bir filmin karesinde gibi hissettiren bu yol, birçok dizi ve filmde yer almış. Gökyüzünde dalları birleşen bu okaliptus ağaçlarının arasından süzülen o yumuşacık ışık yolu romantikleştiren en önemli etken. Otelimiz burada yer aldığı için şanslıydık. Biz buradan tekrar tekrar geçtik, yürüdük.

IMG_3953 kopya
AŞIKLAR YOLU

2-AKÇAPINAR TOSTÇUSU

Aşıklar yolunun sonunda yolun iki tarafında eski bir köy kahvesinden meşhur bir tostçuya dönüşen Akçapınar tostçusu yer alıyor.

IMG_6077 kopya
AKÇAPINAR TOSTÇUSU VE İKONİK ARABASI

Yoğun sezon ve pazar günleri yer bulmanın zor olduğu tostçuda zor da olsa yer bulduk. İlk tostlarını ütü ile yapan yerde artık bir tost makinası vardı 🙂 Taze nar ve portakal suyu bulunuyordu ve fiyatları uygundu. Karışık tost-ayran 11 tl idi. Kocaman yarım ekmek boyutundaki tostla doymamak mümkün değildi. Lezzeti güzel ama sonuçta tost, fazla beklentiye girmeyin. 

IMG_6079 kopya

3-KONAKLAMA

Akyaka’da bulunan birçok pansiyon, butik otel veya spa otelde kalabilirsiniz ya da bizim gibi biraz sakinlik arıyorsanız Akyaka’ya 5 dakika uzaklıktaki Akçapınar Köyü’nde kalabilirsiniz. Biz burada Azmak nehri kenarında yer alan Uçurtma Hotel’de kaldık.

IMG_3763 kopya

Bob Ross tablosu gibi bir manzaraya sahipti ve kuşlar, böcekler dışında hiç ses yoktu. Ayrıca otelin önünden kalkan botla kısa bir Azmak gezisi yapılabiliyordu.

IMG_3954 kopya
UÇURTMA OTEL MANZARASI

Kitesurf tutkunlarının da çok tercih ettiği otelden yine botla kitezone’a gidilebiliyormuş. Gece nehirde bulunan kurbağa sesleri dışında çok huzurluydu.

Yazın sivrisineklerin de bol olacağı uyarısında da bulunmak lazım. Akyaka’da kalabileceğiniz yerlerden bazıları; Kitesurf yapanların mekanı No 22 Riders Inn, merkezde bulunan Kiraz Çiçeği Butik Otel, Azmak nehri kenarında bulunan Ottoman Kerme, hayvan dostu ve yoga merkezi Dane Pansiyon.

IMG_6249 kopya
UÇURTMA OTEL NEHİR KENARI

4-AZMAK NEHRİNDE YÜZME VE TEKNE TURU

Akyaka merkezinde kalabalık bir yer görüyorsanız orası tekne turu sırası bilin. Eğer kalabalık olmasını istemiyorsanız Akçapınar’daki tekne turlarını değerlendirebilirsiniz. İki tur birbirinden farklı kısımları gezdiriyor. Burada yüzmek ise buz gibi suları sevenler (5 derece!) için ideal. Biz Nisan ayı olması nedeniyle böyle bir girişimde bile bulunmadık:)

IMG_3790 kopya
AKÇAPINAR TEKNE TURU BAŞLANGIÇ NOKTASI

5-KİTESURF ve PADDLEBOARD

Akyaka rüzgar sporlarını sevenler için doğru adres. Saat 11 gibi başlayan rüzgarla beraber kitesurf yapanların uçurtmaları havalanmaya başlıyor. Yapanlar bu spordan vazgeçemiyor. Uzaktan bile izlemek keyifli. Akyaka rüzgarı ve sığ denizi ile bu sporu öğrenmek için en ideal yerlerden biriymiş.

Kite Zone Akyaka’nın tam merkezinde değil. 10-15 dakika yürüyerek ya da arabayla gelebiliyorsunuz. İçeri giriş artık ücretli. Burada Amarok, Mercedes, Maximum sponsorluğunda kitesurf okulları var. 8 saatlik bir kursla kitesurfe başlayabiliyorsunuz.

IMG_3991 kopya
KİTESURF MERCEDES- BİLGE ÖZTÜRK

Malzemeler okuldan veriliyor. Kendi wetsuitinizi kendiniz temin ediyorsunuz. Ders ücretleri ise ortalama saat başına 200 tl. Öğrendikten sonra kendi malzemeniz yoksa bu okullardan kiralayabiliyorsunuz. Paddleboard malzemelerini de yine bu okullardan temin edebilirsiniz.

Biz de bu bilgileri öğrendikten sonra yakın bir zamanda kitesurf dersleri almaya karar verdik.

6-NİTELİKLİ KAHVE

Akyaka’da da nitelikli kahvenin peşini tabii ki bırakmadık ve Assos Express’i bulduk. Muğla’daki şubelerinden sonra burada küçük bir mekan açan ekip, kahve çekirdeklerini İstanbul Del Fiano’dan temin ediyorlarmış.

Demleme ve espresso bazlı kahveler, ev yapımı tatlılar bulunan mekan aynı zamanda keyifli bir ortama sahipti.

Akyaka’nın kalabalık bir yerinde olması nedeniyle dışarıda oturduğunuz da akan insan trafiğini kahvenizi içerken keyifle seyredebilirsiniz.

Kahve içmek için diğer bir adreste Smooth Coffee. Burası zincir kahve dükkanları stili olması ile nitelikli kahve sınıflamasına maalesef giremiyor. Ama plajda denize girerken bir kahve molası için ideal bir mekan.

IMG_6292 kopya

7- YEME-İÇME

Akyaka’da yemek olarak tabii ki başrolde balık geliyor. Azmak Nehri boyunca sıralanan balık-meze için Vira Vira,  Kordon Restaurant; ayaklarını buz gibi sulara sokarak yemek yemek isteyenler için Orfoz Restaurant tercih edilebilir.

No 22 Riders Inn’in sports bar tadındaki mekanında yemek yenilebilir. Ayrıca akşam müzik, bar keyfi yapabilirsiniz. Jabbar’ın ünlendiği mekan olup, ona denk gelirseniz kaçırmayın. Müzik gece 00.00’da sonlanıyor.

Pizza için Pizza Fellas’a denenebilir. Pizzası dışında browniesinin de lezzetinden bahsediliyor.

Dondurmacı Tekin Usta’da tamamen keçi sütünden yapılan dondurmaları da mutlaka tadın.

8-PLAJLAR 

Akyaka Halk Plajı hemen şehrin merkezinde yer alıyor hem de mavi bayraklı. Fakat yazın burada kalabalık nedeniyle denize girmek çok zorlu oluyormuş.

IMG_3998 kopya
AKYAKA PLAJI

Akyaka İkinci Sahil, Akçapınar Plajı sığ denizi ve daha sakin olması ile ünlü.

Çınar Plajı araç ile 10 dakika uzaklıkta olup, taşlı deniz sevenler için ideal. 

Orman Kampı içinde bulunan plajda günübirlik olarak değerlendirilebilir. 

Buraya yakın olan Kleopatra Plajı ve Akbük’e de zamanı olanlar mutlaka uğramalı!

IMG_6070 kopya

Özetle 2 günde Akyaka rahatlıkla ve keyifle gezilebiliyor. Yeşile ve maviye doyuyorsunuz. Daha uzun zaman kalınırsa Akyaka’lı yazlıkçı ruh haline bürünülüp huzurlu bir tatil geçirilebilir.

Hatta bizim gibi bir de kitesurfa başlamaya planlarıyla hayatınızı hareketlendirebilirsiniz 🙂

Meltem

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 13 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Haftasonu Kaçamağı: Akyaka” konusunda Bir Fikir

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.