Avrupa, Seyahat
Comments 2

Once Upon A Time… Venice: General information, Transportation and Accommodation

Venedik… Kendimi bir masalın içinde hissettiğim şehir…

Bu güzel şehre tekrar gitme fikri son birkaç aydır şiddetli bir şekilde zihnimi sarmıştı. Burayı benim için özel kılan şehrin tarihi kısmı ve burada kara trafiğinin olmayışı. Günümüz şartlarında oldukça egzotik değil mi?

Venedik kuzeydoğu İtalya’da bulunuyor ve birbirinden kanallarla ayrılmış 118 adadan oluşuyor. Şehrin Mestre ve Marghera kısmı, kara bölgesi olarak tanımlanmış. Buradan kara yoluyla tarihi Venedik şehrine geçilebiliyor. 

Venice… A place where I feel like I am in a fairy tale…

For the past few months what had taken over my mind was going back to this lovely city. What I find fascinating about Venice is that no land traffic exists and that she has a historical aspect, which makes her exceptional for me. Don’t you agree that this is so exotic, in today’s world?

Venice located in North-East of Italy. She has 118 islets separated by canals. Mestre and Marghera parts are the mainlands of the city. You can walk through here to historic parts of Venice.

f1346399171f337f649cfeafd1982e16

VENEDİK-TARİHİ ŞEHİR Venice- Historical City

17.yüzyıla kadar ticaret merkezi olması yanısıra Rönesans dönemindeki sanat hareketleriyle her zaman özel bir şehir olmuş. Kazıklar üzerine yapılmış binaların çoğunun merdivenleri, hatta bazılarının ilk katları sular altında kalmış. Bunun nedeni de endüstrileşme ile beraber yer altı sularının düşüncesizce kullanılması olmuş. Venedik batmaya işte böyle başlamış ve halen bu tehlike sürüyor. The New York Times  Venedik için ‘insan eliyle yaratılmış en güzel şehir’ demiş. Şu anki gidişatı için de’‘insan eliyle yokedilmiş en güzel şehir ‘ deme ihtimalimiz de yüksek görünüyor maalesef. 

Until 17th century She had been the center of trade, after that the art movement within Renaissance had favored the city. Buildings were built upon wooden platforms, where most of the entrance stairs and even the first floors of those buildings are submerged. The reason for that is the industrialization and the misuse of underground water. Also, this is how Venice had started sinking, and this is still a threat.
The New York Times wrote about Venice that ‘It is undoubtedly the most beautiful city built by man.‘ With her current condition, it is highly possible and unfortunate that we change that quote to ‘It is undoubtedly the most beautiful city wrecked by man.

IMG_2175.JPG

CANNAREGİO ARA SOKAKLAR- CANNAREGIO ALLEY

Bu şehre ne zaman gelinir sorusuna cevabım ise kendi tercihimde olduğu gibi Venedik festivali zamanı yani şubat ayı olur. Soğuk hava umrunuzda değilse bu festivali kaçırmayın derim ki zaten aşırı soğuk olmuyor.  En soğuk ay Ocak ayı.

‘When to visit Venice?’ The answer to this question is in February during Carnival of Venice, as I did. If you don’t mind the cold weather, which isn’t that cold anyway, this not the opportunity to be missed.

img_1320

ŞUBAT AYI İÇİN VENEDİK SOĞUK HAVASINI HİSSETTİRMEYECEK BİR STİL ÖNERİSİ 🙂

Yaz mevsiminde yoğun turist kalabalığı ve sıcakta çok keyifli olmayacağını düşünüyorum. Bahar mevsimi de bu bölge için uygun görünüyor. Daha önce sevgililer gününde buradaydık. Hem festival hem özel bir gün olması nedeniyle unutulmazdı. Hava sıcaklığı da o zaman kış mevsimi ortalamalarındaydı. Yalnız her mevsim olabilecek bir durum için dikkatli olup yağmurluklarınızı mutlaka yanınıza almalısınız. Yağmur yağması sonrası kanallardaki su seviyesi yükselerek ‘aqua alta’ meydana gelebiliyor. Yani şehri su basıyor ve bazen yürümek bile mümkün olmuyor ancak yüzerek gezebilirsiniz 🙂 Hava durumunu kontrol ederek planlama yapmanızda bu yüzden fayda var. 

During summer time, when tourists swarm and considering the heat I don’t think it would be that charming. But, springtime seems more appropriate. We have been here once before on Valentines’ day. It was both a special day and festival which made it even more meaningful. Also, the weather was normal for the winter season. However, remember to bring your raincoats with you as it is possible to be caught in the rain almost any time of year. And after heavy rains, the water level in the canals raise and cause ‘Aqua Alta.’ Which means The city floods, and it becomes impossible to walk, literally. You can only swim around 🙂 That is why you need to check the weather before planning your trip.

51319c43c3a71aea32b65d0046eac10b

AQUA ALTA ZAMANI VENEDİK (telegraph gazetesinden alınmıştır)

13894846e2307b4858c4c2ae74b88da4

AQUA ALTA ZAMANI VENEDİK (telegraph gazetesinden alınmıştır)

Şehre ulaşım ise çevre şehirlerden kara, tren ve hava yoluyla yapılabiliyor. 

Çevre şehirlerden trenle ulaşım Trenitalia ile yapılıyor. Hızlı trenlerin ekonomi, premium ve business class seçenekleri mevcut. Önceden biletlerinizi alırsanız daha ucuza mal edersiniz. Mümkünse premium tercih edin. Hem koltukları çok rahat hem de küçük ikramları oluyor. Ayrıca sevgililer günü haftası ve festival haftalarında 2 bilet fiyatına bir bilet kampanyası oluyor, denk gelirseniz sakın kaçırmayın. Bir hafta fiyatlar 2 katına bile çıkabiliyor.  Biletinizi online, tren istasyonlarındaki makinalardan veya bilet satış ofislerinden alabilirsiniz. Eğer online almamışsanız ikince seçeneğiniz makinalar olsun. Kullanımı çok kolay ve 5 dakikada kart ya da nakitle alabilirsiniz. Eğer online almadıysanız mutlaka yeşil makinalarda damgalatmanız ‘stamp’ yaptırmanız gerekiyor. Aksi takdirde trende kontrolde yakalanırsanız ceza ödemek zorunda kalırsınız. İstediğiniz kadar bagaj hakkınızın olması da trenin bi diğer güzel özelliği. Yalnız tren istasyonları çevresi pek güvenli olmuyor o yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

You can reach Venice from nearby cities via Trenitalia. These high-speed trains have economy, premium, and business class tickets. When you buy tickets early enough, you could easily save money. If you can afford, go with the premium tickets. The premium seats are very comfy, and you are offered treats. Besides, during festival times and on Valentines’ day there will be two for one discounts on tickets, don’t miss. Remember, sometimes ticket prices raise up to two folds of the regular prices. Tickets can be bought online, from the automats and the sales offices within the station. Unless you bought your tickets online, I would suggest you prefer automats. They are easy to use, and within 5 minutes you get your ticket. These machines accept credit card and cash your ticket. You can use either your credit card or cash. One thing though, you need to ‘stamp’ your tickets from the green machines before you use them. Otherwise, if the ticket inspector catches your ‘un-stamped’ tickets, you will be fined. Trains will provide you the luxury of carrying unlimited baggage. However, train stations are not the securest places, so keep a close eye on your belongings.

dscf9327

ST.LUCİA TREN İSTASYONU – ST.LUCİA TRAİN STATİON

Peki Venedik Mestre ve St.Lucia (tarihi şehirde)  istasyonuna nereden ne kadar saatte geliriz derseniz size şöyle ufak bir tablo çizebilirim:

Milano-Venedik: 2 saat 35 dakika

Floransa-Venedik: 2 saat 5 dakika

Verona-Venedik: 1 saat 15 dakika

Roma- Venedik: 3 saat 45 dakika

Zürih-Venedik: 7 saat 

Münih-Venedik: 7 saat 15 dakika

Paris-Venedik: 9 saat 30 dakika

Viyana-Venedik: 11 saat 

Araba ile ulaşım ise tarihi şehirde sonlanıyor. Piazzale Roma en son ulaşabileceğiniz nokta. Otoparklar ise çok pahalı. 1 günlük fiyatları 20-30 euro arasında değişiyor.

Türkiye’den aktarmasız olarak sadece Türk Hava Yolları ile ulaşım sağlanabiliyor. Şehrin iki tane havalimanı varTreviso deniz yoluyla 1 saat uzaklıkta ve daha düşük ücretli havayolları tercih ediyor. Türk Hava Yolları Marco Polo Havalimanı’na iniş yapıyor. Uçuş saatleri ise sabah en erken 08.50 akşam en geç 19.00 olarak belirlenmiş. 2 buçuk saatlik bir uçuş sonrası aramızdaki 2 saat farkından dolayı zamandan kazanmış bir şekilde havalimanına varıyorsunuz. 

Marco Polo Havalimanı’ndan eğer Mestre’ye gidecekseniz otobüs ve tren yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren istasyonuna da yine otobüslerle gitmeniz gerekiyor. ACTV Otobüs saatlerine bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.  Mestre ve Marghera için tren hatlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Tarihi şehre ise  ATVO airport express  otobüsleri ile kara yoluyla ulaşabilirsiniz. Piazzale Roma son durak. Burası kaldığınız yere uzak olabilir. Yürüyerek ya da vaporetto kullanarak uzaklığa göre tercih yapabilirsiniz. Otobüs bileti 8 euro. Diğer yolu da Alilaguna deniz botu. Tam 4 ayrı hattı var ve yaklaşık 40-45 dakikada deniz yoluyla ulaşılabiliyor. Eğer hatlar üzerinde yakın bir yere gidecekseniz bu yöntem daha mantıklı. Çünkü valizlerle 400 köprüsü olan bir şehir üzerinde yürümek kolay olmuyor. Fiyatı biraz daha pahalı: 15 euro. Deniz yoluyla diğer bir ulaşım şekli ise deniz taksisi. Bunun fiyatı ortalama 110 euro civarında. Eğer ‘The tourist’ filmindeki Johnny Depp ve Angelina Jolie’nin deniz taksisinde yaşadıkları sahneler aklınızdaysa bu yöntem de keyifli olabilir 🙂

Well, if you were wondering how long would it take to get to Venice Mestre and St.Lucia stations from nearby(!) cities, here is the answer:

Milano-Venice: 2 hour 35 mins
Florance-Venice: 2 hour 5 mins
Verona-Venice: 1 hour 15 mins
Roma-Venice: 3 hour 45 mins
Zurich-Venice: 7 hours
Munich-Venice: 7 hour 15 mins
Paris-Venice: 9 hour 30 mins
Vienna-Venice: 11 hours

The high-way reaches just outside of historic Venice. Piazzale Roma is the furthest you can drive to. Parking areas are costly. For 24-hour stay, you will pay 20-30 €.

The only direct flights from Turkey to Venice is via Türk Hava Yolları (Turkish Airlines). In Venice, there are two airports. The Treviso airport is 1-hour away from Venice (by sea) and is preferred by cost-conscious 😉 airlines. Turkish Airlines uses Marco Polo Airport. Flight times are at as early as 8:30 AM and late in the day 07:00 PM. After 2 hours and 30 mins of flight and with the help of time-zone change you land in Venice leaving the whole day to enjoy the city.

If you are headed to Mestre, there are bus-lines and trains from Marco Polo Airport. But you still need to take a bus to the train station. You can check ACTV bus departure time-table from this link. To check train departure time-tables for Mestre and Marghera see the link.

By taking ATVO Airport Express buses, you can reach to historic Venice. The Piazzale Rome is the end station. However, this last stop might be far from your hotel. Depending on the distance you can walk, or you can call for Vaporetto. Tickets are 8€. An Alternative would be Alilaguna Sea Boats. There are four different routes, and traveling takes around 40-45 mins. If the place that you are staying is on the route, this would be the better option. Remember, it is extremely challenging to wander around in a city where more than 400 bridges exist. Price is a bit high: 15€. Sea taxi is your doomsday option with its 110€ price. But! That will be a romantic scene to live if you remember the movie ‘The Tourist‘ in which Johnny Depp and Angelina Jolie took a sea taxi. 🙂

tourist02.jpg

THE TOURİST FİLMİNDE DENİZ TAKSİSİ ÜZERİNDE BİR SAHNE

Gördüğünüz gibi Venedik’te ulaşımda seçeneklerde yok yok. Bu kadar teorik bilgiden sonra gelelim işin pratiğinde neler yaşadığımıza. Türk Hava yolları 17.25 uçuşu ile rötarsız bir şekilde 18.00’de Venedik Marco Polo Havalimanı’na vardık.

As you can see, to reach Venice there are countless ways you can choose from. After providing you with the technical stuff, let me share you how the practical side went. Turkish Airlines’s 17:25 flight, we landed at the Marco Polo Airport, Venice on 18:00 (local time) without any delay.

fullsizerender-4

UÇAK YOLCULUĞUMDA HARİTAYI AN AN TAKİP EDERİM 🙂

Küçük bir havalimanı olması nedeniyle pasaport noktasındaki kısa kuyruktan sonra bagajlarımızı hemen teslim alabildik. Sonra otelimizin bulunduğu Cannaregio bölgesindeki otelimize en yakın Alilaguna deniz botuna ait hattı bulduk. Bu şekilde otomatik bilet de alabiliyorsunuz ya da ilk kez gittiğinizde yardımcı olmaları açısından çıkıştaki gişeden temin edebiliyorsunuz. Biz kişi başı 15 euro vererek biletlerimizi aldık.

It was a small airport, and so the passport checking queue was short. Then we grabbed our luggage. After that, we took Alilaguna Sea Boats and identified the closest stop to our hotel in Cannaregio region. You can buy an electronic ticket, or if it’s your first time, you can purchase tickets from the office just outside the exit. They are very helpful. We bought our automated tickets for 15€ each.

img_0957

MARCO POLO HAVALİMANI-SAĞDAKİ ALLILAGUNA SOLDAKİ OTOBÜS BİLETMATİK VE BİLET SEÇMEYE ÇALIŞAN KOCAM 🙂

img_0958

OTOBÜS FİYAT LİSTESİ- BUS TİCKET PRİCE LİST

Akşama kadar 15 dakikada bir,  akşam seferleri ise yarım saatte bir gerçekleşiyor. Yalnız biniş için 10 dakika havaalanı için yürüyerek duraklara ulaşabiliyorsunuz o yüzden vaktinizi iyi ayarlayın. Venedik festivalinin ilk günü olacağı için duraklarda yoğunluk vardı. Rialtoda ineceğimiz için turuncu hat deniz botuna bindik. Küçük bir bota denk geldik ve valizlerle beraber zar zor oturabildik. 45 dakikada Rialto durağında indik. Burasının küf kokusunu bile özlemiştim, duraktan indiğimde bu kokuyu duymak mutlu etti. İşte nihayet Venedik’teydim. 5  dakikalık mesafede tam 3 tane köprü geçtik. Bizim gibi elinde valiziyle bir o yana bir bu yana giden bir sürü insan vardı. 

During day-time, boats leave at every 15 mins., during the night it is every 30 mins. A reminder, you will need to walk 10 mins. through the airport to reach the docks, so plan accordingly. Considering our trip, it was the first day of Venice Festival, and the dock was crowded. Since we will be getting off at Rialto, we took orange-line boats. The boat was small, and with all the luggage we had it was a tight voyage. After 45 mins. We got off at Rialto. Oh, how I missed this moldy smell, I felt happy just inhaling the musty air. We reached Venice at last. Within just 5 mins. of walk we crossed over 3 bridges. There were people everywhere wandering and dragging their suitcases, as we did.

fullsizerender-6

GECE RİALTO KÖPRÜSÜ- RİALTO BRİDGE AT NİGHT

fullsizerender-8

RİALTO KÖPRÜSÜ GONDOL İSKELESİ- RİALTO BRİDGE VAPORETTO DOCK

Otelimiz Foscari Palace’ı kolay bir şekilde bulduk. Eskiden kaldığımız otele çok yakın olması da işimizi kolaylaştırmıştı. Oteli son hafta kalan oteller arasından seçmek zorunda kaldık. Venedik Festivali’nden dolayı aylar öncesinden çoğu yer dolmuştu. Seçenekler arasında fiyat-performans olarak daha cazip geldi. Zaten fiyatlar da normalin üstüne çıkmıştı. Otelimiz Grand Kanal kenarında, Ca d’Oro vaporetto durağının bir yan sokağındaydı. Venedik’te konaklama seçerken size tavsiyem ulaşım noktalarına yakın olması ve yürüyerek gezmek istediğiniz yerlere ulaşabilecek mesafede olması. Cannaregio bu açıdan çok uygun bir yer. Hem trenden indiğinizde yürüyerek ya da vaporetto ile kısa sürede, hem de havaalanından Allilaguna deniz botunun geçtiği hatta yer alıyor. Diğer önereceğim bölge de San Marco olacaktır. Yalnız San Marco daha kalabalık ve daha turistik bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Finding our hotel, the Foscari Palace was easy. It was quite close to the hotel we had stayed before, which made it even easier to locate. We had to choose our hotel at the last minute amongst the remaining ones. Hotels were booked months before the Venice Festival. And this hotel was a better choice with its price/performance ratio, as the prices had already risen above average. Our hotel was on the side of Grand Canale, and one street away from Ca d’Oro Vaporetto dock. Here is another word of advice, when its time to decide your accommodation (whether a hotel or a condo), choose a place close to mass-transport routes and within walking distance of the venues you will be visiting. Cannaregio was the place which met all these requirements. Not only it is within walking distance of the train station and very close to Vaporetto docks, but also on Allilaguna boat route. The next best region, meeting these requirements is San Marco. However, San Marco is crowded and a tourist region (which makes it expensive).

beb1734b6fb8e5ed7ebc434353e2b670

TARİHİ ŞEHİR BÖLGELERİ- HİSTORİCAL CİTY ZONE

Hazır konu Vaporetto’dan konu açılmışken ne olduğuna hemen açıklık getireyim. Venedik’te deniz ulaşımını vapur anlamına geliyor. Bir tür deniz dolmuşu diyebiliriz çünkü ayakta yolcu alıyor 🙂 Belli duraklarda duruyor ve Burano, Murano, Lido adalarına da bununla ulaşım sağlanıyor.

Speaking of Vaporettos, let me give you more information on them. It is a type of sea transport in Venice. It is a kind of a shared taxi/Dolmush because they accept more passengers than the seats. 🙂 They stop at certain docks and are the only mean to reach Burano, Murano and Lino islands.

Venice top tourist attractions free printable map

VAPORETTO VE ALLILAGUNA DURAK VE HAT HARİTASI

Hat bilgileri ve saatlik bilet fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.   60 dakikalık bilet fiyatı 7.5 euro. 1 günlük otobüs ve vaporetto sınırsız ulaşım 30 euro. Mestre’de kalınıyorsa eğer bu seçenek daha ekonomik olabilir.  Vaporetto’ların kötü yönlerinden birisi de bir bilet fiyatına sadece yanınızda bir bagaj götürebiliyor olmanız. 2. bir bagaja para ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Vaporetto’lar gibi duraklarda ilginç. Su üzerindeki durağa vaporetto genelde çarparak duruyor ve dolayısıyla geldiğini anlamakta çok zorlanmıyorsunuz 🙂 Ayrıca vaporetto’larla bir Venedik turu atmak da mümkün. Gondolların 80 euro’ya gezdirdiği yerleri 7.5 euro’ya gezebilirsiniz. Tabii gondolların ambiyansı bir başka ama yine de bir alternatif olabilir.

Gondollara grup halinde binerseniz tabii ki daha ucuza geliyor ama az kişiyseniz pahalı oluyor. Bu kadar para veremem ama ömrü hayatımda bi gondola binmiş olayım derseniz Rialto köprüsü yakınında kurulan Rialto pazarından karşı kıyıya gondolla 2 euro karşılığında geçebiliyorsunuz.

You can easily reach route information and ticket prices from this link. Ticket prices vary. Tickets which are valid for 60 mins. cost 7.5€. If you want a daily ticket for an unlimited Bus and Vaporetto usage, then you will have to pay 30€. If you stay in Mestre region, the latter option is more attractive. Now, there is a caveat which is Vaporetto Tickets allows only 1 luggage to be taken with you. If you have two baggage, you will need to buy two tickets.

Docks are as intriguing as the Vaporettos. These docks are afloat, and Vaporetto decelerates by crashing into them. That is an unconventional way of reminding you that you have reached your destination. There is no chance for you to miss the stop you would get off. By the way, you can use Vaporetto as a Venice Tour alternative to Gondola. The gondola would cost 80€ whereas the alternative is just 7.5€ (of course with only one luggage). However, Gondola has an ambiance which is not comparable to any other.

Gondolas can be rented as a group. In that case, Venice tour and ambiance would cost less. For those of you who are cost conscious may experience all that ambiance of a Gondola, at Rialto Bazaar which is established next to Rialto bridge. For just 2€ you can use Gondola to cross from the Rialto bazaar to the other side.

img_1581

Şimdi tekrar otele dönelim. Otel Venedik eski şehirdeki çoğu otel gibi girdiğinizde 18.yüzyıldaymış gibi hissettiriyordu. En hoşuma giden ise duvarlardaki Venedik tabloları oldu. Bir de Grand kanalın kenarında olup buraya bakan bir terası ve gondol park etme yeri olmasıydı.

Let’s head back to the hotel, now. Like all the hotels in Old City Venice as soon as you enter inside it feels like you have just time-traveled back to 18th century. What I liked the most about our hotel was Paintings of Venice on the walls. And that the hotel was near Grand Canale, with a balcony facing it and a Gondola parking area. 🙂

dscf9058

FOSCARİ PALACE OTEL MANZARASI-GÜN DOĞUMUNDAN SONRA

img_0963

OTEL FOSCARİ PALACE

img_0965

OTEL FOSCARİ PALACE

2 yıl önce kaldığımız oteli daha çok sevdiğimi söylemeliyim. O da yine Cannaregio’daydı ve adı Palazzo Abadessa idi. 16. yüzyılda Venedik dükü tarafından rezidans olarak kullanılan otelin aslına sadık kalınarak ahşap tavanları bile harika bir şekilde restore edilmişti.

But, I must admit I loved the hotel that we stayed 2 years ago, more. The hotel’s name was Palazzo Abadessa which also was in Cannaregio region. The hotel had been a residence for Duke of Venice in the 16th century and was renovated while giving a great dedication to representing the original structure. Even the wooden ceiling had been renovated faithfully.

DCIM100GOPRO

2015 YILI-HOTEL PALAZZO ABADESSA

DCIM100GOPRO

2015 YILI-OTEL PALAZZO ABADESSA

DCIM100GOPRO

2015 YILI-OTEL PALAZZO ABADESSA

Otelimize yerleştikten sonra tekrar dışarı çıktık. Amacımız yine sokaklarda kaybolmaktı. Yalnız Venedik’te sokaklarda kaybolurken biraz dikkatli olmanız gerekiyor çünkü sonunda sizi bir kanal karşılayabilir ve karanlıkta kendinizi suda bulabilirsiniz 🙂 Daracık sokaklardan yürümeye başladık, özlediğimiz yerlerden geçip San Marco Meydanı’na ulaştık.  Burası Avrupa’nın oturma salonu denilen meydan.

After checking-in at the hotel, we threw ourselves out into the streets. The idea was getting lost while enjoying the city. Still, you need to pay attention to the roads you get lost in. Because in Venice, some streets will lead you to canals and all of a sudden you could find yourself in water. 🙂 While enjoying the places we yearned for, we moved passed the tight streets and reached to Marco Square. This is called Europe’s Lounge room.

e37563973c67dbbad72ba9a66f85be09

SAN MARCO MEYDANI’NIN ÖNEMLİ YAPILARI

Pek kimse olmamasını fırsat bilerek bir kaç kez turlayıp bol bol fotoğraf çektik. Aziz Mark’ın çan kulesi biraz karanlıkta kalmıştı. Doge’s Palace’ın heybetli sütunları arasında dolaşanlar vardı.

Işıklar altında San Marco Bazilikası parıldıyordu. Bu kilise zenginliğin ve gücün sembolü; altınların kilisesi olarak da bilinir.  Ayasofya’dan ilham alınarak yapıldı diyen de var taklit diyen de var. İstanbul’dan kaçırılan 4 bronz at heykelinin replikaları da terasında bulunur. Önceki gelişimizde içiniz gezmiştik. İçeri ücretsiz giriliyor fakat sırt çantanız varsa meydana çıkan dar bir sokakta emanetçiye ücretsiz bırakmanız gerekiyor. Terasa çıkmak 2 euro müze ise 5 euro. Terastan meydanı rahatça izleyebilirsiniz. 

There were very few people, so we took the liberty to tour around and took too many pictures. St. Mark’s Bell Tower was left in the dark. And few were wandering around the mighty columns of Doge’s Place.

But, San Marco Basilica was standing tall and shining. This church has always been a symbol of prosperity and power; also known as the crown jewel of Venice. There are rumors that it had been inspired by Hagi Sofia or was a reproduction. The church hosts 4 bronze horse statutes smuggled from Istanbul, and their replicas are displayed on the terrace. Last time we were here, we sighed. Entrance is free, but you have to entrust your backpacks to a depository on the street facing the square. This service is also free. To reach to the terrace, you need to pay 2€, and the museum tickets are 5€. TheYou can have a beautiful view of the square from the terrace.

dscf0840

GECE SAN MARCO MEYDANI

fullsizerender-5

GECE SAN MARCO MEYDANI-SAN MARCO BAZİLİKASI

 

Keman çalan sokak sanatçıları eşliğinde otelimize doğru yürüdük. Otele çevresinde elinde kocaman bir kağıt külahta patates yiyenleri takip ederek Queenschips’e  ulaştık. Merkezi Amsterdam olan bu patates kızartması cennetinden 5 euro’ya orta boy külahta patates aldık. Ketçap-mayoneze de 50 cent ödedik. Bunun dışında onlarca sos seçeneği de mevcuttu. Boyutu fazlasıyla yetti diyebilirim. Tatilde kalori hesabı yapmayın bence çok şey kaçırırsınız zira ben hiç yapmam 🙂 

Then, we head back to the hotel accompanied by fiddlers. People who were having potato chips from their big paper cones, as we followed them, we finally reached to Queenschip. We bought a medium sized potato for 5€ from this is a paradise for potato chips. Their main store is in Amsterdam. We paid extra 50cent for catchup and mayonnaise. Besides these two, there were many other sauce alternatives. We are satisfied with the serving size of chips. During vacation don’t bother to keep counting your calories, you will miss many opportunities and yearn. I personally don’t count calories.

img_0967img_0971img_0972

Gece Venedik’te keyifli vakit geçirebileceğiniz bazı yerler de önerebilirim:

1. Yerlilerin kendi dillerinde Venetian’ların takıldıkları küçük şarap barları. Buralarda iyi Aperol spritz de bulmanız mümkün 2-3 euro’ya hem de. 

Here are some places I can suggest for you to enjoy Venice Nights.

1. Locals, they call themselves Venetian, hang around little wine shops. These shops serve good quality Aperol Spritz and just for 2-3€.

90ae973a9a63bc5abded18e84759bfab

Aperol Spritz İtalyanların özellikle Venediklilerin aperatif içkisi. İlk yudumun acı olmasına aldırmayın sonradan tadı çok güzel gelicek. Evde yapmak isteyenler için de hemen tarifini veriyorum:

1 ölçü aperol 
3 ölçü beyaz sarap (sec)  ya da 2 ölçü aperol, 3 ölçü prosecco
maden suyu
limon kabuğu (sıkılmamış)  

2. Harry’s Bar:  San Marco’da yer alır. Carpaccio’nun ve Bellini’nin keşfedildiği mekandır. (Bellini içkisi ismini  ressam Bellini’den almıştır) Fiyatlar ortalamanın çok üstünde. 

3. Al Timon: Cannaregio’da yer alan bar-restaurantın en hoş tarafı bot üzerinde yemek servisi yapılması.’Cicchetti’ yani Venedik mezelerinin yanında birşeyler içmek için de harika bir seçim.

Venedik’te ilk gecemiz böyle sona erdi. Ertesi sabah gün doğumunu yakalamak ve Venedik Karnavalı’nın açılışında enerjik olmak için artık dinlenmeliydik. 

Aperol Spritz is Italy’s and especially Venice’s appetizer drink. Don’t be discouraged by the bitterness of your first sip. It gets sweeter as you drink.
For those of you who want to do it at home:

1 measure Aperol,
3 measure White Wine (Sec)
or
2 measure Aperol,
3 measure Prosecco
and
Sparkling Water
Lemon Rind (not squeezed)

2. Harry’s Bar: It is in San Marco and is the place where Carpaccio and Bellini become famous. (The drink Bellini took its name from Bellini). Prices are waay over normal.

3. Al Timon: The best thing about this Restaurant-Bar in Cannaregio is that they serve food on boats. It is also a good opportunity to drink with your ‘Cicchetti,’ meaning Venice snacks.

This is how our first night at Venice ended. Now it was time to take a good nights sleep, for we have a sunrise to catch and need to be fully charged for Venice Festival.

dscf0899

VENEDİK KARNAVALI BİR MASKE KARNAVALI BU NEDENLE MASKE YAPAN VE SATAN BİRÇOK DÜKKAN BULABİLİRSİNİZ. BU DA ONLARDAN BİRİ. You can find many stores and workshops that produce and sell masks, because Venice Festival is actually a Festival for Masks. This shop is one of them.

Devamı gelecek. Venedik Karnavalı’nın ayrıntıları yolda. Videolarda yakında youtube kanalımda olacak. Takipte kalın!

More will come soon. The details of Venice Festival are on the way. We will be uploading videos on Youtube. So stay tuned!!

This entry was posted in: Avrupa, Seyahat

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

2 Comments

  1. Pingback: Bir Varmış Bir Yokmuş…Venedik: Tarihi Şehir |

Bir Cevap Yazın