Genel, Gurme, Kahve, Kitap
Leave a Comment

Karaköy’de Kahve ve Kitapla Büyüyen Bir Fil

Yeni yerler keşfetmek bir keyif benim için. İstanbul bunun için biçilmiş kaftan. Keşfedilecek şeyler bu şehirde hiç bitmiyor.

 

       
       
Dün Cihangir’den yola çıkıp o çok sevdiğim yokuşlu eski kokan sokaklardan aşağı doğru inerek Karaköy’e vardım. Malumunuz Karaköy son zamanların hit mekanlarıyla beraber yükselişe geçmiş bir semt. Gün geçmiyor ki yeni bir mekan açılmasın. Bir süre sonra sıradanlaşacağını düşünüyorum. Millet olarak dejenere etmekte çok başarılıyız ne de olsa. Yeni açıldığını duyduğumuz ve kitap,kahveyle beraber çok adı geçen FİLe uğrayalım dedik. 

Karaköy’ün graffiti deryası sokaklarından kıvrıla kıvrıla FİLe vardık.

Bebek mavisi sandalyeleri, pencere önü çiçekleriyle ismini duymasak bile görüp içine girmek isteyeceğimiz bir mekandı.İçeri girdiğimizde küçücük sıcak bir mekan ve güleryüzlü insanlarla karşılaştık. Üst kata çıkıp hemen masaya yerleştik.

Kesinlikle evde bir çalışma odası gibiydi. Üst katta karşılıklı yapılmış iki salıncak kalbimi çaldı.


O salıncakta oturup bütün gün kahvemi yudumlayıp kitabımı okuyabilirim. İç dizayn gerçekten çok başarılıydı. Herşey özenilerek yapılmıştı. Kitaplar ağırlıklı olarak fotoğraf üzerine ve Türkiye’de bulmakta zorlanacağımız kitaplardı. Fotoğrafa gönül verenlere şiddetle tavsiye ederim bu yüzden. Fotoğraflarla olan ilgisi sahibi fotoğraf sanatçısı Cemre Yeşil‘den kaynaklanıyor. Kendisi gerçekten çok özel bir yer yaratmış.
 
  

  

Kahvelerimizi alıp kitaplarımızı okumaya daldık.
Tabii ki salıncakta keyif yapmayı da ihmal etmedik 🙂 Baristası da bizden tam not aldı. 3.nesil kahveciler arasında iyi bir yer edinecek gibi duruyor.


Kahvelerimiz bittikten sonra bundan sonra sıkça uğramak üzere mekândan ayrılıp İstanbul’un klasik haftasonu kalabalığına karıştık.

 

This entry was posted in: Genel, Gurme, Kahve, Kitap
Tagged with: ,

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

Bir Cevap Yazın