Haberler, Kahve, Köşe yazıları, Müzik, Sinema-Dizi
Leave a Comment

İnsan mıyız!

Günlerden Pazar… Ocak ayını da yavaş yavaş kapatıyoruz.. .Ömür, kum saatimizden tanecikler boşluğa akıyor olanca hızıyla…Bugün köşemde içimi dökmek istedim sizlere.. Siyaset yazmayayım diyorum; whatsapp gruplarında siyaset konuşmayalım diyoruz, bu grubun konusu bu değil diyoruz biri buna uymuyor sonra aykırı sesler ya da gruptan çıkmalar kopmalar oluyor. Uymak zorunda mıyız gerçekten ya da siyasete bulaşmak zorunda mıyız? Asker kökenli olmamdan dolayı oldum olası siyasetten uzağımdır.

Twitterda anketler olağanca hızıyla önümüzden akmaya devam ediyor; kurtuluşumuz yok besbelli 😀

Başlığa gelirsem; ne kadar adaletsiz bir dünyada yaşadığımızla ilgili aslında. Geçen gün bahsettiğim Cafe’de oturmuş kahvaltımızı yaparken, kapalı mekanda bile üşüdüğümüzü hissedip bunu dile getirirken camın önünden kar yağışı eşliğinde elinde tekerlekli kağıt/çöp/karton ne derseniz toplayıcı çocuğun bir montu bile olmadan ince bir kazak, kulaklarında olmazsa olmaz kulaklığı-ki bu dünyadan bağını koparması için bir araç onlar için-geçerken gördüm. Herkes bulunduğu mevki konum meslek kazanç noktasından hep bi ileriye bir önündekine bakarak iç geçirdiği bi dünyada bir an olsun duraksayabilsek yavaşça arkamıza dönüp bakabilsek-ki aslında eşit insan olmamız gerekirken eşit falan değiliz- onların yerine kendimizi koyabilsek… elimizi uzatabilsek… Şartlarını insani haklar seviyesine getirebilsek… Örneğin sağlık hizmetleri, aslına bakılırsa sağlık piyasasında fiyat, sağlık hizmetleri arz ve talebini eşitlemede kullanılabilecek bir araç değildir. Ödeme gücü olmayanlara sağlık hizmetleri ücretsiz sunulmaktadır. Peki eşit sağlık hizmeti mi sunuluyor? Bu özel sağlık sigortaları neden var? Bizler ailemizi koruma altına almak için neden bu sigortalara başvuruyoruz o zaman? Kafamda deli sorular pazar pazar…

89. Oscar adayları 24 ocakta açıklandı ve blogda post girmiştik. En iyi yabancı film dalında adaylardan biri de ‘The Salesman’ filmi. Yönetmeni 1972 doğumlu İranlı Asghar Farhadi. Tören Dolby tiyatroda Jimmy Kimmel’in sunumuyla 26 Şubat 2017’de gerçekleşecek. Belki de bir ilki yaşayacağız ve aday olan filmin yönetmeni Özgürlükler ülkesi Amerika’ya giremeyecek. Zira Trump ilk adımlarını atmaya başladı ve hedef müslümanlar tabiki. “Bir Ayrılık” filmi Oscar kazanan,”Satıcı” filmi ise bu yıl aday olan İranlı yönetmen Asghar Farhadi Oscar törenine katılıp katılamayacağını hep beraber göreceğiz zira twitterda bununla ilgili hastag  .

Tenise meraklı olanlarınız varsa dün iki kardeşin final maçını mutlaka izlemişsinizdir. Serena Williams, kardeşi Venus Williams‘ı yenerek  23. GRAND SLAMINI kazandı ve 22 Grand Slam’li Steffi Graf’ı tarihe gömerek en ÇOK GRAND SLAM KAZANAN TENİSÇİ oldu. Pazar sabah erken kalkıp bu yazıyı okuyorsanız saat 11:30’da Erkekler Final maçı var kaçırmayın derim. R.Federer – R.Nadal karşı karşıya gelecek ve göz zevki yüksek bir maç olacağı kesin Avustralya Açık Erkekler FİNAL maçı Eurosport’ta olacak.

Müzikle devam edeyim.. Kokbit hit list… Epeydir güncellemedim ama dönüp dönüp dinlemekten keyif aldığım parçalarla dolu kendim oluşturduğum bir liste ve sizlerle paylaşmak istedim belki pazarınıza müziği davet etmek istersiniz.. Yerli yabancı 40 tane şarkı bu listede sizleri bekliyor.

Aslında pazar günleri daha çok bir konu hakkında hikaye tadında bir yazı kaleme almak istiyorum ama ilerleyen haftalarda bu düzeni oturtup karşınızda olacağım. Tarih veya sporla ilgili akıcı sizi sürükleyecek kahve içerken keyifle okuyacağınız bir pazar ritüeli olacak sizler için, hayalim bu yönde… Bu konuda epeydir ara verdi yazmıyor ama Soner Yalçın tarihi konular üzerine veya Bülent Timurlenk spor üzerine üstatlarım olarak görüyorum hedefim onlar gibi keyif verecek yazılar yazmak..

Epeydir yazamadım geçenlerde “Dünyada takip etmeniz gereken 100 fotoğrafçı” adlı bir makale ile karşılaştım. 2 aralık 2016’da Jordan Merimee tarafından yazılmış ve ilgimi çekti. Listede kimler var diye bakınırken Türkiye’den 5 isim karşıma çıkınca açıkçası biraz şaşırdım. Kim mi bu isimler; Bikem Ekberzade, Nuri Bilge Ceylan, Ali Nasuh Mahruki, İsmail Necmi ve Okan Bayülgen…..

Günün  3. Dalga Kahvecisi önerim; Cup of Joy: Zorlu Center AVM, Boğaz Katı, Levazım Mahallesi, Barbaros Bulvarı Kavşağı, Koru Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul  Tel.0212 3536413

Bebek’te ilk şubesi açıldı daha sonra Zorlu AVM içerisine açtılar. Çok büyük bir mekan değil lakin kahveleri harika…tatlıları leziz…Müzikler deseniz 10 numara. Sürekli yeni çekirdekler geliyor. Biz ellerinde olan 2 çekirdeği de denedik-biri kolombiya bir diğeri de etiyopya idi-v60 ile demlediler ve başarılıydı.

Herkese iyi pazarlar!

This entry was posted in: Haberler, Kahve, Köşe yazıları, Müzik, Sinema-Dizi
Tagged with: , ,

by

2008 yılında blogger macerasına başlayan kokbit uzunca bir süre ara verdi yazmaya.. ama gezmeye keşfetmeye fethetmeye değil.. görmemesi gereken ülkeler de tadılmaması gereken şeyler yer içerken o katedral senin bu kilise benim gezerken aklında hep dönmek vardı blog dünyasına. Kah Michael Jordan olacağım.. kah Teoman.. kah kahve içecek.. kah gitar çalacak.. kah Fransızca konuşacak.. kah doktorasını bitirecek.. ottomansla başladı kokbitle devam eden macerası hayatının artista_m’ını bulduğu andan itibaren dr_ottoman’a dönüştü.. hepsi ben bir ben içinde.. eski günlerdeki gibi uzmanı olduğu masallarını anlatmaya devam edecek.. o hala küçük kokbit…

Bir Cevap Yazın