Avrupa, Gurme, Seyahat
Comments 4

A Perfect Dinner in Toledo: El Carmen de Montesión

Eylül ayındaki İspanya seyahatimizin 1 gününü, İspanya’nın ortasında Madrid’e 60 km uzaklıkta yer alan Castilla-La Mancha diğer adıyla Toledo’ya ayırdık. Şehre adım attığımda 1 günün az olduğunu, 1 günün sonunda ise hiç yetmediğini anladım ama maalesef programımıza göre buradaki kalış süremizi uzatamıyorduk.

Of our September trip to Spain, we reserved one whole day for Castilla-La Mancha, also known as Toledo which is in the middle of Spain just 60 km from Madrid. As soon as i stepped in the city, I realized that 1 day would fall short- by the end of the day it was obvious that one day would never suffice, yet due to our program our stay could not be stretched.

IMG_7657

TOLEDO TARİHİ ŞEHİR- TOLEDO KATEDRALİ

Toledo’yu size ayrıntılı bir şekilde anlatmadan önce burada kaldığımız tek akşamda yaşadığımız harika akşam yemeği deneyimimizi paylaşmak istedim.

Toledo’da konaklama ve gezi planları yaparken, bölgeye özel yemekleri tadabileceğimiz farklı bir restoran arayışına girdiğimde karşıma çıkan bütün öneriler beni El Carmen de Montesiôn’a götürdü.  Tek yıldıza sahip Michelin Restaurantı olması da kararımı netleştirmemde büyük rol oynadı.

Michelin Restoran sınıflaması son yıllarda objektif bulunmayıp biraz saygınlığını kaybetse de hala Japonya, Fransa, İspanya gibi ülkelerde oldukça geçerli bir sınıflama. Bu sınıflamanın hikayesi de oldukça ilginç. 1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahipleri lastik satışlarını arttırmak için bir proje tasarlıyorlar. Lastik satın alanlara kırmızı kaplı bir otel ( ilk rehberde restoran yok) rehberi hediye ediyorlar ki bol bol bu yerlere gidip lastiklerini eskitsinler ve yeni lastik alsınlar diye. Bu proje büyüyor ve günümüzde özellikle restoran açısından popüler bir sınıflama haline geliyor. Restoranlara 1’den 3’e kadar yıldız veriliyor, bunu gizli bir jüri belirliyor ve her yıl liste değişiyor. Verilen yıldızları geri de alabiliyorlar.

Yıldızların anlamları:

TEK YILDIZ: Kategorisinde çok iyi bir restoran

İKİ YILDIZ: Rotayı değiştirmeye değer iyi lezzetlerin bulunduğu bir restoran

ÜÇ YILDIZ: Bu restorana gelmek için özel bir seyahat düzenlenebilir.

Bu yılki listede tek yıldızlı 1842, iki yıldızlı 310, 3 yıldızlı 80 restaurant bulunuyor. Liste başını ise Japonya çekiyor. Türkiye’de yıldızlı hiç restoran yok.

Gelelim konumuz olan tek yıldızlı restoranımız El Carmen de Montesiôn’a.

Çoğu 2 veya 3 yıldızlı restoranlar gibi 1 yıl önceden rezervasyon yaptırmadık. Yaklaşık 1 ay önce akşam yemeğine rezervasyon için yer bulabildik ve rezervasyonu internet sitesi üzerinden kolayca gerçekleştirdik.

Restorana gitmeden önce rezervasyon bölümünde kıyafet açısından nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenmiştik. Katı kuralları yoktu. Sadece terlik, şort, spora ya da denize gidermiş gibi kıyafetlerle gelmememizi rica ediyordu. 3 yıldızlı olup takım elbisesiz içeri almayan restoranları düşünürsek gayet makul bir sınırlamaydı.

Restoran, Toledo’nun tarihi şehir kısmından biraz uzakta Montesiôn bölgesinde yer alıyordu. Toplu taşıma ile gidilemeyen bir yerdeydi. O yüzden taksi ile yaklaşık 12 Euro’ya ulaştık. Sessizliğin içinde tek başına terk edilmiş gibi duran bir binanın önünde indik. İsmini görmesem yanlış yerde indiğimizi düşünebilirdim 🙂

Before I tell all about Toledo in detail, I do want to share our unique dining experience on that evening.

While I was planning our stay in Toledo, I searched for a venue, a restaurant where we could feast our taste buds with local food. All recommendations that I came up with pointed to El Carmen de Montesion. The fact that the Restaurant being a  Michelin 1 Star Restaurant had played a major role in deciding.

Although Michelin Classification of Restaurant have been deemed not to be objective and had been losing its respect, yet it is still a respected classification in countries like Japan, France and Spain. There is a rather interesting story behind this classification. In early 1900, the owner of Michelin Tires Co. came up with a project to increase company’s sales. They were to give away a Red Jacketed Guide for Hotels (in the first release the guide didn’t include restaurants) with every tire as a promotion. The idea of the project was that customers would drive to see Hotels, over and over again, in that way their tires would wear out and then they would have to buy new tires. However, the project grew bigger and bigger that it became a popular Classification incorporating also Restaurants. Restaurants were granted stars ranging from 1 to 3 by an undisclosed jury and the list is updated yearly. Granted stars can also be taken back

What is the Meaning of Stars:

1 Star: Very good cooking in its category.

2 Star: Excellent cooking, worth a detour.

3 Star: Exceptional cuisine, worth a special journey.

For even more information, here is a delicious reading.

This years list has 1842 Restaurants with 1 Star, 310 with 2 Stars and 80 Restaurants granted with 3 Star. Japan takes the lead in this list whereas Turkey has no Restaurants listed.

Now, back to our own story, 1 Star Restaurant El Carmen de Montesiôn.

We didnt have to reserve our tables 1 year in advance, as you would have to do with 2 and 3 Star Restaurants. We were able to find a suitable table just 1 month prior to our trip and reservation was like a hot knife through butter over their webpage (You can too).

Before going to the Restaurant, we had already learned everything there is on clothing. There were no harsh rules. You were just asked kindly to avoid shorts, sport shirts and anything you would wear for beach. Considering 3 Star Restaurants where you wouldn’t be shown in unless you wear Suits, this is a very reasonable restriction.

Restaurant was located a bit faraway from Toledo’s old-city, in Montesiôn region. You couldn’t reach with a public transport, unfortunately. That is why it costed us 12 € with a taxi. Taxi driver dropped us in the middle of nowhere, before a building which looked like it was abandoned. If only I didn’t see the name of the Restaurant I would easily think that was the wrong place. 🙂

IMG_7597 kopya

Ahşap kapısını çaldığımızda güleryüzlü bir ekip karşılayıp içeri aldı bizi. Sade ve şık döşenmiş, bembeyaz masa örtülü restoranda bize ayırılan yerimize yerleştik. Buradayken kendimi bir evin yemek salonunda gibi hissettim. Daha önceki fotoğraflardan anladığım kadarıyla iç dekorasyon yakın bir zamanda yenilenmişti.

When we knocked on the wooden door, a group of merry wait-staff welcomed us and showed us in. Furnished modest yet elegantly we were shown our table with white tablecloths. The atmosphere felt like I was in a dining room of a cosy home. As I get from the previous photos of the place, interion had been renewed recently.

SALA-1-800x600

EL CARMEN DE MONTESİÔN GALERİSİNDEN ALINMIŞTIR.

İkram edilen içeceklerle menüyü incelemeye başladık. Tadım menülerinden oluşan tam 3 menü seçeneği vardı. Mevsimsel olarak menüler değişiyordu.

Sipping our offerings we checked the menu. There were 3 different Tasting Menu options. And menu was modified with the changing Seasons.

Classic menü en çok tercih edilenmiş; fakat biz tercihimizi degustation menü’den yana kullandık çünkü bu menüde yöresel tatlardan daha çok seçenek vardı. Memories and environment menü ise o kadar genişti ki hepsini tadamayız korkusuyla tercih etmedik.

Menú Clásico was the most requested; but we opt for Menú Degustación because it had more local taste than any other. Menú ‘La memoria y el entorno’ (memories and environment) was so vast in amount of offerings that we didn’t think we could taste all of them and shied away.

IMG_7604

SEÇTİĞİMİZ TADIM MENÜSÜ

(Daha önce Michelin  yıldızlı restoran ziyareti deneyimim olmaması ve ‘gurme’ sıfatımın olmayışını göz önünde bulundurarak değerlendirmelerimi okumanızı öneririm.)

(Please be advised that we have no prior experience with Michelin Star Restaurants nor we are ‘gourmet’, so consider accordingly)

Başlangıç olarak gelen havyar ile süslenmiş salatalık ve incir ikilisi uyumlu bir başlangıçtı. 

For starters caviar’ garnished cucumber was harmonious.

IMG_7602 2

SARDİNE CAKE

IMG_7601 kopya

SEASONED HERRİNG AND CUCUMBER

IMG_7607 kopya

ARTİSAN CROQUETTE

Aşağıdaki görselde gördüğünüz ‘Garlic Soup’ yani sarımsak çorbası bizi görseliyle en çok şaşırtan oldu. Bu küçücük topun içine saklanmış çorbanın lezzeti bir harikaydı.

Garlic Soup’, as you can see from the photo below, was the most visually pleasing. We relished by the taste of this soup well-hidden within that ball.

IMG_7606 kopya

PATRIDGE BOMBON

Cod Brandada’ Katalan tapaslarından biri olup şef Ivân Cerdeno tarafından modernize edilmiş sunumu ile bizden tam not aldı. 

Cod Brandada’ which is one of the Katalan Tapas that had been modernized by chef Ivân Cerdeno’s presentation, took full mark from us.

IMG_7613 kopya

COD BRANDADA

Yine bölgeye özel Purrusalda’nın yumurta içindeki bu şirin sunumu da etkileyiciydi.

Purrusalda with egg, another presentation indigenous to the region was fascinating.

IMG_7615 kopya

PURRUSALDA

Yemek boyunca tüm çalışanlar harika bir hizmet sundular. Güleryüz ve özenle servis yaptılar. Şef Ivân Cerdeno da ara sıra mutfaktan çıkıp sunum kısmında da tabaklara küçük dokunuşlar yapıyordu. Şeften konu açılmışken kuvvetli bir özgeçmişi olduğunu belirtmeliyim. Girona’da yer alan 3 yıldızlı Michelin Restoranı şefleri Roca Kardeşler ile bir dönem çalışması kariyerinde en önemli kilometre taşı olmuş.

Throughout our dining experience all staff were perfect with their serving and ingenuity. They served elaborately and merrily. Chef Ivân Cerdeno occasionly came out from the kitchen and did final touch for the food. Speaking about the Chef, he has a strong career. Working under over-sight of Roca Brothers at a 3 Star Michelin Restaurant in Girona, was a stepping stone for his career

IMG_7616 kopya

MISIRLI EKMEK

IMG_7617 kopya

TROUT AND CORN

IMG_7618 kopya

MARINATED CHICHARRO AND CHEESE

IMG_7619 kopya

VEGETABLE  STEW AND GREEN SAUCE

IMG_7620 kopya

FOIE-GRAS, DUCK, CHESNUTS AND LENTILS

Ana yemekte son sunum fındıklı ve domatesli fırınlanmış kuzuydu. Bu üçlünün birleşimiyle beraber şef, şovunda zirveye ulaşmıştı. Fındık ile kuzu etinin uyumu mükemmeldi. Michelin yıldızı alabilmek veya başarılı bir şef olmak için işte bu tat dengesiyle konuğu mest etmek gerekiyordu 🙂

Last presentation for the Main Dish was hazel-nut and tomato marinated lamb. The Chef reached his peak in presentation with combination of these three. The harmony of Hazel-nut and lamb was excellent. Ravishing your customer with this harmonious gustation was what it took to be Granted with a Michellin Star and being a renowned Chef.

IMG_7621 kopya

ROASTED LAMB, HAZELNUTS  AND TOMATO

Tatlılarda favorim alt görseldeki limon ve limon otlu tatlı oldu. Sanki bir limonu şekere bulayıp da yiyormuş gibi natural bir tadı vardı. 

Lemon and lemon verbena flavored Dessert, in the picture below, was my favorite. It tasted so natural that it was like eating lemon dipped in sugar

IMG_7626 kopya

LEMON AND HIERBALUISA

Toledo memories’ üzerindeki peynir dondurması ile unutamayacağım bir lezzet oldu. 

Toledo Memories has been an unforgettable taste with its ice-cream topping.

IMG_7627 kopya

TOLEDO MEMORIES

IMG_7629 kopya

BANANA AND CACAO BRIOCHE

IMG_7630 2 kopya

PISTACHIO MACARON

3 saat boyunca aralıksız bir sunumla gelen yemekleri keyifle tattık. Normalde hızlı yemek yemeyi seven bir çift olarak rekorumuzu kırdık ve 3 saat boyunca sürekli şaşırmaktan hiç sıkılmaya fırsat bulamadık. Michelin Restoranlarından beklenen mükemmelliyetçilik ve yaratıcılığı burada görebildim. Her yemek bir sanat eseri; şef aynı zamanda bir ressam ve maestroydu. Belki de bir dahaki sene El Carmen de Montesiôn’un yıldız sayısı 2’ye çıkarılır çünkü rotayı değiştirmeyi hakeden bir restoran.

For 3 whole hours, we tasted all the presentations with pleasure. Although we are already a eat-all-the-food-before-they-escape kind of couple, having eaten for 3 whole hours without even finding time to get bored was a new record. I can confidently say that you will find the perfectionism and innovativeness that is expected of a Michellin Starred Restaurant. Every presentation was a work of art; Chef was an artist and a Maestro. It is probable that El Carmen de Montesiôn would be granted 2 Stars in the next years’ list because it deserves a detour.

Bu harika deneyim sonucunda bundan sonraki hedefimiz ileri dönemde yapacağımız seyahatlerde iki ve üç yıldızlı restoranlara çok önceden rezervasyon yapıp bu deneyimlerimizin sayısını arttırmak. 

After this experience, our next goal is to make reservations for 2 Star and 3 Star Michellin restaurants long before planning our journeys and experience more of this.

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

Until next adventure! Stay tuned!

IMG_7632 kopya

El Carmen de Montesión

Adres: Urbanización Montesión
Calle Montesión, 107
Toledo 
45004

ONLINE REZERVASYON

Tel. (+34) 925 22 36 74

Pazartesi KAPALI

Salı-Pazar 13.30-16.00 ve 21.00-22.30

P.s: Thank you for your support, Deniz Kaplan…

This entry was posted in: Avrupa, Gurme, Seyahat

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

4 Comments

 1. Doktor Yasin says

  Doğrusu, özenerek ve başarılı bir şekilde hazırlanmış bir yazı…

  Okumayı bitirdiğimizde “fırsat olsa da, gidip şu restoranı biz de görsek..” diye heyecanlanıyor insan.

  Yazının hem Türkçe hem de ingilizce olarak senkronize halde oluşu, insanda uçak yolculuğundayken seyahat dergisi okuyor hissi uyandırıyor. Hikaye ilerledikçe, bahsedilen yemeklere ait resimler de yazının etkileyici olmasını artırmış. Adeta “yedikleriniz sizin olsun, bize gördüklerinizi anlatın..” sözünün harika bir numunesi olmuş.

  Başka değişik yerler görmeniz ve yeni yazılarınızla paylaşmanız temennisiyle, sevgiler ve çok teşekkürler…

 2. Vallahi keyifle okudum; yazı güzel fotoğraflı sunumlar da güzel, yemekleri siz beğendiğinize göre sorun yok, biz yemediğimiz için beğenemeyiz tabii… 🙂 Şaka bir yana yakında 2-3 yıldız Michelin falan derken gurme de olursanız hiç şaşmam canlarım. Emeğine sağlık güzel kızım.

 3. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1 | Kaplan'lar Keşifte!

 4. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 5: Casa Batllo, Yat Limanı, Dönüş | Kaplan'lar Keşifte!

Bir Cevap Yazın