Avrupa, Seyahat, İlham
Comments 3

IBIZA’S BEST HIPPY MARKETS

Balear Ada’larının en ünlüsü İbiza, bir parti adası olması dışında geçmişte hippilere ev sahipliği yapmış bir ada. Sayıları azalsa da halen var olan hippilerle beraber, ‘Hippi Market’ kültürü de devam ediyor. Adına uygun %1-2 satış noktası olup geri kalan günümüze uygun tasarımlara yerini bırakmış olsa da ‘Hippi Market’ adının yaşatılabilmesi güzel.

Daha önce pek de ayrıntılı bilgi sahibi olmadığım hippi marketlere, İbiza seyahatimiz öncesi araştırmalarım sonucu merakım arttı. En önemli 5 hippi marketten sadece 2’sini ziyaret edebildik çünkü hepsinin farklı bir günü vardı. Sizlere rehber olması açısından bu 5 hippi marketi ve deneyimlediklerimizi sizlerle paylaşacağım:

İbiza, most famous of the Balearic İslands is not only an island for parties but also had hosted hippies back in the days. Eventhough hippie population is declining, with the few hippies left ‘Hippy Market’ Culture is still strong and attracting people. Altough only 1-2% of the sale spots do live up to their name and the remaining spot taken over by the modern designs of our time, it is pleasing to see that the name ‘Hippy Market’ is preserved.

I didn’t have that detailed information on Hippy markets before, but through my research on our trip to İbiza my curiosity got the best of me. We only managed to visit 2 of the top 5 markets, because everyone of the markets are open in different day. İn hope for this to be a handful guide I would like to share our experience and knowledge of the top 5 markets with you, my beloved readers.

SAN JUAN MARKET

Adanın kuzeyinde yer alan San Juan Market’e yıl boyunca her pazar sabah 10’da açılıyor ve öğleden sonra 3’te kapanıyor. San Joan’ın meydanına kurulan market görece çok büyük değil; fakat çok kalabalık. Şehrin dışına kadar otoparkların hepsi dolacak kadar ilgi görüyor.(otoparklar genelde ücretsiz)

Located in the south of the island, San Juan Market is open between 10:00 AM and 03:00 PM on every Sunday. Market is set up on San Juan Square which is relatively small, yet overly crowded. It is attracting tourists to the extent that every parking lot within the city borders are occupied. (Parking lots are mostly free)

DSCF0098 kopya

ARABAYI ŞEHİR DIŞINA BIRAKTIKTAN SONRA YOLA DÜŞEN BEN 🙂

İlgi görmesinin en önemli nedeni de öğlen saatlerinde başlayan canlı müzik.  Alışveriş yaparken İspanyol ezgilerini duymak gerçekten çok keyifliydi. Satıcılar ve müşteriler hep güleryüzlü ve mutluydular. Sanırım bu yüzden bu market, en çok sempatimi kazanan market oldu.

The main reason for its attractiveness is live music performances starting at noon. Listening to Spanish melodies while shopping is zestful, indeed. Shop owners and dealers were all cheerful and happy. I guess this is why San Juan Market has earned my sympathy the most. 

DSCF0113 kopya

TÜM KONSER BOYUNCA AYNI YERDE OTURDU VE HEP DANS ETTİ:)

DSCF0111 kopya

Marketin en çok ilgi çeken standlarının başında ‘The Last Hippie’ markasıyla aksesuar satan gerçekten son hippilerden olduğunu düşündüğüm bir yaşlı amcanın standı geliyordu. Enerjimiz tuttuğu için benimle fotoğraf çekmeyi kabul etse de çoğu kişinin bu isteğini geri çeviriyordu.

The most intriguing spot of all, where you could find accessories under its own brand was ‘The Last Hippie’ which is owned by an old man, who I think is really the last hippy.

Although our energies clicked immediately and he accepted to take a photo with me, he turned too many other people’s requests.

DSCF0125 kopya

Bu standın dışında ‘raw food’ yani çiğ ve sağlıklı beslenme felsefe ile atıştırmalık yapan bir stand yoğun ilgi görüyordu.

Besides this spot, there was another one which prepared raw food and appetizers with healthy nutrition philosophy in mind.

 

DSCF0127 kopyaDSCF0128 kopya

Bizim için en önemli stand ise İbiza’da bulabildiğimiz tek 3. dalga kahveci olan Meke Coffee Roasters oldu. Kendi kavurduğu kahvelerini alıp eve götürebildiğiniz gibi lezzetli kahvelerini markette tadabiliyorsunuz. Merkez şubelerine uğrama vaktimiz olmasa da bu markette onlarla karşılaşmak harika oldu.

Yet everything aside the one spot which grasped our heart and soul was Meke Coffee Roasters the only 3rd wave Coffee we have found in İbiza. You could either taste their delicious roasted beans in the shop or buy one for yourself to brew at home. Even though we didn’t have the chance to visit their main branch, it was a bliss to have come across with them.

DSCF0135 kopya

MEKE COFFEE ROASTERS

El yapımı ahşap ürünler, tablolar dikkat çeken ürünlerdi. Özel bir yöntemle yapılan ahşap üstüne dünya haritasını tek bu markette gördük ve satın aldık. 

Hand crafted wooden souvenirs and paintings were eye catching. There even was an Earth Map carved on wood with a special technique which fascinated us. So we bought it.

DSCF0129 kopya

AHŞAP TASARIMLARI SATAN MESUT BAHTİYAR SATICI 🙂

Diğer beğendiğimiz stand ise İtalyan Angelo’nun yaptığı kemikten binbir zahmetle yapılan aksesuarlar oldu. Kikiatelier markası adıyla ürünlerini sunan Angelo’dan uğur getirmesi için baykuş bir kolye aldık. Fiyatlar orada yaşayanlar için ortalama değerler de olsa da Türk Lirası açısından pahalıydı.

Another spot we loved belonged to Angelo the Italian with his accessories carved out of bones, which requires extreme craftsmanship. As a luck charm we bought an Owl Necklace from Angelo, he is producing under the  Kikiatelier brand. Prices could be considered average by the locals, but they were expensive considering Turkish Lira.

DSCF0133 kopya

KIKIATELIER-ANGELO İLE 

Marketi gezerken yorulursanız ya da acıkırsanız ise meydanda yer alan The Giri Cafe uğrayabilirsiniz. Biz havuçlu kekine bayıldık, denemenizi öneririm.

If by any means you get hungry or thirsty you can try  The Girl Cafe which is also in the San Juan Square. We loooved their carrot cake, you should try it.

DSCF0118 kopya

THE GIRI CAFE

DSCF0120 kopya

 

LAS DALİAS (NİGHT) MARKET-SAN CARLOS

Las Dalias Market en iyi bilinen hippi market. Nisan’dan Ekim ayına kadar cumartesi gündüzleri sabah 10’dan akşam 8’e kadar açık kalıyor. Ayrıca pazartesiden perşembeye kadar geceleri de 7’den itibaren açılıyor ve night market adını alıyor. Biz cumartesi gününü kaçırdığımız için haftaiçi night markete gidebildik.

Las Dalias is the most recognized Hippy Market. The market is open from April to October, every Saturday between 10:00 AM and 08:00 Pm. Also through Monday to Thursday market opens at 07:00 PM and thus named Night Market. We missed Saturday market and so we only visited during weekdays at night.

DSCF0114 kopya

LAS DALIAS MARKET

DSCF0115 kopya

LAS DALIAS MARKET

DSCF0116 kopya

LAS DALİAS MARKET

San Juan’a göre büyük bir marketti. 200 stand vardı ve daha organizeydi. Market içinde birçok restoran vardı ve gecenin ilerleyen saatlerinde canlı müzik de başlıyordu. Açıkcası bu markette çok yaratıcı standlar bulamadım ama yine de gezmek satıcılarla sohbet edebilmek güzeldi. Arabayla gelirseniz ücretli otopark dışında çevredeki ücretsiz otoparklarda boşluk olabilir, mutlaka göz atın.

It was a larger market than San Juan. There were around 200 spots and they were neatly organized. There were many restaurants within market and also live music starts later through the night. Frankly, I couldn’t find creatively designed spots however eye shopping and communicating with shop owners was nice. If you happen to go there with your car make sure to check for free parking lots scattered around other than the paid ones.DSCF0127 kopya

LAS DALİAS MARKET

DSCF0132 kopya

LAS DALİAS MARKET VE EŞİM OĞUZ (DİĞER YAZARIMIZ)

DSCF0134 kopya

LAS DALİAS MARKET SOSYAL ALAN

DSCF0135 kopya

İNSTAGRAM BUTİĞİ DE VARMIŞ

DSCF0137 kopya

HİPPİLERDEN TASARIMLAR

DSCF0144 kopya

LAS DALİAS MARKET

DSCF0145 kopya

KAF İBİZA’NIN DERİ BİLEKLİKLERİNDEN ALDIK.

IMG_1F3AF292E659-1

AKUSTİK ÇANLAR

SAN JORDI’S FLEA MARKET

Tüm yıl boyunca San Jordi Hipodromunda kurulan ve cumartesi sabah 9 ile öğleden sonra 2 buçuk arası açık kalan markete yerli halk daha çok ilgi gösteriyormuş. Çok kalabalık olması da cabası.

Established within San Jordi Hippodrome is open whole year between 09:00 AM and 02:00 PM which also draws heavy attention from locals. Also, being overly crowded is to top it all.

slideshow-1479900493_5

IBIZA SPOTLIGHT SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

PUNTA ARABI MARKET-ES CANÂ

İbiza’nın en eski ve en büyük hippi marketi, 1973 yılında kurulmuş. Nisan’dan Ekim’e her çarşamba sabah 10 ile akşam 6-7 saatleri arasında açık kalıyor. 500’ün üzerinde tasarımcı ve özgün Baleric ada yemeklerine ev sahipliği yapıyor.

Ibiza’s oldest and the biggest market, firstly established in 1973. It is open from April to October, every Wednesday between 10:00 AM and 06:00 PM. The market is housing over 500 designers and unique Balearic İsland recipe.

escana1

IBIZA SPOTLIGHT SAYFASINDAN ALINMIŞTIR.

PLAYA D’EN BOSSA ARTISAN STREET MARKET

Şehir merkezinde Mayıs’tan Eylül ayına kadar her gün açık kalan market daha çok turistlerin uğrak noktası. 50 stand bulunması dışında sahilde küçük bir mola yeri olarak görülüyor.

Located in the center of the city, opens its doors every day from May to September and it is more of tourist destination. apart from the 50 spots it is regarded as a rest stop.

GPTempDownload 3 kopya.jpg

HİPPİ MARKETLERDE MUTLULUKTAN GÖZLERİ ÇİZGİ OLAN BEN 🙂

hippy2

YENİ KEŞİFLERLE TEKRAR GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN! 

Until next adventure! Stay tuned!

P.s: Thank you for your support, Deniz Kaplan…

 

 

This entry was posted in: Avrupa, Seyahat, İlham

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

3 Comments

  1. Güzel bir keşif olmuş. Nerden aklına geldi market keşfi. Laf aramızda hayli de çok market varmış. Hippiler artık bizden de yaşlılar. 🙂
    Emeğine sağlık Meltemciğim keyifle okudum. Sevgiler.

  2. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1 | Kaplan'lar Keşifte!

  3. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 5: Casa Batllo, Yat Limanı, Dönüş | Kaplan'lar Keşifte!

Bir Cevap Yazın