Avrupa, Gurme, Seyahat
Comments 3

TOP 5 Foods to try in San Miguel Bazaar (Mercado de San Miguel)

Madrid’e gidip tapas yemeden dönülmez. Hele ki San Miguel Pazarı’na uğramadan asla ve asla dönülmez. Madrid’in en bilindik meydanı Plaza Mayor’a mutlaka yolunuz düşecektir. San Miguel Pazarı’da buraya sadece birkaç adım uzaklıkta. Hatta bizim gibi Madrid’e yeni gelmiş ve açıkmış bir gezginseniz Plaza Mayor’den önce ilk uğrayacağınız yer.

If you visit Madrid, you can not leave unless you eat tapas. But if you didn’t drop by San Miguel Bazaar, never ever think of leaving Madrid in the first place. You will most definitely happen by Madrid’s best-known town square Plaza Mayor. That San Miguel Bazaar I told you about is just a few steps away from here. Then again, if you too are a newcomer in Madrid and starving, as we did, Plaza Mayor will be your first stop.

DSCF0349 kopya

İspanyol geleneksel pazarı 1916 yılında kurulmuş fakat günümüzde korunan tek kısmı demir iskeleti olmuş. Günümüze ulaşabilen bu mimarideki tek pazar olma özelliğini taşıyor. 20.yüzyılda camdan duvarlarla modernize edilerek günümüze taşınmış. Sadece İspanya’da değil; dünyaya da adını duyuran bu pazar ‘gastronomik tapınak’ olarak adlandırılıyor.

This traditional Spanish Bazaar established in 1916, but only the iron cage/carcass has preserved. And it is the only Bazaar with its architectural style that has survived. After being rejuvenated with glass walls in the 20th century, Bazaar is still standing strong. This Bazaar is known as ‘gastronomic temple,’ not only in Spain but also around the world.

DSCF0353 kopya

Sabah 10’da açılıp gece 2’de kapanıyor yani neredeyse tüm gün açık. Pazarda 33 stand yer alıyor.

Doors are open at 10:00 AM and closed at 02:00 AM, it is practically alive for the whole day. There are 33 stands in the Bazaar.

DSCF0401 kopya

Bizim San Miguel Pazarı hikayemize gelirsek; içeri girdiğimizde bizi, ‘pazar’ isminin aksine elegan, tarihi bir yapı karşıladı.

Now, it is time for our adventure in San Miguel Bazaar. As we stepped in, contrary to being called a Bazaar, we encountered a rather elegant historic architecture.

DSCF0392 kopya

DSCF0373 kopya

Nereden başlasak diye küçük bir şaşkınlıktan sonra kalabalığın akışına bıraktık kendimizi. Tropik meyveler, canlı deniz ürünleri, peynirler, şarküteri, tatlı, kuruyemiş, tapas ve geleneksel içecekler gibi bin bir çeşit yiyecek bulunuyordu ve inanılmaz leziz görünüyorlardı.

As the awe of this pleasant little surprise has lifted, we drifted through the crowd. There were all sorts of tropical fruits, live seafood, cheese, charcuterie, desserts, dried food, tapas, traditional drinks everywhere and they looked unbelievably delicious.

DSCF0369 kopya

Gitmeden önce kısa bir araştırma yapmıştım. Kesinlikle tadılması gereken özel lezzetler listemi tamamlamak hiç zor olmadı. Üstüne kendi favorilerimi de ekleyerek yeni bir liste bile yaptım. Listedeki lezzetleri paylaşmadan önce birkaç önemli tavsiye:

1. Genellikle nakit ödeme geçerli, kartla ödeme seçeneği çoğu standta yok.

2. Madrid gezisi boyunca buraya gündüz ve gece gelmeye çalışın. Cam duvarların yaptığı ışık oyunları ile harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Fotoğraf çekmeseniz bile bu anları kaçırmamak için mutlaka uğrayın.

3. Pazarın ortasında, çevresinde ya da standların önünde bulunan alanlarda bir sandalye bulun oturarak keyfini çıkararak yemeyi deneyin. (kalabalıkta yer bulmak oldukça zor)

4.Tansiyon hastaları için dikkat! Tercihlerinizi yaparken İspanyolların tuzu çok sevdiklerini unutmayın. 

5. Beğendiyseniz almak için çok beklemeyin yoksa devamını bulamayabilirsiniz 🙂 Emin olun etrafınızda sizden daha aç birileri mutlaka bekliyor olacak.

6. En önemlisi kesinlikle çok aç gidin!

I did my research beforehand. Coming up with a special-never-to-miss list of foods wasn’t that challenging. I also added my favorites ‘and voila!’ here is my list. But before I start sharing what is on my food list, here is a bunch of essential suggestions:

1. By cash is the general payment option, Most of the stands didn’t have credit card POS.

2. Throughout your Madrid trip, look to visit the Bazaar on daytime and at night. By taking advantage of the luminous effect of glass walls, you can capture fantastic photos. Even though you won’t use your camera, you should visit the Bazaar to witness these moments.

3. Find a free chair and enjoy your meal while seated, in the Bazaar chairs can be found in the middle, through the sides, and around the stands. (it is hard to find a seat in the crowd.)

4.A Warning for Hypertensive people! Be careful when choosing a stand or from the menus, remember that The Spanish love using salt.

5. If you like the food, don’t wait too long to re-order, or they will be nothing left for you to have 🙂 Let’s make it clear, there are people around who are more starved than you.

6. And most importantly, go there while you are starving!

DSCF0355 kopya

MYA VALDALOS

Kaliteli ve binbir çeşit peynirle mest olmak için 20,21 numaralı standa uğrayabilirsiniz. To feast with Countless kinds and of high-quality cheese, you can drop by stand number 20-21.

To feast with Countless kinds and of high-quality cheese, you can drop by stand number 20-21.

DSCF0354 kopya

MOZHEART

Önünde çift sıralı kuyruk oluşmuş bir stand görürseniz bilinki Mozheart’a geldiniz. İtalyan bir peynirin İspanyol pazarına hükmetmiş olması ilginç gelse de lezzetiyle mest olduğumdan bu ayrıntıyı çok da önemsemedim. Onlarca çeşit mozarelladan hangisini seçeceğinize karar verene kadar muhtemelen bitmiş olabilir.

When you see a double lined queue in front of a stand, know that you have arrived at Mozheart. It may seem confusing that an Italian cheese dominates a Spanish Bazaar but after tasting and feasting I didn’t dwell on it. While trying to figure out which one to choose among tens of mozzarella kind, I am sure some of them finished.

DSCF0386 kopyaDSCF0388 kopya

Yoğun ilgi gören mozarella tapaslarından benim favorim avokadolu-çilek reçelli oldu. Bu muhteşem uyum beni lezzetin doruklarına çıkardı. Gözlemlediğim kadarıyla en çok tercih edileni burrata’ydı.

Mozzarella Tapas were high in demand my favorite was with avocado-cherry jam. This excellent harmony made my taste buds climactic. As far as I know Burrata was the most preferred one

IMG_7213

DSCF0389 kopya

BURRATA

LA HORA DEL VERMUT

İspanyolların geleneksel içkisi vermut ve zeytinli pintxosların bulunduğu bu stand en çok vakit geçirdiğim yer oldu. Zeytinle neler yapılabilir derseniz cevap olarak ‘buraya uğrayın’ derim. Peynirden ançueze, biberden domatese birçok kombinasyonla leziz pintxoslar ortaya çıkmış.

This stand is where we spend most of our time. The traditional Spanish drink pintxos, vermouth with the olive, was sold there. If you ever wonder, how much variety can be done with olive, I can only say ‘Come see this place.’ There were pintxos with combinations of cheese and anchovy, pepper and tomato and many many more. They were all delicious.

DSCF0358 kopyaDSCF0359 kopyaIMG_7211

İspanya seyahatinde Türkiye’yi özlerseniz sarmayla da özleminizi gidermek için buraya uğrayabilirsiniz 🙂 Hiç beklemezdim ama harika bir sarmaydı söylemeden geçemeyeceğim.

Throughout your Spain trip, if you ever feel the longing for Turkey, you can come here and remedy this by eating sarma (a Turkish appetizer which is stuffed grape leaves) 🙂 I wasn’t expecting that, but it was delicious, I have to hand it to them.

DSCF0361 kopya

OSTRAS DANİEL SORLUT

İstiridye severleri fazlasıyla memnun edecek standın geçmişi 1930’lara dayanıyor.  2.kuşağın devam ettirdiği taze istiridye sunumu geleneksel yöntemlerle gerçekleştiriliyor.

This stand is dating back to 1930’s which is a place that will satisfy oyster fans. They are the 2nd generation maintaining here, and they still serve traditionally prepared fresh oysters

DSCF0395 kopya

PAELLA Y OLE

Paellanın en iyisini ve en çeşitlisini bulabileceğiniz standa mutlaka gezinin başında en aç halinizle uğrayın. Deniz ürünlü, sebzeli veya siyah gibi bir çok yerde bulamayacağınız paella çeşidini burada bulup tadını unutamayacaksınız.

You will always find the best and the most variety of Paellas here. So, visit here first thing in your trip and be extra hungry. There is a wide range of Paella options like seafood, vegetable or black which you can not find anywhere else. And you know what, your taste buds won’t forget the feast.

DSCF0378 kopya

San Miguel Pazarına Madrid’te bulunduğumuz sürece her gün gittik. Doya doya bir akşam yemeğine iki kişi toplam 40 euro ödedik. Çok ucuz değil ama özellikle öğlen yemeği için ideal bir mekan. Kaliteli ve geleneksel İspanyol mutfağı için uğramadan geçmeyin!

We went to San Miguel Bazaar on every day of our Madrid trip. We as a couple ate until we were full and paid 40€. Not that cheap however it is an appropriate place for lunch. For a high-quality and traditional Spanish kitchen don’t miss this place!

DSCF0382 kopya

YENİ KEŞİFLERLE GÖRÜŞMEK ÜZERE! TAKİPTE KALIN!

Until next adventure! Stay tuned!

P.s: Thank you for your support, Deniz Kaplan

This entry was posted in: Avrupa, Gurme, Seyahat

by

1988 yılında sarı bir sonbahar günü doğdu. 40 günlükken yaptığı ilk şehirler arası seyahat sonrası gezme aşkı da onunla birlikte büyüdü. Ailesiyle yaptığı uzun keşif dolu yolculukları ile ‘keşfetme’nin dayanılmaz güzelliğinin farkına vardı. İnsanı ‘keşfetmek’ için tıp fakültesini bitirdi. Çocukların enerjisi ile genç kalabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdi. Hayatını birleştirdiği Oğuz Derya ile birlikte ‘keşfetme’ye devam ederken tecrübelerini paylaşmak için bu blogta yazılarını yayınlamaya başladılar.

3 Comments

  1. Valla keyifle okudum hatta sizinle tekrar gezip yediklerinizden bile tatmış gibi oldum. Biz gezerken tok gezmiştik. :)))))))
    Emeğinize sağlık.

  2. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 1 | Kaplan'lar Keşifte!

  3. Pingback: Gaudi’nin İzinde Barcelona Bölüm 5: Casa Batllo, Yat Limanı, Dönüş | Kaplan'lar Keşifte!

Bir Cevap Yazın